close
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza w marcu!

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza w marcu!

2Nowohuckie Centrum Kultury proponuje nam repertuar dzięki któremu mieszkańcy Krakowa i okolic aktywnie ropoczną wraz z marcem wiosnę.

Obiecujemy!

Każdy znajdzie coś dla siebie.

***

NCK WYSTAWY

 

10 marca -3 kwietnia

Biała Galeria CENTRUM  

Wystawa Retrospektywa Adama Brinckena 1975-2015

Wernisaż w piątek 11 marca o g. 18.00

 

Pięć instytucji kultury: Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Galeria CENTRUM Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, przedstawia wystawę Adama Brinckena, profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

 Wystawa zaprezentuje szerokie spektrum twórczości Adama Brinckena – malarza, autora przestrzennych obiekto-obrazów i polichromii, witrażystę, rysownika, projektanta wystroju obiektów sakralnych, kuratora oraz aranżera wielu wystaw problemowych i monograficznych, m.in. Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie, scenografa. Tak różnorodna i złożona działalność artystyczna, opracowana merytorycznie przez kuratorkę wystawy Barbarę Major z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie oraz aranżacyjnie przez Annę Król, starszego kustosza z Muzeum Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie, będzie przedmiotem rozbudowanej wystawy retrospektywnej w nowohuckiej galerii.

Prezentowana ekspozycja w możliwie najpełniejszy sposób pokaże horyzonty twórczości artysty, znanego z licznych poszukiwań odpowiedniej formy dla swoich artystycznych wypowiedzi. Wśród nich na uwagę zasługują obiekto-obrazy, łączące sposób myślenia rzeźbiarza z wyobraźnią malarską. Znamionuje je dążenie artysty do stworzenia dzieł, gdzie materia łączy się z niematerialnością, które ucieleśnią jednocześnie konkretność i metafizyczność.

Adam Brincken jest również znakomitym rysownikiem. Na wystawie zostaną zaprezentowane cykle rysunków, powstałe w okresie stanu wojennego, m.in. Kordon Sanitarny /wg Trzech Krzyży Rubensa/, pamięci ks. Jerzego Popiełuszki (1985). Nie zabraknie również projektów witraży, zrealizowanych w kościołach: NMP Królowej Polski w Wejherowie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Kobiernicach oraz Chrystusa Króla w Jarosławiu.

W rozmowie z Krystyną Czerni, artysta stwierdził, iż źródłem jego sztuki jest pewne nawarstwienie życia, ślady, które zostawiają spotkania z ludźmi, ale również natura, wszędzie tam, gdzie istnieją symptomy pewnej egzystencjalności.

W Galerii CENTRUM NCK można oglądać Dzieła, które pochodzą z pracowni Autora, od prywatnych kolekcjonerów oraz ze zbiorów Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Adam Brincken (ur. 1951, Nowy Sącz) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (1975). Obecnie pracuje w macierzystej uczelni, gdzie prowadzi Pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych. W 1992 roku uzyskał tytuł profesora. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1990-96 prezes jego oddziału krakowskiego. W latach 80. XX wieku współtwórca ruchu kultury niezależnej. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik zbiorowych w kraju i za granicą, laureat wielu nagród.

8 marca – 8 kwietnia

Czarna Galeria CENTRUM

ŁĄKA – wystawa prac pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

wernisaż wystawy 8 marca 2016 roku o g. 18.00

Artyści:

Joanna Banek, Róża Duda, Magdalena Kulesza-Fedkowicz, Krystyna Malinowska, Sylwia Solak, Bogusława Bortnik-Morajda, Iwa Kruczkowska-Król, Jolanta Kuśmierska, Joanna Rolicka, Joanna Zemanek.

 

„Łąka” to tytuł wystawy prac pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest to trzecia odsłona cyklu wystaw związanych pierwotnie ze świętem Kwiatów w Otmuchowie. Edycja projektu w 2015 r., będzie nieco inna, zarówno przez zasięg wystawy jak i tematykę. Artyści – a właściwie artystki, bo tym razem do projektu zaproszone zostały wyłącznie kobiety, poruszają tematykę szeroko nawiązującą do motywu Łąki, miejsca porośniętego różnorodnym kwieciem, ziołami, ale i miejsca ciszy, kontemplacji, spotkania nieba i ziemi.

Łąka to miejsce gdzie odpoczywamy, napawając się spokojem, zażywamy kąpieli słonecznych, wyciszenia, wręcz medytacji, to również miejsce spotkań, pikników, a więc towarzystwa, radości, miłości, miejsce spacerów, zbierania kwiatów, ziół, plecenia wianków. Kojarzy się z dzieciństwem, zdrowiem ale i ciepłem, śmiechem, czymś ulotnym. Wiatr wespół z brzęczącymi owadami, śpiewem ptaków i szumem traw tworzy w tym miejscu swoistą symfonie.

Jest to miejsce niezwykłe choć tak dobrze każdemu znane. Na łące tętni życie, pory roku odciskają swój ślad wręcz archetypowo – życie i śmierć współgrają ze sobą, tworząc harmonię istnienia, mikrokosmos, odzwierciedlenie naszych miast, państw, świata.

Prace które prezentowane są na wystawie, poruszają różne problemy, czasem poszukują piękna, innym razem problemem jest światło, interpretują, obrazy stają się symbolem. Artystki bardzo różnie widzą temat, każda jest indywidualnością , każda jest innym kwiatem na łące sztuki.

Joanna Banek

 

 10 marca (czwartek), godz. 18.00, FOTO-GALERIA, budynek A

Barwy Świata Przyrody 2016
otwarcie wystawy Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Krakowski

Wystawa czynna do 24 kwietnia 2016

Wystawa prezentuje prace członków Związku Polskich Fotografów Przyrody. Związek skupia pasjonatów fotografii przyrodniczej. Fotografujemy dziką przyrodę, ptaki i zwierzęta w ich naturalnym środowisku, rośliny i krajobrazy. Piękno natury ma wiele twarzy, niektóre z nich udało się nam zatrzymać w kadrze.

Wstęp wolny

 

 Kontynuacje:

CRISTIAN RUŢĂ-FULGER „PRZESTRZENNE IMPROWIZACJE” 

5 lutego – 15 marca, Szara Galeria CENTRUM

Siegfried Horst „PORTRETY I KOMPOZYCJE” 

6 lutego – 4 marca, Biała Galeria CENTRUM

 

Ronda Bautista „TO KRAKÓW. TO TEŻ. TO NIE” 

10 lutego – 6 marca, Czarna Galeria CENTRUM

 

Paweł Zgrzebnicki – „historie” – wystawa fotografii

17 lutego -17 marca, Galeria Podróżników

Barwy Świata Przyrody 2016 – wystawa Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Krakowski

10 marca – 24 kwietnia, FOTO-GALERIA

Ada Wantuch Mój Manhattan – wystawa fotografii

20 marca-17 kwietnia, Galeria Podróżników

 

Wystawy czynne w g. 8.00-20.00

Na wszystkie wystawy wstęp wolny

***

NCK SCENA

4 marca (piątek), godz. 19.00, sala kameralna
Od B do Z… czyli subiektywny elementarz piosenki– Brel, Kofta, Osiecka, Młynarski, Tuwim i inni

Wystąpią:
Mateusz Bieryt (wokal)
Michał Zawadzki (fortepian)

Wśród wielu propozycji koncertowych z kręgu tzw. piosenki artystycznej (poetyckiej/literackiej/aktorskiej) recital „Od B do Z…” jest pozycją szczególną. Tutaj liryzm spotyka kabaret, smutek – groteskę, żywiołowość – melancholię… A wszystko to łączą dwie nietuzinkowe osobowości sceniczne.

Repertuar będący owocem wspólnych fascynacji muzycznych Mateusza Bieryta i Michała Zawadzkiego kształtował się na przestrzeni kilku ostatnich lat, by finalnie wyewoluować w postaci ponadgodzinnego, dynamicznego spektaklu słowno-muzycznego. Ten swoisty, mały show nie jest recitalem stricte kabaretowym, choć… jego klimat daleki jest od nadmuchanego patosu i wzniosłej powagi. Spoiwem łączącym poszczególne piosenki są komentarze i anegdoty samych wykonawców – często zabawne, czasem refleksyjne, zawsze jednak pełne luzu i dystansu, trafnie i szczerze ukazujące osobisty stosunek do prezentowanych utworów. Dzięki temu publiczność szybciej się otwiera, łatwiej nawiązuje kontakt z wykonawcami, głębiej wchodzi w prezentowane, czasem niełatwe, utwory i… Po prostu dobrze się bawi, zabierając do swych domów wiele chwil wzruszeń i uśmiechów.

Druga część tytułu „Subiektywny elementarz piosenki” przekornie skrywa jeszcze jeden walor tego przedsięwzięcia, mianowicie jego specyficznie „edukacyjny” charakter. Artyści skomponowali swój koncert z bardzo różnych piosenek – mniej znanych, rzadko wykonywanych, zapomnianych, a także tych, które dotychczas nie zaistniały na płaszczyźnie szeroko pojętej piosenki artystycznej lub nie zostały napisane w tym „nurcie”. Dzięki temu publiczność ma szansę poznać wiele wartościowych utworów, które, mimo że często nie otrzymały etykiety „przeboju”, jak najbardziej zasługują na swoje kolejne sceniczne życia.

Pojawi się więc i piosenka francuska (J. Brel, C. Nougaro), i krakowska (M. Grechuta, J. K. Pawluśkiewicz), polskie lata 50. i 60. (Z. Kurtycz, Starsi Panowie, Klan), poeci rocka (G. Ciechowski), jak i nieśmiertelni klasycy piosenki literackiej (J. Kofta, A. Osiecka, W. Młynarski, J. Tuwim)… I kto wie, co jeszcze.

Bilety: 20 zł

9 marca (środa), g. 9.30 i 11.30, scena NCK 

 „Szewczyk Dratewka” – spektakl teatralny

Teatr Zagłębia z Sosnowca

Sztuka Marii Kownackiej należy do klasyki polskiej dla dzieci. Prześliczna królewna zostaje porwana i uwięziona przez smoka. Zrozpaczony Król wysyła jej na ratunek swoich żołnierzy, nie starcza im jednak odwagi, by zmierzyć się z okrutną bestią, wracają więc okryci hańbą. Tymczasem w zamku pojawia się dzielny szewczyk – Dratewka, który podejmie próbę oswobodzenia Królewny. Zanim jednak mu się to uda, będzie musiał zjednać sobie tajemniczego, czarnego kota i Babę Jagę.

Bilety: 20 zł

 

 

10 marca (czwartek), godz. 18.00, FOTO-GALERIA, budynek A

Barwy Świata Przyrody 2016
otwarcie wystawy Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Krakowski

Wystawa czynna do 24 kwietnia 2016

Wystawa prezentuje prace członków Związku Polskich Fotografów Przyrody. Związek skupia pasjonatów fotografii przyrodniczej. Fotografujemy dziką przyrodę, ptaki i zwierzęta w ich naturalnym środowisku, rośliny i krajobrazy. Piękno natury ma wiele twarzy, niektóre z nich udało się nam zatrzymać w kadrze.

Wstęp wolny

 

 12 marca (sobota), g. 19.00, Scena NCK

„Pomalu, a jeszcze raz”- spektakl komediowy

Teatr Capitol z Warszawy

Akcja tej polsko-czeskiej komedii rozgrywa się w teatrze. Teatr podglądamy od kulis, w trakcie przygotowań do premiery, nad którą zawisła niespodziewana katastrofa – umiera odtwórca jednej z głównych ról. Kryzys poważny, nie ma się z czego śmiać, wydaje się, że premiera się nie odbędzie. A jednak, cudem znajduje się kandydat na zastępstwo. Wszystko byłoby dobrze, tylko że jest on… Słowakiem z Pragi. W spektaklu lekki, inteligentny humor łączy się z lirycznymi piosenkami. Komedia omyłek językowych, obyczajowych, z dystansem i mądrze żartuje ze stereotypów narodowych. Jeśli to, co dzieje się na scenie może zdarzyć się również w rzeczywistości – a znawcy tematu twierdzą, że to całkiem prawdopodobne – nie pozostaje nam nic innego, jak uwierzyć, że w teatrze może zdarzyć się wszystko!

obsada:
Hanna Śleszyńska
Olga Bończyk
Igor Šebo
Krzysztof Tyniec

czas trwania: 135 min. z przerwą

bilety: 80 zł

12-13 marca, Krakowskie Centrum Choreograficzne  

6. edycja konkursu choreograficznego 3…2…1…TANIEC!

Odbywająca się corocznie od 2011 roku impreza o charakterze międzynarodowym, prezentuje krótkie formy solowe, duety i tria oparte na szeroko rozumianej technice tańca współczesnego. Podstawowym celem konkursu jest konfrontacja własnej twórczości choreograficznej z profesjonalnym jury oraz feedback, z udziałem jurorów i publiczności, służący również edukacji widowni tańca.

3…2…1…TANIEC! jest jednym z nielicznych polskich konkursów, który skierowany jest do choreografów z Polski i zagranicy, poszukujących własnego, oryginalnego języka scenicznej wypowiedzi, niezależnie od ich wieku i doświadczenia. W ramach tegorocznej poszerzonej edycji odbędą się także warsztaty taneczne, które poprowadzą jurorzy konkursu – Jos Baker (tancerz występujący w produkcjach zespołów światowej sławy m.in. Peeping Tom i DV8) oraz Leszek Bzdyl (twórca grupy Dada von Bzdülöw, aktor, tancerz, początkowo związany z Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego).

W ramach 3…2…1…TANIEC! przyznane zostaną nagrody finansowe (pula nagród wynosi 1650 euro). Trzech jurorów, bez konsultacji z pozostałymi członkami jury, przyzna dwie własne nagrody (pierwszą w wysokości 300 euro brutto i drugą w wysokości 250 euro brutto) dla dwóch wybranych prezentacji, określając w certyfikacie konkretne wartości decydujące o jej wyróżnieniu. Kierownik Krakowskiego Centrum Choreograficznego przyzna natomiast nagrody rzeczowe w postaci warsztatów tanecznych organizowanych przez KCC. Po raz pierwszy uczestnicy konkursu będą mieli szansę otrzymać również nagrodę publiczności!

Jurorami 6. edycji 3…2…1…TANIEC! będą: Karolina Garbacik, Agata Moląg, Leszek Bzdyl oraz Jos Baker.

12 marca w STUDIO KCC o godzinie 17:00 wystąpią wszyscy twórcy zakwalifikowani do konkursu, a  13 marca o godzinie 18:00 rozpocznie się prezentacja prac laureatów, połączona z premierą spektaklu Grupy Wokół Centrum w choreografii Agaty Moląg, kierownika Krakowskiego Centrum Choreograficznego.

bilety: 15, 25 zł

Więcej informacji: www.krakowskiecentrumchoreograficzne.pl

 

13 marca (niedziela), godz. 18.00, Studio KCC
Grupa Wokół Centrum „Płaczki” – premiera!

Martwisz się czasem czy „Twoje życie coś znaczy”? Co po sobie zostawisz? I kto za Tobą

zapłacze? Nic się nie martw! Załatwi się. Takich.

Grupa Wokół Centrum działająca w Krakowskim Centrum Choreograficznym zaprasza na premierę spektaklu pt. „Płaczki” w choreografii Agaty Moląg. Wydarzenie będzie połączone z prezentacją laureatów konkursu choreograficznego 3…2…1…TANIEC! oraz wręczeniem nagród konkursowych.

tańczą: Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec

koncepcja i choreografia: Agata Moląg

Beksa.

Płacze-nie-becze!

Że aż tchu brak.

Takie życie.

Taki zawód.

Czasem po prostu nie chce się z nikim gadać.

Czasem ból jest zbyt silny.

Wszystko się już stało, tego już nie zmienisz.

Rycz!

I daj żyć innym.

Profesjonalnie. Na pokaz.

Lament. Histeria. Szloch.

Że och!

bilety: 25 zł

 

 13 marca (niedziela), g. 19:00, Scena NCK

 „Wszyscy jesteśmy wariatami, ale tylko ja się leczę”

program kabaretowy CEZAREGO PAZURY

CEZARY PAZURAIMG_4179

Cezary Pazura urodził się 13 czerwca 1962 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Jest z Warszawy. I jest aktorem – takim z prawdziwego zdarzenia, który zawodowo gra w teatrach i filmach. Debiutował w 1986 roku w filmie Waldemara Podgórskiego „Czarne Stopy”, ale prawdziwą popularność przyniósł mu „Kroll” Władysława Pasikowskiego.
Następnie przyszły role w takich obrazach jak „Psy” i „Kiler”, po których Cezary Pazura został idolem nastolatek.
Drapieżna postać polskiej sceny satyrycznej. Jako komik dał się poznać w pierwszym polskim sitcomie „13 posterunek”. Ceni sobie jednak żywy kontakt z publicznością, dlatego stworzył już cztery programy rozrywkowe, z którymi występuje w całej Polsce.
Nie miesza się do polityki. Uprawia satyrę obyczajową. Hasłem przewodnim jego ostatniego programu jest „precz ze smutkiem i szarością”.
Ma odciśniętą dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach i własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.

15 marca (wtorek), godz.18.00, sala teatralna

Salon Literacko Muzyczny

Stolik Literacki

„Szczęście w czapce niewidce”wieczór autorski Józefa Barana

Stolik Muzyczny

„Więcej czułości”recital Beaty Paluch 

prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk

wstęp wolny

 

20 marca (niedziela), godz. 16.00, sala kameralna

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

Cykliczna impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

Prowadzenie: Wojciech Dąbrowski

wstęp wolny

20 marca (niedziela), godz. 18.00, sala 209

„4:48 Psychosis”- spektakl w wykonaniu Teatru Ab Intra wg Sarah Kane

„Dostrzeż mnie, dotknij mnie, zobacz mnie.”

Pragnienie życia i śmierci nieustannie przenika przez słowa ostatniego dramatu Sarah Kane. Dramatu będącego zapisem choroby duszy. „Dziecko negacji” ze swojego prywatnego koszmaru tworzy dzieło literackie, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Dla jednych jest ono intelektualno-emocjonalnym bełkotem megalomanki, dla innych prawdą w najczystszej postaci.

Opowieść „o rozumie uwięzionym w obcych zwłokach” w wykonaniu aktorek Teatru Ab Intra dotyka najbardziej skrywanych mechanizmów myślenia i rozpaczliwej próby odnalezienia równowagi w skrajnie niestabilnej rzeczywistości. To próba zmierzenia się z ludzką naturą, a nie z chorobą. To „organiczna potrzeba” postawienia akcentów przy problemach i wartościach bagatelizowanych w XXI wieku.

Ten pozornie kobiecy świat, przepełniony wisielczym żartem, nadzorowany przez „psychiatryczny głos rozsądku” przeznaczony jest dla wszystkich poszukujących intensywnych, skłaniających do refleksji, ale nie zawsze przyjemnych doznań.

„Pamiętaj o światłości i wierz w światłość.”

reżyseria i adaptacja tekstu: Marlena Topolska

W spektaklu wykorzystano twórczość malarską Joanny Miczałowskiej.

 

Spirala – czyli słów kilka o spektaklu 4:48 Psychosis

Opresyjny klimat. Psychodeliczna muzyka. Surowa scenografia. I ona. Dwie bite godziny wybebeszania emocji, krzyku przez zaciśnięte zęby. Błaganie o ratunek, które w końcu ugrzęźnie w gardle ściśniętym szubienicznym sznurem zrobionym z prozaicznej sznurówki. W tym teatrze nawet śmierci nie daje się satysfakcji.

Wyjątkowy spektakl, w reżyserii Marleny Topolskiej, będący adaptacją tekstu Sarah Kane, konsekwentnie rozpycha ściany kameralnej sceny NCK. I co? Jeżeli ktoś lubi spać spokojnie i budzić się wypoczęty niech wybierze inny adres, pozostałym proponuję zanurzyć się w tym świecie. Wychodzi się z niego lepkim od krwi i potu, ubabranym po pachy i przeczołganym emocjonalnie. Po wierzchu. Wewnątrz pozostaje wrażenie oczyszczającej klęski.

Odchodzenie, którego jesteśmy świadkami jest tym bardziej okrutne, że odbywa się w towarzystwie ośmiu lekarzy – ośmiu akuszerów śmierci, spokojnie przyglądających się jak Sarah znika z tego świata.

Biograficzny kontekst spektaklu dopełnia muzyka zespołu Joy Division, którego wokalista Ian Curtis skończył tak samo jak autorka dramatu. No cóż, żyć się czasami nie da. A jak bardzo? Joanna Miczałowska, która niesie ten spektakl na swoich barkach przekonuje, że czasami ratunku po prostu nie ma. Robi to w sposób naturalnie przekonywujący, precyzyjny i aż do bólu prawdziwy. Tyle.

      Krzysztof Niedźwiedzki

Spektakl przeznaczony dla widzów, którzy ukończyli 14 rok życia.

Prosimy o punktualność!

bilet: 15 zł

***

NCK EDUKACJA

 

 5 marca (sobota), godz. 11.00 i 12.15, sala 006

Nowohucki Uniwersytet Dzieci –  PAPIER

– Skąd mamy papier?

– Jak powstaje papier?

– Zastosowania papieru i jego wykorzystanie.

– Badamy właściwości papieru – eksperymenty.

– Tajemnicza sztuka składania papieru.

– Zwykły papier i niezwykłe konstrukcje.

Nowohucki Uniwersytet Dzieci jest wyprawą w niesamowity świat nauki z wykładowcami krakowskich uczelni wyższych w roli przewodników. Podczas kolejnych wykładów, nasi „studenci” poznają zagadki fizyki, chemii, biologii, geologii i astronomii – podane w atrakcyjnej formie, dostosowanej do dziecięcej percepcji. Zajęcia prowadzone są metodami opartymi na doświadczeniach, stymulujących samodzielne wyciąganie wniosków z zaobserwowanych reakcji, przy jednoczesnym założeniu, że najlepsza metoda nauki jest zabawa!

Jednorazowa wejściówka: 25 zł

 

 

8 marca (wtorek), godz.11.30, sala kameralna

Klub Super Mama

Po co logopeda dzieciom, które jeszcze nie mówią?

  • Od karmienia… do mówienia.
  • Pierś a/czy butelka- jakie to ma znaczenie? O ssaniu słów kilka (problemy ze ssaniem/ssanie długotrwałe).
  • Smoczkowy zawrót głowy – przegląd i dobór akcesoriów do karmienia (butelki, smoczki, uspokajacze) – jakie odpowiednie? które najlepsze?
  • Koniec cyca… i kaplica – kalendarz funkcji pokarmowych, czyli kiedy?/co?/czym? powinno jeść moje dziecko?
  • Zamiast cyca… soczewica – jak pomóc dziecku w akceptacji nowych smaków, struktur i faktur.
  • Niekapek, butelka, bidon a może rurka – z czego poić? I dlaczego?
  • By niejadek zjadł obiadek … niekoniecznie Apetizer- strategie postępowania w sytuacjach odmowy jedzenia.
  • Rozwój komunikacji i mowy małego dziecka – propozycje zabaw stymulujących.

Prowadzenie: Magdalena Belina-Hejmo – neurologopedia kliniczny, spec. wczesnej interwencji logopedycznej

Wstęp wolny

 

 

11 marca ( piątek), 16:00 i 17:15, sala 006

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Turystyczny

Magiczne Maroko

Pierwsze zajęcia nowego wydziału NUD

jednorazowa wejściówka: 25 zł

 

12 marca (sobota), godz. 11.00 i 12.15, sala 006

Nowohucki Uniwersytet Dzieci –  KRYSZTAŁY

– Co to są kryształy?

– zakładanie własnej hodowli kryształów.

Jednorazowa wejściówka: 25 zł

 

 

 15 marca (wtorek), godz. 10.00, sala 206

Olimpiada Solidarności Dwie dekady historii

Trzecia edycja ogólnopolskiego  konkursu historycznego. Eliminacje wojewódzkie.

 

 

 

 16 marca (środa), godz. 18.00, sala kameralna

Klub Podróżników Navigator

Bieszczady. W krainie połonin i karpackiej buczyny. Autorska prezentacja multimedialna połączona z pokazem filmu  – Sebastian R. Bielak

Wstęp wolny

17 marca (czwartek), godz. 18.00, sala kameralna

Religia – Filozofia – Kultura

Filozofia polska. Roman Ingarden (1893 – 1970) Sposób istnienia wartości artystycznych i estetycznych w sztuce

Wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro

Wstęp wolny

W bogatej spuściźnie naukowej Romana Ingardena jako fenomenologa, na szczególną uwagę zasługują jego prace opisujące wzajemne relacje między dziełem artystycznym a odbiorcą. Kluczem tych relacji według Ingardena są wartości artystyczne i estetyczne tkwiące w dziele, które oddziaływując na odbiorę wywołują specyficzny rodzaj przeżycia, właściwego dla doświadczenia dzieła sztuki.

19 marca (sobota), godz. 11.00 i 12.15, sala 006

Nowohucki Uniwersytet Dzieci –  ZANIECZYSZCZENIA ŚRODOWISKA

– Jakie mamy zanieczyszczenia?

– Czy możemy ochronić naszą przyrodę?

– Jak oszczędzać wodę i prąd?

– Zasady ekologicznego trybu życia?

– Jak działają oczyszczalnie?

– jak wykonać filtr do wody?

Jednorazowa wejściówka: 25 zł

21 marca (poniedziałek), godz.18.00, sala kameralna

Zdrowie i medycyna

 Naturalne preparaty stosowane w schorzeniach narządu ruchu.

Wykład prof. Wiktora Stelmacha – gerontologa i fitoterapeuty

Wstęp wolny

Nie ulega wątpliwości, że terapie z wykorzystaniem leków syntetycznych w schorzeniach narządu ruchu odnosiły i odnoszą zadziwiające sukcesy i często przynoszą niemal natychmiastową ulgę w cierpieniach. Bardzo szybko likwidując wiele chorób i często wywołując wręcz spektakularne efekty. Istnieje jednak druga strona medalu, jaką jest działanie uboczne wielu leków syntetycznych, m.in. alergogenne, neuro- i psychopatogenne, a nawet karcinogenne.

Zachęciło to do uznania i doceniania kompromisu pomiędzy środkami leczniczymi syntetycznymi a naturalnymi. Obecnie coraz częściej stwierdza się, że obydwie dziedziny mają swoje ogromne zalety.

W preparatach pochodzenia naturalnego dostrzeżono lekceważone dotychczas zalety, takie jak wielokierunkowość działania, dostarczanie organizmowi wielu cennych naturalnych witamin, enzymów oraz niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania makro- i mikropierwiastków.   

Coraz częściej wskazuje się na możliwość stosowania ziół nie tylko jako leków wspomagających, ale również w wielu przypadkach, zwłaszcza przewlekłych, jako leków zasadniczych, nie wywołujących niekorzystnych skutków ubocznych, działających w sposób łagodny, zgodny z prawami biologicznymi. Godny podkreślenia jest również fakt, że w przeciwieństwie do leków syntetycznych, leki roślinne przywracają całemu organizmowi równowagę biologiczną, co przy obecnym nasileniu cywilizacyjnych zagrożeń życia ludzkiego ma ogromne znaczenie.

22 marca (wtorek), godz.18.00, sala kameralna

Akademia Filmowa

Gdy zło odkryje słabość człowieka, zbuduje mu piekło

Wstęp wolny

 Czy wszechobecne zło jest atrakcyjne dla kina?  „Bo to zła kobieta była” – rola kobiet w narracji filmu nor .Twórcy „zarażeni złem” – Sam Peckinpah, Abel Ferrara, Quentin Tarantino, Liliana Cacani, Gaspar Noe, Bruno Daumont, David Lynch, Susanne Bier, Ulrich Seidl, Michael Haneke, Wojciech Smarzowski.

ZAPRASZAMY

 

 

 

 

 

Pięć filmów premierowo w kinach sieci Multikino

Program Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida – marzec 2016

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij