close
Teatr Barakah i ArtCafe Barakah zapraszają w sierpniu!

Teatr Barakah i ArtCafe Barakah zapraszają w sierpniu!

Teatr barakahWydarzenia artystyczne to jeden ze sposobów na udany letni wieczór dlatego tym bardziej zapraszamy do zapoznania się z najnowszym, sierpniowym repertuarem Teatru Barakah i ArtCafe Barakah.

***

 • 2.08 – 19:30

Letnia Akademia Filmowa Barakah – Od pasji do szaleństwa   /pokaz filmowy + prelekcja/ 

Akademia Filmowa Barakah to cykliczne tematyczne pokazy filmowe. Obok niekwestionowanych arcydzieł, które zapisały się na stałe w historii kina, prezentujemy także obrazy kontrowersyjne, mniej znane lub zapomniane. Repertuar uzupełnią filmy, które nie miały dystrybucji kinowej w Polsce, a zostały docenione na zagranicznych renomowanych festiwalach.
Każdy seans poprzedza prelekcja.

PRZYGOTOWANIE: Grzegorz Like

 • 3.08 – 19:00

„Czyścibuty” („Bootpolish”)   /Przegląd kina hinduskiego/ 

Teatr Barakah - Przegląd kina hinduskiego__grafika

Jeden z najpiękniejszych a także jeden z najbardziej znanych filmów indyjskich na świecie (niestety nie w Polsce – chociaż był wyświetlany na naszych ekranach w latach 1956-1960 i to z wielkim powodzeniem). Film z tzw. „Złotego okresu” kinematografii indyjskiej, w dużej mierze inspirowany dokonaniami europejskiego (głównie włoskiego) neorealizmu.

Jest to historia dwojga osieroconego rodzeństwa oddanego na wychowanie demonicznej ciotce, która szukając zemsty za rzekome krzywdy doznane od ich rodziców, przyucza ich do żebractwa. Godność dzieci próbuje ratować opiekujący się nimi stary handlarz zakazanym w Indiach alkoholem. Z jego pomocą dzieci kupują akcesoria do czyszczenia butów i definitywnie kończą z żebractwem. W zawodzie pucybutów przeżywają niezwykłe, często dramatyczne przygody i w końcu trafiają w ręce dobrych ludzi, którzy postanawiają je adoptować..

Film został w 1955 roku nominowany do Złotej Palmy na  Festiwalu w Cannes. Na tymże festiwalu została wyróżniona Baby Naaz – jako najlepsza odtwórczyni dziecięcej roli w światowej kinematografii.

 • 4.08 – 20:00

Dramatorium w Chinach   /impreza literacka/

Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą. Literatura chińska to nie byle co, ale tradycja licząca sobie ponad 2,5 tysiąca lat. W XXI mają już dwa literackie Noble (Gao Xingjian jako obywatel Francji, Mo Yan. Pierwsze sierpniowe Dramatorium poświęcimy współczesnym opowiadaniom chińskim, tym najnowszym oraz tym z zeszłego, XX wieku.

Na zachętę krótki cytat z powieści Mo Yana „Obfite piersi, pełne biodra”: Nie miej pretensji do trawy, gdy nie umiesz się na nią wysikać”.

 • 5.08 – 21:00

Chochla literacka – Brexit z literaturą  /impreza literacka/

Kolejną Literacką Chochlę pragniemy zadedykować naszym kochanym przyjaciołom z „Jukej”. Brytyjczycy postanowili opuścić Unię Europejską, więc czas dobrać im się do dupy i sprawdzić, co straciliśmy wraz z odejściem Zjednoczonego Królestwa, które ze zjednoczeniem ma obecnie tyle wspólnego, co państwo islamskie z demokracją. Jest do czego się dobierać, bo wśród literatów Brytyjczycy mają takie sławy jak Aldous Huxley, J.R.R Tolkien, Terry Pratchett, George Orwell i wielu, wielu innych bezproduktywnych popaprańców, którzy mieli odwagę i siłę wyznaczać granice i trendy współczesnej łaciny. Nie spodziewajcie się więc łkań i zawodzeń odrzuconej kochanki; zamiast tego dostaniecie twardą rozprawę, pranie brudów i mordobicie z udziałem komornika.

Czekamy na Was! Przypominamy także o formule, która towarzyszy naszym spotkaniom – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, improwizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

 • 6.08 – 22:00

Summer Vibes   /impreza muzyczna/

 • 7.08, 8.08 – 19:00

„Teraz Delhi już niedaleko” („Ab dilli dur nahin”)   /Przegląd kina hinduskiego/ 

Film ten stanowi zakończenie indyjskiej wersji neorealizmu (zwanego niekiedy „indyjskim realizmem”) w wytwórni Raj Kapoor Films. Jest to historia 10-letniego chłopca, który po śmierci matki i po niesłusznym oskarżeniu ojca o morderstwo, wędruje do dalekiego Delhi, aby spotkać się z ówczesnym premierem J. Nehru i uratować ojca. Film zawiera niezwykle piękne i wzruszające sceny musicalowe, które wówczas były prawdziwymi hitami. A i dzisiaj są popularne, nie tylko w Indiach.

 • 9.08 – 19:30

Letnia Akademia Filmowa Barakah – Od pasji do szaleństwa   /pokaz filmowy + prelekcja/ 

 • 10.08 – 20:00

„Her Murder Ballad” /spektakl gościnny teatru Tricklock Company z USA/   [pay what you want]  

Teatr Barakah - Tricklock Company - Her Murder Ballad_fot.3

„Ballady morderców” to podgatunek tradycyjnej ballady, wyróżniający się narracją piosenki, opisującą konkretne morderstwo. Źródłowo europejskie, te poetyckie pieśni mocno zrosły się z tradycyjną amerykańską muzyką źródeł. Często oparte są na prawdziwych wydarzeniach, oddają głos ofiarom, szczegółowo przedstawiają, jak doszło do morderstwa. W Polsce najbardziej znanym przebojem tego gatunku muzyki stał się utwór w wykonaniu Nicka Cave’a i Kylie Minogue, „Where the Wild Roses Grow”. Odebranie życia ukochanej osobie. Odebranie go dla ukochanej osoby. Postawienie własnego życia w stan zagrożenia. Jakimi ścieżkami podążamy w dół wiedząc, że zawsze istnieje możliwość, by stać się czymś, czego wcześniej nigdy sobie nie wyobrażaliśmy? Morderczynie lub zamordowane kobiety są wywyższane lub demonizowane przez społeczeństwo przy użyciu podobnych metod. Ich życie jest rozbierane na czynniki pierwsze, analizuje się ich urodę, moralność, postawę, przygląda ich moralności, pod kątem niewinności ocenia nawet fryzurę. Ale co skrywa ta fasada? Co prowadzi kobietę do momentu, w którym decyduje się ona użyć przemocy wobec swojego partnera, jego kochanki, wobec dziecka? Jakie faktycznie grzechy skrywają te, z ust których nigdy nie usłyszymy ich wersji prawdy?

 • 11.08 – 20:00

„Finger Mouth” /spektakl gościnny teatru Tricklock Company z USA/   [pay what you want] 

Teatr Barakah - Tricklock Company - Finger Mouth_fot.2

„Finger Mouth” to mroczna i jednocześnie zabawna opowieść o podróży młodej dziewczyny przez świat możliwej (ale czy faktycznej?) choroby umysłowej. Oparta na prawdziwych wydarzeniach z przełomu XIX i XX wieku opowieść podejmuje temat młodej dziewczyny próbującej uciec od dziecięcych traum. Ucieczka ta wiedzie ją prosto w czeluście dziwnego, jakby zawieszonego poza czasem szpitala, w którym lekarz bez kłopotu stawia diagnozę: histeria. Diagnozę tę usłyszały swego czasu tysiące kobiet mimo zasadniczo różnych objawów. Komedia Finger Mouth, czerpiąca zarówno z charakterystycznego dla Tricklock Company „fizycznego” stylu gry jak i z techniki teatru cieni, chociaż bawi – wcale nie opowiada o śmiesznych sprawach…

 • 11.08 – 22:00

„Reptillian Lounge”   /kabaret gościnny teatru Tricklock Company z USA/ 

Teatr Barakah - Tricklock Company__grafika

„The Reptilian Lounge” zespołu Tricklock Company to nocny kabaret z wieloletnimi tradycjami i jednocześnie najbardziej rozpoznawalna prezentacja teatralna amerykańskiej grupy teatralnej. Na wieczór składa się zdolny rozweselić każdego skład performerów – tancerzy, muzyków, wokalistów, żonglerów, tancerek brzucha, filmowców, komediantów i wielu innych wykonawców, których nie zobaczycie w takim zestawieniu nigdzie indziej. Każdy wieczór jest improwizowany i przez to – niepowtarzalny.

 • 12.08 – 20:00

Rytmiczna Barakah   /impreza muzyczna/

Wznowiliśmy długą tradycję krakowskich jamów perkusyjnych! Zaproszeni i mile widziani są wszyscy krakowscy bębniarze, niezależnie od instrumentów i stylów gry.

Jeżeli czerpiesz przyjemność z grania na bębnie albo po prostu lubisz tego słuchać, będziesz mile widziany.

Jeżeli posiadasz djembe, dununbe, sangban, kenkeni, cajon, darbukę, riqq, daff, ghaval, kandżirę, tablę, pandeiro, surdo, caixę, repkę czy tamborim, a nawet kartale, sagaty czy grzechotkę – ten jam jest dla Ciebie.

Jeżeli posiadasz etniczny instrument nieperkusyjny: kalimbę, didgeridoo, korę, balafon, bansuri czy cały komplet gamelanowy, ten jam jest tym bardziej dla Ciebie.

Każde spotkanie zaczyna się krótkimi warsztatami. Potem zapraszamy na swobodny jam!

 • 13.08 – 21:00

Cherry Cat in Italy   /koncert/ (10 zł)

Cherry Cat in Italy to wokal, gitara, cajon, concertina, ukulele i elektronika w jednym zestawieniu.  Są dwie kobiety i dwóch facetów, są polsko-włoskie temperamenty połączone z elektronicznym smakiem… Zespół wystąpi w ArtCafe Barakah po raz czwarty.

 • 14.08, 15.08, 16.08 – 19:30

Letnia Akademia Filmowa Barakah – Od pasji do szaleństwa   /pokaz filmowy + prelekcja/ 

 • 17.08 – 19:00

„Dwa Kwiaty” („Do Phool”)   /Przegląd kina hinduskiego/ 

Film jest adaptacją powieści Joanny Spyri „Heidi”. W roli Heidi wystąpiła znana z filmu „Czyścibuty” (za który otrzymała nagrodę w Cannes), rewelacyjna Baby Naaz (nazywana odtąd indyjską Sherley Temple). Film jest bardziej dynamiczny niż wersja amerykańska i dwie europejskie. Jak w każdym filmie indyjskim z tamtego okresu, zachwycają niezwykle piękne sceny musicalowe. Zarówno te radosne, jak i te przejmująco smutne.

 • 18.08, 19.08, – 21:00

Sam Alty   /koncert/ (10 zł)

Samuel Alty jest piosenkarzem, tekściarzem i gitarzystą z Nowej Zelandii. Jego kariera przebiegała przez wiele miejsc i akcji artystycznych, w tym Royal Opera House, teatralne performance na Kole Podbiegunowym czy granie królika w angielskim cyrku. Jego muzyka łączy w sobie elementy folku, flamenco, muzyki arabskiej, hip-hopu oraz innych tradycji muzycznych z całego świata. To muzyka, która pragnie wciąż pamiętać i celebrować ten niesamowity cud życia przejawiający się na wiele dziwnych, surrealistycznych, stanowiących wyzwanie oraz pięknych sposobów.

LINKI:

www.samuelalty.com

 • 20.08 – 22:00

Summer Vibes   /impreza muzyczna/

 • 21.08 – 16:00

„Lataj z Krystyną”   /pokaz otwarty w j.angielskim/ 

 • 22.08,  23.08 – 19:30

Letnia Akademia Filmowa Barakah – Od pasji do szaleństwa   /pokaz filmowy + prelekcja/ 

 • 24.08 – 19:00

„Brat i siostra” („Bhai Bahen”)   /Przegląd kina hinduskiego/ 

Kwintesencja „indyjskiego realizmu”. Wzruszająca historia przyjaźni dziewczynki z bogatego domu z bezdomnym chłopcem z bombajskiej ulicy. W filmie są m.in. dwie sceny musicalowe o tak smutnym wydźwięku, że nie sposób je oglądać bez chusteczek do wycierania łez.

 • 25.08 – 20:00

Dramatorium nad morzem   /impreza literacka/

Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą. „Morze, zapewne wskutek zawartej w nim soli, nadaje szorstkość zewnętrznej powłoce swych sług, lecz zachowuje słodycz ich ducha” – pisał Joseph Conrad. Podczas najbliższego Dramatorium odwiedzimy z Paulem Kempem, będącym alter ego Huntera S. Thompsona wybrzeże Portoryko, przeżyjemy kilka marynarskich dni z Wesley’em Martinem i Billem Everhartem, bohaterami wydanej po latach powieści Jacka Kerouaca, poznamy historię plażowego romansu Amerykanki z Portugalczykiem w opowiadaniu  Frederica Prokoscha oraz dowiemy się co nieco o małżeństwie Marylin Monroe z Arthurem Millerem, które zainspirowało pisarza do napisania „Proszę, nie zabijajcie niczego”.

 • 26.08 – 20:00

Rytmiczna Barakah /impreza muzyczna/

 • 27.08 – 21:00

„Dyktanda”

Teatralna wersja „Dyktand” Stanisława Lema jest artystycznym wyzwaniem – zarówno na poziomie scenicznej adaptacji, jak i aktorskiego wykonania. „Dyktanda” to krótkie opowiastki utrzymane w żartobliwym tonie, często przesycone czarnym i absurdalnym humorem. Pierwotnie pisane były przez Lema jako ortograficzne sprawdziany dla jego siostrzeńca – pełny tytuł to „Dyktanda, czyli… w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dzisiaj Michała – uczył pisać bez błędów”. Nagromadzenie słów mogących sprawiać ortograficzne trudności w pisaniu przekłada się tutaj bezpośrednio na poziom akustyczny całego tekstu, jego brzmienie staje się kolejną jego wartością i otwiera nową, czysto sensualną, przestrzeń obcowania z nim. Dlatego właśnie teatr wydaje się idealnym medium dla „Dyktand”.

 • 27.08 – 22:00

„Fairy Paradise” – wernisaż wystawy grafik Arkadiusza Twardowskiego

„A dzisiaj minęło już sześć lat. Nigdy jeszcze nie opowiadałem tej historii. Moi koledzy cieszyli się bardzo z mego powrotu. Byłem smutny, lecz mówiłem im: – To zmęczenie… Teraz trochę się pocieszyłem. To znaczy… jeszcze niezupełnie. Lecz wiem na pewno, że wrócił na swoją planetę, ponieważ o wschodzie słońca nie znalazłem jego ciałka. Nie było ciężkie to ciało… I bardzo lubię słuchać nocą gwiazd. To tak jak pięćset milionów dzwoneczków…”

Antoine de Saint-Exupery / Mały Książę

 • 28.08, 29.08 – 20:00

Noce Waniliowych Myszy odc. 6 „Szeherezjada, czyli baśń z jednej nocy” 

Najnowszy odcinek Nocy Waniliowych Myszy to historia o namiętnym romansie, egzotycznych rozbójnikach, lokalnych łotrzykach i przede wszystkim o tym, co dzieje się w bebechach naszego miasta. Czeka Cię feeria barw, iskrzące humorem dialogi oraz, napisane specjalnie na tę okazję, piosenki, które usłyszysz w niezapomnianym wykonaniu lokalnych aktorów, przy akompaniamencie muzyki skomponowanej przez samą Renatę Przemyk – znaną polską wokalistkę i kompozytorkę.

 • 30.08 – 19:30

Letnia Akademia Filmowa Barakah – Od pasji do szaleństwa   /pokaz filmowy + prelekcja/ 

 • 31.08 – 19:00

„Ziemia w gwiazdach” („Zameen ke Taare”)   /Przegląd kina hinduskiego/

Uroczy i smutny film o dwóch chłopcach, którzy po stracie swoich matek, szukając adresu do Boga, odwiedzają po kolei świątynie hinduską, muzułmańską i chrześcijańską. Wędrują, doświadczając wielu przygód, w kierunku Himalajów, gdzie mieszka Bóg, który odda ich mamy. Film zawiera niezwykle piękne sceny musicalowe, realizm współgra z marzeniami sennymi – pomocna chłopcom służy uwolniony przez nich z butelki… Dżin. Pokazuje się również – a jakże – nasz Lajkonik, chociaż w hinduskim wydaniu.

PRZYGOTOWANIE: Tadeusz Płatek

 • 31.08 – 21:00

Chochla literacka – Brexit z literaturą  /impreza literacka/

Kolejną Literacką Chochlę pragniemy zadedykować naszym kochanym przyjaciołom z „Jukej”. Brytyjczycy postanowili opuścić Unię Europejską, więc czas dobrać im się do dupy i sprawdzić, co straciliśmy wraz z odejściem Zjednoczonego Królestwa, które ze zjednoczeniem ma obecnie tyle wspólnego, co państwo islamskie z demokracją. Jest do czego się dobierać, bo wśród literatów Brytyjczycy mają takie sławy jak Aldous Huxley, J.R.R Tolkien, Terry Pratchett, George Orwell i wielu, wielu innych bezproduktywnych popaprańców, którzy mieli odwagę i siłę wyznaczać granice i trendy współczesnej łaciny. Nie spodziewajcie się więc łkań i zawodzeń odrzuconej kochanki; zamiast tego dostaniecie twardą rozprawę, pranie brudów i mordobicie z udziałem komornika.

Czekamy na Was! Przypominamy także o formule, która towarzyszy naszym spotkaniom – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, improwizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

***

Wszelkie dostępne informacje:

Serdecznie zapraszamy!

Materiały prasowe: Anna Wyrwik

„Za rok o tej samej porze”, albo we wtorek w Bagateli!

Ekskluzywne plakaty IMAX dla pierwszych widzów Legionu Samobójców

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij