close
Styczniowe zapowiedzi Wydawnictwa Marginesy

Styczniowe zapowiedzi Wydawnictwa Marginesy

hotelSzwecja, rok 1940.

Georg krótko po ślubie zostaje powołany do wojska, żeby bronić granicy z Finlandią. Trafia do jednostki, gdzie musi zmierzyć się z sięgającą minus czterdziestu stopni temperaturą i sadystycznym dowódcą. Wydarzenia w obozie doprowadzają do buntu i rozlewu krwi, a Georg zostaje internowany na podstawie fałszywego oskarżenia.

Pozostawiona samotnie w Malmö Kerstin, żona Georga, zaprzyjaźnia się z tajemniczą Violą. Pomimo dzielących ich różnic, zaprzyjaźniają się i wkrótce zawiązuje się między nimi namiętny romans. Viola czasem znika bez słowa. Jej drugie życie okazuje się dużo bardziej złożone i stanowi zagrożenie dla wszystkich.

Gdy Georg wraca do domu, dręczą go wspomnienia z wojny. Próbuje odnaleźć się w swoim dotychczasowym życiu, ale nie jest mu łatwo. Marzy o zemście, a Kerstin nie potrafi pogodzić się z przykrym finałem jej związku z Violą. Wkrótce również odkrywa, że ktoś ją śledzi. Ktoś, kto wie o jej zakazanej miłości i kto grozi, że wyjawi prawdę. Żeby uratować małżeństwo i żyć dalej, Kerstin i Georg muszą rozliczyć się ze swoją przeszłością.

Znakomita opowieść o drugiej wojny światowej – o przyjaźni, miłości, buncie i zdradzie – a także o tym, jak wojna potrafi zmienić neutralny kraj.

Marie Bennett urodziła się w 1969 roku w Malmö, 1969. Studiowała historię sztuki na uniwersytecie w Lund i Dziennikarstwa w City University w Anglii. Mieszkała w Paryżu, w Kalifornii i Madrycie, a w końcu osiadła w Londynie, gdzie znalazła na pracę w mediach i gdzie mieszka ze swoją rodziną od osiemnastu lat. Hotel Angleterre to jej pierwsza powieść, której napisanie zajęło jej cztery lata. Pracuje obecnie nad drugą powieścią, której akcja dzieje się w innym, równie ekscytującym okresie historycznym.

Tytuł: Hotel Angleterre
Autor: Marie Bennett
Przekład: Dominika Górecka
Premiera: 11 stycznia 2017

Wkossaystarczy wyjść z domu, żeby nie móc przestać się dziwić. W lesie, w parku i nad strumieniem rosną rośliny pozornie banalne i żyją zwierzęta, na które nie zwracamy uwagi. Ale Simona Kossak jak nikt umie o nich opowiadać. Poznajemy ich historię, zwyczaje i liczne ciekawostki, a także mamy szansę zrozumieć, jak ogromy wpływ mają na nasze życie.

Simona Kossak znała Puszczę Białowieską od podszewki. Mieszkała w niej 35 lat i wiedziała o niej niemal wszystko. Kochała zamieszkujące ją zwierzęta i z niezwykłą dociekliwością badała miejscową faunę i florę. Nazywano ją wiedźmą, bo rozmawiała ze zwierzętami i miała reagującego na jej komendy kruka, który terroryzował okolicznych mieszkańców, szczególnie rowerzystów. Walczyła z bezsensowną wycinką drzew i niszczeniem Puszczy oraz ratowała dzikie zwierzęta. Odchowała i przywróciła puszczy niejednego lisa, sarnę czy borsuka. Z równą troskliwością i uczuciem pochylała się nie tylko nad dużym ssakiem, ale i nad dzięciołem, ryjówką czy chrząszczem. Swojej miłości do przyrody dała wyraz w pięknych opowieściach, które oczarują nie tylko pasjonatów natury.

„O ziołach i zwierzętach” to księga dziwów, w której Simona Kossak po raz kolejny pokazała swoją niezwykłą wrażliwość, która ujawniała się w szczególnym widzeniu świata. To cudowny zielnik pełen rycin i ilustracji, opisujący tylko z pozoru banalne rośliny, takie jak bratki, tatarak czy rumianek; małe zwierzęta, na które na co dzień nie zwracamy uwagi – ropuchy, krety czy motyle, ale także majestatycznych mieszkańców lasu: jelenie, sarny, łosie i rysie.

Dzięki opowieściom Simony żadne z tych stworzeń już nigdy nie wyda nam się zwyczajne i nieważne. Okryjemy trujące zioła, które uzdrawiają, poznamy seksualne zwyczaje norników, kłótnie w małżeństwach bocianów oraz pokojową naturę dzików. Zawiłe zjawiska świata przyrody opisane są tak, że nagle stają się zrozumiałe dla każdego. Aby czytać tę książkę, nie trzeba mieć biologicznego wykształcenia i naukowego przygotowania. Wystarczy ciekawość świata i wrażliwość na piękno natury.

Simona Kossak (1943–2007) – biolog, leśnik, profesor, popularyzator nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzinie Kossaków, była prawnuczką Juliusza Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka. Skończyła studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2000 otrzymała tytuł profesora nauk leśnych. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, gdzie od stycznia 2003 pełniła stanowisko kierownika. Była pomysłodawcą unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Jej dorobek twórczy obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych oraz trzy książki: Opowiadania o ziołach i zwierzętach, Wilk – zabójca zwierząt gospodarskich? i Saga Puszczy Białowieskiej. Od 2001 prowadziła codzienne audycje (Dlaczego w trawie piszczy) w Radiu Białystok i innych regionalnych oddziałach Polskiego Radia. Radio Gdańsk za popularyzowanie wiedzy przyrodniczej na antenie radiowej przyznało jej nagrodę „Osobowość Radiowa Roku 2003”. W uznaniu zasług na polu nauki i popularyzowania ochrony przyrody w 2000 została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.

Tytuł: O ziołach i zwierzętach
Autor: Simona Kossak
Premiera: 11 stycznia 2017

508e32d87ff142e5ce4afc6acb2360fc_fullKilkunastoletnia Soraya mieszka w Syrii. Gdy wybucha wojna domowa, ginie jej brat, rodzinny dom zamienia się w gruzy, a dziewczyna wraz z matką i rannym ojcem musi uciekać. Trafia do obozu dla uchodźców w Turcji – pobyt jednak zamienia się w piekło. Aby ratować córkę, ojciec decyduje się wydać ją za mąż. Dopiero w drodze do przyszłego męża Soraya dowiaduje się, że będzie drugą żoną ponaddwukrotnie starszego od siebie mężczyzny. Pierwsza żona i jej trzy córki nie ukrywają swojej nienawiści. Soraya czuje się jak w pułapce. Jednak czas płynie, a świeżo poślubiony małżonek nie ustaje w zabiegach o jej względy. Dziewczyna zaczyna dostrzegać, że jest kochana, uczy się, jak sama może kochać, jej ciało budzi się do miłości… I wtedy po raz kolejny, z dnia na dzień, sama w obcym kraju, bez dokumentów, bez pieniędzy, Soraya musi podjąć decyzję, która zaważy na całym jej życiu…

Oparta na faktach powieść pokazuje świat, jakiego nie znamy – a raczej znamy tylko z migawek telewizyjnych. Napisana barwnym językiem, pełna emocjonujących opisów, przenosi nas w miejsca, o których istnieniu słyszymy, ale nie wiemy nic o tym, jak wygląda od środka życie tych, którzy w dramatycznych okolicznościach ruszyli drogą bez powrotu.

Meltem Yılmaz jest turecką dziennikarką i powieściopisarką. Karierę dziennikarską rozpoczęła w 2008 roku. W swoich artykułach zawsze staje po stronie wykluczonych: narkomanów, bezdomnych, dzieci samobójców, uchodźców i azylantów, bitych kobiet, osób LGBT, prostytutek i niepełnosprawnych. Soraya to jej literacki debiut, którym zainteresował się już świat filmu.

Tytuł: Soraya
Autor: Meltem Yilmaz
Przekład: Małgorzata Maruszkin
Premiera: 1 lutego 2017

willaKolejny tom z włoskiego cyklu mistrza kryminału.
Zabawa, która przemieniła się w krwawą ceremonię.

Para amerykańskich turystów, żądna zdobycia oryginalnego trofeum z zagranicznej wycieczki, na własną rękę organizuje wykopaliska w pobliżu lotniska. Zamiast oczekiwanego starożytnego posągu wydobywa z torfowiska zwłoki szesnastoletniej dziewczyny.

Wszystko wskazuje na to, że zamordowano ją w legendarnej Willi Misteriów podczas tajemniczego obrzędu, którego od wieków nikt już nie praktykuje. Kiedy łudząco do niej podobna turystka znika bez śladu, policja zaczyna podejrzewać, że krwawy kult wciąż ma grono wyznawców.

Dochodzenie prowadzą dwaj detektywi: młody Nico Costa, wegetarianin i biegacz, oraz starszy od niego Gianni Peroni, pięćdziesięciolatek ze sporą nadwagą, którego twarzy nie da się zapomnieć. Zupełnie nieoczekiwanie pomaga im patolożka, Szalona Teresa. Krąg osób zamieszanych w sprawę zaczyna się jednak niepokojąco rozszerzać. Na horyzoncie pojawiają się też osobliwi członkowie mafii: starzejący się boss, jego syn zainteresowany wyłącznie rozrywkami i młoda żona mafiosa, sypiająca i z mężem, i z pasierbem…

David Hewson z detalami ujawnia kulisy działania włoskiej mafii i współpracującej z nią skorumpowanej policji. Wszystkie wątki w niekonwencjonalny sposób łączą się ze sobą i zaskakują.

To już drugi – po Porze na śmierć – tom serii kryminałów z detektywem Nico Costą. To młody, nieco naiwny wielbiciel sztuki (a w szczególności malarstwa Caravaggio), wegetarianin uprawiający biegi, syn znanego włoskiego komunisty. Każda książka może być czytana niezależnie, jednak w kolejnych tomach Hewson stara się pokazać dojrzewanie Costy i to, w jaki sposób zmiany charakteru wpływają na jego relacje z bliskimi.

Wartość literacka tej książki nie podlega dyskusji, a całość wywołuje przyjemne wrażenie, że jeszcze można napisać powieść, gdzie rozrzucone, nie przystające do siebie elementy składają się w kompletną całość zgodnie z najszlachetniejszymi zasadami kompozycji. Brak tutaj pędu na łeb na szyję, wszystko sensownie zanurza się w relacjach międzyludzkich, historii, rzymskim zgiełku. Jest i romans, i zdrada, kolejne trupy, śledczy ze swoimi słabościami, niejednoznaczność postaci, ich emocjonalne ukrwienie oraz nieprawdopodobnie gęsta atmosfera, dzięki której napięcie nie spada ani na moment. – Łukasz Orbitowski

O Autorze

David Hewson – (ur. 1952 w Yorkshire) bestsellerowy brytyjski pisarz znany na świecie ze znakomitych pomysłów fabularnych i doskonale skonstruowanych powieści. Umie precyzyjnie przedstawiać fakty, ale niekoniecznie w najbardziej oczywisty sposób. Jego powieści kryminalne i sensacyjne, których akcja rozgrywa się w europejskich miastach, nie schodzą z list bestsellerów. W wieku siedemnastu lat porzucił naukę i rozpoczął pracę w lokalnej gazecie w północnej Anglii, później współpracował z „The Times” i „The Independent”. Od czasu debiutu w 1986 roku wydał około dwudziestu książek.

Popularność przyniosły mu książki na motywach popularnego serialu “The Killing”/ “Dochodzenie” w reżyserii Sørena Sveistrupa (wszystkie trzy tomy ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Marginesy).

Autor obecnie mieszka w Kent wraz żoną. Ma dwoje dorosłych dzieci.

Tytuł: Willa Misteriów
Autor: David Hewson
Przekład: Dariusz Żukowski
Premiera: 18 stycznia 2017

Materiały prasowe: Wydawnictwo Marginesy

Lao Che w Krakowie – bilety!

FAMILIJNY WIECZÓR SYLWESTROWY W KICE

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij