close
Klub Wyspiańskiego – propozycja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Klub Wyspiańskiego – propozycja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Klub Wyspiańskiego jest propozycją dla krakowskiej młodzieży licealnej. Celem jest stworzenie przestrzeni kształtowania przyszłych elit kulturalnych naszego miasta, regionu i kraju. 

mat. Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Organizatorem jest Teatr im. Juliusza Słowackiego: Chcielibyśmy wspomagać wśród młodzieży rozwój świadomych i zaangażowanych postaw obywatelskich, które cechowałyby się wysokim poziomem wrażliwości i empatii społecznej; krytycznym i samodzielnym, niepodatnym na manipulację myśleniem; a także ambicją budowania swojej przyszłości w oparciu o ciągłe samokształcenie poprzez aktywny kontakt ze światem sztuki i myśli. Zależy nam na kształtowaniu w naszych klubowiczach światopoglądu wolnego od ideologicznego zacietrzewienia i od pozbawionego dystansu narodowego samozachwytu. Chcemy krzewić postawy zarazem proeuropejskie i nowocześnie patriotyczne, przekonując, że nie należy obu tych kierunków sobie przeciwstawiać.

Wybór Wyspiańskiego na patrona klubu jest nieprzypadkowy. Warto przypomnieć, że całą swą twórczość teatralną związał on z naszym teatrem. Tu prapremierę miało nie tylko Wesele, ale także m.in. Wyzwolenie. Nie jest to dla nas tylko przeszłość. Również dziś w naszym repertuarze i innych działaniach stawiamy na Wyspiańskiego jako postać dla polskiej kultury tyleż kluczową, co wciąż nie w pełni odkrytą.

Naszym celem jest włączanie młodzieży w świat tworzonego przez nas teatru, dlatego najbardziej aktywnym uczestnikom naszych spotkań stwarzać będziemy możliwość udziału w różnych aktywnościach i wydarzeniach, mających miejsce w naszym teatrze. Będzie to m.in. możliwość udziału w próbach generalnych, w spotkaniach teatralno-filozoficznych pt. „Sztuka myślenia” i innych tzw. działaniach kontekstowych.

Osoby prowadzące Klub Wyspiańskiego: Krzysztof Głuchowski, dyrektor teatru; prof. Piotr Augustyniak, filozof, gospodarz cyklu spotkań teatralno-filozoficznych „Sztuka myślenia”.

Inauguracja Klubu Wyspiańskiego odbędzie się 31 października, do udziału w Klubie zostały zaproszone licea nr I, II, III, IV, VI, Liceum Pijarów, VIII i XXX.  31 października o godzinie 12:00 w pierwszych zajęciach Klubu będzie uczestniczyć ponad 500-osobowa grupa z „Nowodworka”. Uczniowie wezmą udział w wykładzie poprzedzającym spektakl, obejrzą spektakl a następnie wezmą udział w dyskusji z udziałem artystów.

SÓLSTAFIR, Myrkur, Arstidir, koncert

Wystawa na ekranie | Michał Anioł. Miłość i śmierć – KONKURS

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij