close
Szczęśliwa trzynastka – ranking najciekawszych książek dla dzieci ostatniego półrocza

Szczęśliwa trzynastka – ranking najciekawszych książek dla dzieci ostatniego półrocza

Choć Mikołaj robi dziś co może, aby spełnić marzenia wszystkich grzecznych dzieci, przekazuje nam jednocześnie poniższą listę książkowych propozycji na świąteczne pomysły prezentowe. Dla każdego kto skusi się na pomoc Mikołajowi/Gwiazdorowi/Aniołkowi w kompletowaniu świątecznych podarunków dla najmłodszych, prezentujemy subiektywną acz sprawdzoną w praktyce listę najciekawszych naszym zdaniem propozycji na książkę dla dzieci minionego półrocza.

* Zobacz również ranking najciekawszych książek dla dzieci z 1 półrocza dostępny TUTAJ

** Ranking polecanych książek jest subiektywną oceną książek, które mieliśmy okazję zrecenzować w przeciągu ostatniego półrocza. Książki przedstawione są w kolejności losowej, numer 1 nie oznacza tu najlepszej pozycji.


KSIĄŻKI Z TWARDĄ OKŁADKĄ DLA NAJMŁODSZYCH

  1. PIERWSZE 100 SŁÓW/ PIERWSZE 100 ZWIERZĄT (Wyd. Wilga)

wiek: 0+

Obrazkowy słowniczek dla małych dzieci. Książka dla małych dzieci, które zaczynają poznawać świat. Dzięki kolorowym obrazkom maluchy szybko zapamiętują nowe słowa i uczą się nazywać różne przedmioty i zwierzęta.

„Atrakcyjne graficznie, rozwijające zasób słów i podstawową wiedzę o otaczającym nas świecie, sprawiają, że chce się je czytać i czytać (lub właściwie przeglądać).” CAŁA RECENZJA TUTAJ


2) DO KĄPIELI KRÓLICZKU (Wyd. Dwie Siostry)

wiek: 1+

Urocza, prosta książka, która pomoże zachęcić dziecko do kąpieli. Zawołaj króliczka do wanienki. Umyj mu głowę. Tylko uważaj, żeby woda nie dostała mu się do oczu! Opłucz go i wytrzyj. Wysusz mu futerko suszarką, posmaruj buzię kremem. Gotowe. Jaki czyściutki!

„W tego rodzaju książeczki można zaopatrywać dziecięce biblioteczki niemal w ciemno. Interaktywna forma czytania z pewnością przykuje uwagę każdego maluszka, a krótka forma tekstowa ustępująca pola na rzecz kolorowych, prostych obrazków pozwoli spokojnie, bez chaosu przesytu i oczopląsu zapoznawać się z ważną dla malucha treścią.” CAŁA RECENZJA TUTAJ


3) PUK, PUK! (Wyd. Dwie Siostry)

wiek: 2+

Pełna niespodzianek książka rozkładanka dla najmłodszych. „Gdzie mój miś?” – pyta mała dziewczynka po powrocie ze szkoły. Ale misia nigdzie nie ma… Pomóżcie jej w poszukiwaniach! Rozkładajcie strony, pukajcie do drzwi sąsiadów, wchodźcie na coraz wyższe piętra. Na każdym czeka na was wiele niespodzianek!

„Otwierając strony, dziecko wznosi kolejne piętra budynku, wędruje korytarzami klatki, zbiega z wysokich schodów, po których porusza się bohaterka opowieści. Forma rozkładanego domku, po złożeniu przybiera kształt zgrabnego, niewielkiego, zupełnie niepozornego pudełka. „Puk, puk!” to niezwykły architektoniczny pomysł na rozwinięcie prostej, dziecięcej, rysunkowej historii w sposób doskonale przemawiający do dziecięcej wyobraźni. Efekt tego książkowego eksperymentu jest naprawdę imponujący” CAŁA RECENZJA TUTAJ


4) IDZIEMY NA NIEDŹWIEDZIA (Wyd. Dwie Siostry)

wiek: 2+

Wielki przebój angielskiej literatury dziecięcej – do głośnego, rytmicznego czytania i wspólnej rodzinnej zabawy. Czwórka dzieci, tata i pies wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu niedźwiedzia. Po drodze muszą pokonać wiele przeszkód: wysoką trawę, rzekę, błoto, las, śnieżycę… A gdy już spotkają niedźwiedzia? Przekonają się, że w przeciwnym kierunku da się je pokonać o wiele szybciej!

„Napisana z pomysłem, humorem i rytmem, opierająca się na słowach szkockiej piosenki historia, to brytyjski klasyk, który po prostu nie mógł się nie udać. Mimo początkowej rezerwy do zawartej w książeczce treści (bałam się, że czytanie jej córce, która ma teraz problem z koszmarami nocnymi, jeszcze bardziej wzmocni jej wyobraźnię o obrazy goniącego dzieci, groźnego niedźwiedzia), momentalnie stała się w naszym domu prawdziwym hitem” CAŁA RECENZJA TUTAJ


5) POMELO I PRZECIWIEŃSTWA (Wyd. Zakamarki)wiek: 2+

Pomelo, filozofujący słoń mieszkający pod dmuchawcem, w otaczających go przedmiotach i zjawiskach rozpoznaje kształty zarówno oczywiste, jak i zaskakujące. W dodatku odkrywa, że kwadrat kwadratowi nierówny, a okrągłość może być płaska…

Niebanalny tekst i pomysłowe ilustracje sprawiają, że książka może być intelektualno-estetyczną rozrywką tak dla trzylatka, jak i dla jego starszego rodzeństwa, rodziców czy dziadków.

Książka była jedną z nagród do wygrania w naszym cyklu konkursowym na 15-lecie KULTURAtki.


KSIĄŻKI Z NORMALNYMI KARTKAMI

6) KSIĘGA POLSKICH RYMOWANEK (Wyd. Wilga)wiek: 3+

Gruba księga rymowanek pełna popularnych wierszyków i piosenek dla przedszkolaków. Dzieci szybko zapamiętają i polubią wesołe rymowanki, które umilą każdą wolną chwilę.

„Wszystkie wierszyki, które znalazły się w książeczce są proste, wesołe, niezwykle rytmiczne a więc bardzo szybko wpadające w dziecięce ucho. Książka, prócz bycia inspiracją do fantastycznych ruchowych zabaw bez użycia laptopa czy drogich zabawek (np. „Stary niedźwiedź”, „Baloniku nasz malutki”), jest również dobrym źródłem do ćwiczeń z dykcją, rytmem, onomatopeją (naśladowaniem dźwięków), zabaw paluszkowych, zabaw w mini karaoke (m.in. piosenki „My jesteśmy krasnoludki”, „Jesteśmy jagódki”, „Jadą, jadą misie”) czy doskonałym ćwiczeniem dziecięcej pamięci. Wierszyki czytane najmłodszym, poprzez dobrze wyczuty rytm ukoją i uspokoją, zaś nieco starszym maluchom przyniosą wiele dobrej zabawy.” CAŁA RECENZJA TUTAJ


7) Jak Johan uratował cielaka (Wyd. Zakamarki)wiek: 3+

Kolejna opowieść Astrid Lindgren zilustrowana przez Marit Törnqvist. Johan i jego rodzice mieli tylko jedną krowę. Niestety, pewnego zimowego dnia Embla zjadła gwóźdź i zdechła. Johan jest zrozpaczony – dlaczego takie nieszczęście musiało spotkać jego jedyną, ukochaną krowę? Niedługo potem, odgarniając wieczorem śnieg z obejścia, Johan słyszy dziwne odgłosy dochodzące od strony gościńca. Kiedy zagląda do przydrożnego rowu, dokonuje niezwykłego odkrycia!

„Piękna, zimowa, niezwykle prawdziwa, życiowa opowieść, czaruje i wciąga czytelnika. I choć nie jest to historia lekka i radosna, przynosi wiele nadziei, ciepła i radości. Opowiada o życiu takim jakie jest, bez ukrywania i upiększeń, a czarowanie rzeczywistości jest tu widoczne jedynie w zimowej, starodawnej aurze małomiasteczkowego, niespiesznego życia. Historia, choć rozpoczyna się niezwykle smutno i nostalgicznie, ostatecznie pozwala jednak uwierzyć w dobry los i dobro istniejące wbrew pozorom w każdym! człowieku.” CAŁA RECENZJA TUTAJ


8) TUPCIO CHRUPCIO. Mama idzie do pracy. Mówię prawdę! (Wyd. Wilga)wiek: 3-5 lat

Kolejne przygody ulubionego bohatera wszystkich dzieci. Dzielna myszka musi stawić czoła nowym trudnościom, na które jakże często napotykają maluszki. Ważnym etapem w rozwoju dziecka jest rozłąka z mamą, która wraca do pracy. Jak z tym wyzwaniem poradzi sobie Tupcio? A czy uda się go oduczyć od mówienia nieprawdy? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z najnowszych tomów Tupcia Chrupcia!

„Przygody Tupcia Chrupcia i jego rodzinki napisane są przyjemnym i niezbyt rozwlekłym językiem. Godne pochwały ilustracje przyciągają wzrok, a wynikające z historii przesłanie jest pomocne w łatwiejszym przyswojeniu norm, zwyczajów i obowiązków panujących w naszym życiu. Na szczęście dla odbioru i wiarygodności historii, autorzy serii nie prawią typowych morałów i kazań, proste prawdy o świecie i dobrych zachowaniach przedstawiając w wesołych, zabawnych przygodach niejako przy okazji.” CAŁA RECENZJA TUTAJ


9) ZABAWY JĘZYKOWE, KTÓRE ĆWICZĄ MOWĘ (Wyd. Wilga)wiek: 5+

Nowa seria ćwiczeń i zadań, przygotowanych przez Elżbietę i Witolda Szwajkowskich to świetny trening jak najczęstszego używania danej głoski w odpowiednich kontekstach. Ćwiczenia wpisano w ciekawą fabułę, która sprzyja pobudzeniu uwagi i twórczego działania u dziecka. Autorzy proponują także samodzielne skompletowanie „Skrzyneczki logopedycznej”, czyli oryginalnej pomocy naukowej do ćwiczeń wymowy.


10) PRZEZROCZYSTY CHŁOPIEC (Wyd. Prószyński i S-ka)wiek: 4+

Znakomity debiut literacki charyzmatycznej pieśniarki, kompozytorki, autorki tekstów Antoniny Krzysztoń. Króciutkie, prosto i pięknie napisane oraz dowcipnie zilustrowane historie z życia współczesnego przedszkolaka.

„Czyta się pięknie, opowiada (czy pisze) o niej już nieco trudniej. Bo „Przezroczysty chłopiec” to niezwykle delikatna, poetycka, lekka i przyjemna, ale i opowiadająca o poważnych sprawach książka dla dzieci i dorosłych. Autorka zaskakująco sprawnie weszła w umysł i wrażliwość dziecka, świetnie nakreślając obraz świata widziany oczami dziecka, doskonale oddając nie tylko chaos myśli i styl formułowania zdań (który z początku lektury mnie nieco denerwował), ale i cały sposób myślenia kilkulatka.” CAŁA RECENZJA TUTAJ


11) MARCELI SZPAK DZIWI SIĘ ŚWIATU (Wyd. Wilga)wiek: 5+

Poznajemy las, jego mieszkańców, ich codzienne sprawy, a wszystko, to na tle zmieniających się pór roku. Tytułowy szpak Marceli w towarzystwie swego przyjaciele, zająca Leszka, przemierza leśne dukty, odwiedza sąsiadów, uczestniczy w różnych leśnych wydarzeniach, np. zawodach w skokach po drzewach. Zwykłe sprawy leśnych mieszkańców stają się pretekstem do bardzo ciekawych i pouczających rozmów, czasem nawet nieco filozoficznych. Prócz dwójki głównych bohaterów w opowiadaniach występują także borsuk Mariusz i wiewiórka Franka oraz inni mieszkańcy lasu. „Seria z niezapominajką” jest to seria klasycznych, ponadczasowych i przede wszystkim mądrych książek polskich pisarzy, na których wychowały się pokolenia Polaków. Nazwa serii nie jest przypadkowa, bowiem książki, które się w niej ukażą przywołają rodzicom i dziadkom najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, a dzieciom przedstawią nowych bohaterów – przyjaciół na całe życie.


12) WIERSZE NA CZTERY PORY ROKU (Wyd. Wilga)

Każda księga to zbiór najpiękniejszych i najbardziej znanych utworów dla najmłodszych – baśni, bajek i wierszy. Razem mogą tworzyć pierwszą domową biblioteczkę.

„Zbiór wierszy zauroczył mnie genialnymi ilustracjami i niecodziennym doborem repertuaru. Przedstawione w książce wiersze, choć zostały bardzo starannie ułożone tematycznie względem pór roku, są jednocześnie niesamowitym miksem wierszy znanych i zupełnie dla nas nowych. Wielkoformatowe, bardzo radosne i kolorowe ilustracje dodatkowo umilają nam czytanie i poznawanie uroków poszczególnych pór roku. Prócz czytania faktycznej, spisanej treści, tworzymy dzięki nim drugą fabułę i zupełnie nowe, fantastyczne opowieści. Piękne wydanie wpadających w ucho wierszy, baśni i bajek dopełnia duży format książki oraz twarda oprawa.”

TEATR VIS A VIS ZAPRASZA NA PREMIERĘ – „NEW YORK… NEW YORK…” W KLUBIE CHICAGO!

ArtCafe Barakah Fonomatograf, impreza filmowo-muzyczna

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij