close
Noworoczne zapowiedzi Wydawnictwa Marginesy

Noworoczne zapowiedzi Wydawnictwa Marginesy

Czy mózg można wytrenować? Czy potrafimy uaktywnić jego części, których zazwyczaj nie używamy? Jak właściwie działa mózg? Ta książka odkryje przed tobą wszystkie tajemnice dotyczące tego najbardziej niezwykłego narządu.

Na listach bestsellerów w Norwegii wyprzedziła nawet Jo Nesbo!

Twój mózg sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. To on umożliwia ci komunikację z innymi ludźmi – od prostej wymiany zdań do rozumienia ironii i czytania między wierszami. Dzięki mózgowi mamy uczucia i osobowość. Mózg pamięta wydarzenia z dzieciństwa, uczy się, zakochuje i interpretuje skomplikowane wzory. Ale ten sam mózg się uzależnienia i może namówić cię do podjęcia złych decyzji.

Kaję Nordengen mózg fascynował zawsze. Badania nad komunikacją między komórkami nerwowymi w mózgu prowadziła równolegle ze studiami medycznymi. Odkąd obroniła pracę doktorską, dzieli się swoim zachwytem nad mózgiem, prowadząc wykłady i szkolenia. W książce opowiada o tym, jak działa mózg – tajemniczy narząd, który jest tobą..

Książka o mózgu podbiła serca Norwegów, od wielu tygodni gości na najwyższych pozycjach list bestsellerów. Prawa do przekładu nabyły już wydawnictwa z kilkunastu krajów. Od 17 stycznia dostępna w Polsce.

Kaja Nordengen urodziła się w 1987 roku. Jest lekarzem w trakcie specjalizacji z neurologii. Obecnie przebywa na stażu postdoktorskim w Akershus universitetssykehus i pracuje jako starszy wykładowca na Uniwersytecie w Oslo, gdzie prowadzi zajęcia od 2008 roku. W 2014 roku obroniła pracę doktorską na temat mózgu i tym samym stała się jednym z najmłodszych lekarzy ze stopniem doktorskim w Norwegii. Prowadzi wykłady o mózgu i układzie nerwowym.

Tytuł: „Mózg rządzi”
Autor: Kaja Nordengen
Tłumaczyła: Milena Skoczko
Premiera: 17 stycznia 2018

Maurice Herzog i Louis Lachenal zdobyli Annapurnę 3 czerwca 1950 roku. Wtedy po raz pierwszy ludzka stopa stanęła na ośmiotysięczniku. Był to moment przełomowy w historii alpinizmu, który na nowo zdefiniował granice ludzkich możliwości. A zanim ktokolwiek zdołał wspiąć się tam ponownie, minęło dwadzieścia lat.

Herzog i Lachenal dokonali tego bez szczegółowych szczegółowych map ani butli tlenowych. Francuska wyprawa borykała się z wieloma problemami: kapryśną pogodą, przenikliwym mrozem, ostrym słońcem wywołującym ślepotę, brakiem tlenu i lawinami. A przede wszystkim z górą, która nie zna litości.

„Annapurna” to kultowa lektura dla wszystkich wielbicieli wspinaczki. Ale również – zdaniem czytelników – jedna z najlepszych książek o wyprawach w wysokie góry, o przezwyciężaniu słabości i odnajdywaniu piękna w najbardziej ekstremalnych doświadczeniach.

„Przekraczając nasze ograniczenia, sięgając poza granice ludzkiego świata, poznaliśmy coś z jego prawdziwego piękna. W najgorszych chwilach udręki wydawało mi się, że odkryłem głębokie znaczenie istnienia, którego dotychczas nie byłem świadomy. Zrozumiałem, że lepiej być lojalnym niż silnym. Na ciele noszę znamiona naszej gehenny. Zostałem uratowany i zdobyłem wolność. Ta wolność, której nigdy nie stracę, dała mi pewność i spokój spełnionego człowieka. Dała mi rzadką radość kochania tego, czego niegdyś nie doceniałem. Rozpoczęło się dla mnie nowe, wspaniałe życie.” – pisze autor we wstępie

Maurice Herzog (1919–2012) – francuski alpinista i himalaista, który do czasu zdobycia Mount Everestu przez Edmunda Hillary’ego i Tenzinga Norgaya w 1953 roku pozostawał najbardziej znanym alpinistą na świecie. W latach sześćdziesiątych był ministrem sportu Francji. Annapurna osiągnęła status książki kultowej, która sprzedała się w nakładzie przekraczającym dwa miliony egzemplarzy.

Tytuł: „Annapurna”
Autor: Maurice Herzog
Tłumaczył: Rafał Unrug
Premiera: 31 stycznia 2018

Nowa powieść Wojciecha Chmielarza, laureata nagrody Wielkiego Kalibru.

„Książki Wojciecha Chmielarza mogłabym polecać w ciemno. Ale tego nie zrobię. Bo ja po prostu lubię go czytać. Precyzyjny w języku, znakomity w zaplataniu kryminalnej intrygi. Wiarygodny. Kiedy dowiaduję się, że Chmielarz pracuje nad nową książką, mam pewność, że dostanę do rąk przednią opowieść. Nie zawiodłam się i tym razem. To się naprawdę czyta!” – Angelika Kuźniak

„Niewyjaśnione zdarzenia, znakomicie nakreślone postaci, przyjaźnie wystawione na najcięższe próby, a w tle Warszawa – miasto wielkich możliwości i bolesnych upadków. Chmielarz po mistrzowsku pokazuje, że nie da się uciec od przeszłości. Ona dopada zawsze i najczęściej znienacka…” – Vincent V. Severski

„Często się zastanawiałem, co powoduje, że Wojciech Chmielarz pozostaje niepodrabialnym zjawiskiem, osobnym w polskiej literaturze kryminalnej. I dopiero podczas lektury Cieni zrozumiałem. Wszystko. Cieniami Chmielarz po raz kolejny potwierdza swoją niezwykłą pozycję i formę pisarską na tym najlepszym z półświatków”. – Irek Grin

„Nie znam takiego drugiego polskiego autora, który tak wnikliwie rysuje psychiki policyjnych bohaterów. „Cienie” są najlepszą powieścią kryminalną ostatnich lat. Mistrzowska intryga, trzymająca w napięciu do samego końca i …. Koniec, którego nie przewidzi nikt z czytelników. Chmielarz przeszedł sam siebie!” – Leszek Koźmiński, blog Kryminalna Piła

Tą książką Wojciech Chmielarz kończy pierwszą serię z popularnym komisarzem Jakubem Mortką, który zjawia się, aby rozwikłać sprawę tajemniczego zabójstwa. Przyjdzie mu zmierzyć się z konsekwencjami wydarzeń z przeszłości, od której trudno się uwolnić. Jak mówi autor, „po Cieniach już nic nie będzie takie samo”.

W podwarszawskim Milanówku giną dwie kobiety – córka i żona słynnego gangstera, Wilka. Sam Wilk zaginął przed sześcioma laty w niewyjaśnionych okolicznościach, a po żmudnym i długotrwałym  śledztwie jego ciało z przestrzeloną czaszką odnalazł podkomisarz Kochan. I to właśnie z jego broni zabito teraz obie kobiety…

Na miejsce zbrodni przełożeni ściągają Mortkę – chcą, żeby sam się przekonał o winie kolegi i nie zaczął własnego śledztwa, zwłaszcza że wszystko świadczy przeciw Kochanowi. Wszystko oprócz przeczucia Mortki. Ukrywający się Kochan dzwoni do komisarza i prosi o pomoc. Ktokolwiek go wrabia, musi mieć związek ze śmiercią Wilka i dwóch jego kolegów, Trójki z Neptuna.

„To nie jest tylko kolejne śledztwo Mortki. To wydarzenie, które zmieni całe jego życie” – podsumowuje Wojciech Chmielarz. Oni i ich bliscy znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

W tym samym czasie aspirantka Suchocka próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak mężczyźni gwałcą chłopaka. Zidentyfikowała kilku z nich – wysoko postawionych polityków. Wie, że jeśli ujawni nagranie, wszystkiego się wyprą, dlatego zamierza najpierw zebrać niepodważalne dowody. Dowiaduje się, że ofiara – chłopak, który pracował jako asystent w firmie konsultingowej – popełniła samobójstwo.

Mortka i Sucha łączą siły – jeszcze nie wiedzą, że ich sprawy nie tylko się zazębiają, ale że oboje będą musieli podjąć trudne wybory i staną oko w oko ze śmiercią. Z biegiem czasu mnożą się pytania. Komu jest na rękę wina Kochana? Czy przyjaźń między komisarzem i podkomisarzem przetrwa tę próbę? Komu można zaufać? I czy naprawdę nie można uciec od przeszłości, a za każdym ciągnie się jakiś cień?

Wraz z zupełnie nową książką, Marginesy wznawiają także pierwszą powieść z serii – Podpalacz”:

„Wiedziałem, że Podpalacz będzie miał kontynuację. Ale nie sądziłem, że w tak krótkim jednak czasie powstanie pięć tomów. I że ta historia potoczy się w takim kierunku. Postaci, które wymyśliłem – Mortka, Kochan, Gruda, Sucha – mocno nie zaskoczyły. Robiły rzeczy, których się po nich nie spodziewałem. Zupełnie inaczej to sobie na początku wyobrażałem, zaplanowałem. Ale to dobrze. Ten świat okazał się znacznie bogatszy i ciekawszy niż mógłbym przypuszczać”.

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), pięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Uznawany za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), cyklu gliwickiego: Wampir (2015) i Zombie (2017) oraz postapokaliptycznej powieści Królowa głodu (2014). Mieszka w Warszawie.

Tytuł: „Cienie”
Autor: Wojciech Chmielarz
Premiera: 17 stycznia  2018

Książka scenarzysty „Czasu mroku”, filmu biograficznego o Winstonie Churchillu w reżyserii Joe Wrighta (Pokuta, Anna Karenina), z brawurową rolą Gary’ego Oldmana (polska premiera filmu: 26 stycznia 2018 roku).

„Czas mroku” to portret człowieka, którego talent polityczny zmienił losy świata. To opowieść o pierwszych miesiącach Winstona Spencera Churchilla na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, które objął 10 maja 1940 roku.

Dziś aż trudno uwierzyć, że – delikatnie mówiąc – nie cieszył się popularnością, gdy dochodził do władzy. „Showman lubiący zwracać na siebie uwagę, a nawet popisywać się, chwalipięta, poeta, dziennikarz, historyk, ryzykant, melancholik, zapewne alkoholik, bezsprzecznie w wieku emerytalnym, (…) był symbolem niepowodzeń, uporczywie uprawiał nietrafione czarnowidztwo, zbyt często okrutnie się mylił”.

Ale miał doświadczenie wojenne. I talent oratorski.

W tym czasie demokracje europejskie upadały, wojska hitlerowskie zaatakowały Belgię, Holandię i Francję, a angielska opinia publiczna nadal nie rozumiała, że świat stoi nad przepaścią.  Właśnie wtedy Churchill wygłosił trzy słynne przemówienia wojenne, którymi udało mu się poruszyć serca Brytyjczyków.

Odwoływał się w nich do klasycznych wzorów i korzystał z całego arsenału środków retorycznych.

„W owych mrocznych chwilach 1940 roku, kiedy Wielka Brytania stanęła sama oko w oko z potężnym przeciwnikiem, zmobilizował język angielski i posłał go w bój. Nie jest to jedynie zgrabna przenośnia. W tamtych długich dniach miał do dyspozycji tylko słowa. Jeśli jednak ktoś miałby pozostać z zaledwie jednym narzędziem walki, akurat słowa można polecić z czystym sumieniem. Potwierdza to historia”.

Książka pokazuje Churchilla nie tylko jako nieugiętego przywódcę, ale również człowieka nękanego wątpliwościami i obawami, popełniającego błędy, starającego się sprostać niemożliwej sytuacji.

McCarten dotarł do protokołów posiedzeń Gabinetu Wojennego, z których wynikało, że Churchill brał pod uwagę możliwość rokowania z Hitlerem. Jak podkreśla autor, te rozterki, ukrywane, by podtrzymać morale rodaków, sprawiają, że Winston Churchill staje się postacią wielowymiarową i niebanalną. To w tamtym czasie, mając przeciwko sobie naród, króla oraz własną partię musiał podjąć decyzje, które odmieniły historię świata.

„McCarten mistrzowsko opisał wiosnę 1940 roku, kiedy losy świata spoczywały na barkach Winstona Churchilla. Rzetelna książka, od której nie można się oderwać” – Michael F.Bishop, dyrektor National Churchill Library and Center

 „U McCartena fakty  historyczne wciągają jak najlepsza powieść. Trzymająca w napięciu, pouczająca, odważna książka”. – Piers Brendo, historyk, były dyrektor Churchill Archives w Cambridge

Anthony McCarten – pisarz, dramatopisarz, scenarzysta. Autor scenariusza Teorii wszystkiego, za który zdobył nominację do Oskara oraz statuetkę BAFTA (Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej).

Tytuł: „Czas mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi”
Autor: Anthony McCarten
Przekład: Jan Wąsiński
Premiera: 17 stycznia  2018

Czy wiesz, że:

– ptaki to dinozaury, które przeżyły uderzenie asteroidu;

– nikt nie wie, jak gołębie odnajdują drogę do domu;

– kolibry jako jedyne ptaki potrafią latać do tyłu;

– ptaki tworzą złożone społeczeństwa, w których każdy ptak ma swoją rolę;

– istnieją ptaki, które jednym ruchem są w stanie zabić (także człowiek)?

Mądre kury (czasem mądrzejsze od ludzi), stada gołębi (których heroizm podczas wojen nie raz został doceniony, a odnajdywanie drogi do domu wciąż pozostaje niezbadana), błyskotliwe wrony (które doskonale przystosowały się do życia w mieście, a nawet wykorzystują nas do swoich celów), nieustraszone sokoły (nieustraszeni i precyzyjni łowcy), tańczące papugi (które nie tylko mają doskonałe wyczucie rytmu, ale także potrafią mówić, liczyć i kłamać), pisklęta kolibrów (najmniejsze i najszybsze ptaki świata, które jako jedyne umieją latać do tyłu) oraz kazuar, zabójczo żywy dinozaur (gdy się zdenerwuje, potrafi wyskoczyć na półtora metra i rozpłatać człowieka kilkunastocentymetrowym szponem).

Okazuje się, że ptaki są znacznie dziwniejsze i bardziej wspaniałe, niż moglibyśmy przypuszczać, a zarazem zaskakująco do nas podobne.

Mimo odmiennych ścieżek ewolucyjnych ptaków i ludzi, zarówno one, jak i my mamy takie same pokłady emocji i zdolności intelektualne, które pozwalają nam się nie tylko ze sobą komunikować, ale także tworzyć głębokie więzi.

„Przyroda jest piękniejsza, bardziej złożona i fascynująca, niż wymaga od niej ewolucja. Patrząc na ptaki, zauważymy cudowniejsze życie, które my, ograniczeni zmysłami, dopiero zaczęliśmy dostrzegać. Ptakologia to zbiór wspomnień z intymnej relacji autorki z naturą. Polecam każdemu, komu zależy na zrozumieniu przyrody, a także każdemu, kto częściej marzy, patrząc w niebo, niż na wyświetlacz smartfona. Niech śpiew ptaków zawsze będzie z wami.” – Łukasz Bożycki, fotograf, biolog, radiowiec

Sy Montgomery jest przyrodniczką, pisarką i autorką scenariuszy telewizyjnych. Jej książki były nagradzane i nominowane do ważnych nagród, w tym do prestiżowej National Books Award. Podczas wypraw gonił ją w Zairze rozwścieczony goryl srebrnogrzbiety, ugryzł ją nietoperz wampir na Kostaryce, rozebrał orangutan na Borneo i polował na nią tygrys w Indiach. Pracowała także w Manitobie przy jamie wypełnionej osiemnastoma tysiącami węży pończoszników, pielęgnowała tarantulę w Gujanie Francuskiej. W mongolskich górach Ałtaju szukała panter śnieżnych, a w lesie mglistym w Papui Nowej Gwinei drzewiaków, niewielkich torbaczy. Nie ma dla niej miejsc zbyt odległych.

Mieszka w New Hampshire, gdzie napisała bestsellerową książkę Dobra świnka, dobra (Marginesy 2015), i skąd wyrusza w swoje wyprawy, jak ta do Amazonii, by napisać Podróż różowych delfinów (Marginesy 2016).

Tytuł: „Ptakologia”
Autor:
Sy Montgomery
Przekład z angielskiego:
Adam Pluszka
Premiera:
17 stycznia 2018

Materiały prasowe: Wydawnictwo Marginesy

Teatr Praska 52 – repertuar styczeń

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij