close
Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”

Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”

W ramach festiwalu odbywają się koncerty z udziałem  znakomitych artystów – gwiazd polskiego i światowego jazzu oraz premierowe wykonania artystów jazzowych młodego pokolenia

 

XXIV edycja Festiwalu potrwa od 18 kwietnia do 7 maja 2018.

30 kwietnia, jak co roku festiwal świętował będzie Międzynarodowy Dzień Jazzu obchodzony na całym świecie pod patronatem UNESCO.  Koncerty odbywać się będą w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Radio Kraków, Klubie Studio i Teatrze Variete,

Wśród koncertów tegorocznej edycji zaplanowano premierowe projekty.

Festiwal zainauguruje wirtuoz organów Hammonda CORY HENRY, a na finał Festiwalu, z jedynym koncercie w Polsce wystąpi CHRISTIAN MCBRIDE BIG BAND.

 

XXIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL

„STARZY I MŁODZI, CZYLI JAZZ W KRAKOWIE” 2018

 

 

18 kwietnia 2018, godz. 20.00, Klub Studio, ul. Budryka 4 

CORY HENRY & THE FUNK APOSTLES /USA/

Wirtuoz gry na organach Hammonda B-3 oraz dwukrotny laureat nagrody Grammy. Po raz pierwszy w Krakowie!

Cory Henry – keyboards

Nicholas Semrad – keyboards

Sharay Reed – bass

TaRon Lockett – drums

Adam Agati – guitar

Tiffany Stevenson – bgv

Denise Stoudmire – bgv

 

 

27 kwietnia 2018, godz. 20.00, Radio Kraków, Al. Słowackiego 22

PIOTR WYLEŻOŁ „Human Things”  

feat. Andy Middleton & Aga Zaryan

Premiera krakowska.

Najnowszy album Piotra Wyleżoła wydany w najważniejszej polskiej serii jazzowej wszech czasów „POLISH JAZZ”

Andy Middleton (USA) – sax

Robert Majewski – flugelhorn

Grzegorz Nagórski  – euphonium

Piotr Wyleżoł – piano

Max Mucha – bass

Łukasz Żyta – drums

Goście specjalni:

Aga Zaryan –  voc

Grzegorz Dowgiałło – voc

 

 

 

28 kwietnia 2018, godz. 20.00, Radio Kraków, Al. Słowackiego 22

Mieszanka jazzu, world music, muzyki współczesnej i folku w międzynarodowym składzie.

„AccepDance”

WESELY/DOMAGAŁA/SCHIFFER/DYYAK/HUPFAUF (AT,UA,PL)

Martin Wesely – guitar, mandoline

Piotr Domagała – guitar

Oleg Dyyak – accordion, duduk, clarinet

Andreas Schiffer – drums, krotale

Florian Hupfauf – double

 

 

29 kwietnia 2018, godz.20.00, Radio Kraków, Al. Słowackiego 22

Koncert Specjalny – Młoda Scena Jazzowa

” Czar polskiej piosenki jazzowej”

Koncert z udziałem wokalistów młodego pokolenia, podczas którego zabrzmią niezapomniane piosenki artystów okresu międzywojennego, lat 50-tych, 60-tych.

 

 

30 kwietnia 2018, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Krakowska premiera.

„Unloved”  to jeden z najważniejszych albumów jazzowych roku, którym Maciej Obara, polski saksofonista altowy, debiutuje w prestiżowej, monachijskiej wytwórni ECM Records.

MACIEJ OBARA QUARTET „Unloved”
Maciej Obara – sax
Dominik Wania – piano
Ole Morten Vagan – double bass
Gard Nilssen – drums

 

 

7 maja 2018, godz. 20.00, Krakowski Teatr VARIETE, ul. Grzegórzecka 71 

Jedyny, premierowy koncert w Polsce. Wirtuoz kontrabasu, czterokrotny laureat Grammy Christian McBride i prowadzony przez niego amerykański BiG Band zaprezentują program z najnowszej płyty „Bringin’ It” (tegoroczna nagroda Grammy).

CHRISTIAN McBRIDE BIG BAND (USA) 

Christian McBride – bass, leader

Quincy Phillips – drums

Xavier Davis – piano

trumpets: Frank Greene, Freddie Hendrix, Brandon Lee, Nabate Isles,

trombones: Steve Davis, Michael Dease, James Burton, Douglas Purviance,

reeds: Steve Wilson (alto), Todd Bashore (alto), Ron Blake (tenor), Dan Pratt (tenor), Carl Maraghi (baritone),

Danny Ray – emcee

 

 

 

Bilety:

www.ebilet.pl

Info Kraków – ul. św. Jana 2, tel. 12 354 27 25

Kasa Krakowskiego Teatru Variete – ul. Grzegórzecka 71, tel 12 442 78 02 (koncert 07.05)

rezerwacje i zamówienia : bilety@jazz.krakow.pl

Szczegółowy program na stronie www.krakow-jazz.pl

Organizator:
Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne „Jazzowy Kraków”
tel./fax. 12 417 40 45, 600 82 72 55, e-mail: festiwal@jazz.krakow.pl

 

Cory Henry 

Amerykański pianista jazzowy i producent muzyczny z Brooklynu w Nowym Jorku. Wirtuoz gry na organach Hammonda B-3 oraz dwukrotny laureat nagrody Grammy! Każdemu powtarza, że zmierza swoją własną drogą, jednak wśród korzeni jego muzyki odnaleźć można inspiracje nurtami gospel, jazzu i soulu.
Wydany w 2016 roku album „The Revival“ oraz towarzysząca mu trasa koncertowa to ogromna dawka dynamizmu i improwizacji, nacechowana muzyką gospel oraz stylem Steviego Wondera.
Cory Henry & The Funk Apostles to najnowszy projekt artysty tworzony z ogromną pasją i sercem do muzyki. Dzięki charyzmatycznej osobowości, Henry zyskał miliony wyświetleń na YouTube i innych platformach społecznościowych, budując bazę fanów wyczekujących kolejnych działań artysty.  Nowy album Cory Henry & The Funk Apostles stanowi prezentację talentów pięciu światowych muzyków eksponujących nowy rodzaj dźwięku i wibracje, którymi chcą zainspirować świat.

„Human Things”

to najnowszy projekt Piotra Wyleżoła, z w pełni autorską muzyką i aranżacjami, wyrażający jego konsekwentnie prowadzoną i rozwijaną drogę twórczą. Nazwa projektu „Human Things” ma odzwierciedlać bardzo „ludzki”, szczery i intymny charakter muzyki, niosącej głębszy przekaz.

Piotr Wyleżoł – pianista, kompozytor. “Jeden z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej” według londyńskiego miesięcznika Blues&Soul. W swej twórczości od lat nie ogląda się na mody i trendy lecz podąża w własnym indywidualnym kierunku, co jego muzykę czyni wyrazistym głosem we współczesnym świecie jazzu. Karierę rozpoczynał w zespołach Janusza Muniaka i Jarka Śmietany już podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Laureat wielu renomowanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. „Jazz Juniors“, Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej“, „Jazz nad Odrą“ (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), „Pomorska Jesień Jazzowa“ („Klucz do kariery“). Współpracował z wieloma artystami polskiego i światowego jazzu, w tym gronie znajdują się m.in. Stephen Riley, Billy Hart, Gary Bartz, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Ewa Bem i wielu innych. Ma na swoim koncie 7 autorskich albumów. Występował w kilkudziesięciu krajach świata, właściwie na wszystkich kontynentach. Prezentował swoje zespoły na wielu renomowanych w świecie jazzu festiwalach, jak choćby “Jazz Baltica”, czy “Leverkusen Jazz Tage”, “London Jazz Festival”.

„AccepDance”

WESELY/DOMAGAŁA/SCHIFFER/DYYAK/HUPFAUF(Austria, Ukraina, Polska)

Zespół powstał z inicjatywy austriackiego gitarzysty klasycznego Martina Wesely`ego i polskiego gitarzysty jazzowego Piotra Domagały. Muzycy zaprosili do współpracy swoich przyjaciół, znakomitych instrumentalistów – Olega Dyyaka, Andreasa Schiffera i Floriana Hupfafa. Tak powstała grupa, składająca się z muzyków mających swoje korzenie w tradycjach muzycznych całej Europy – od północnej Szwecji, poprzez Polskę, Austrię, aż po słoneczne stepy Ukrainy. Powstał projekt intrygujący, pełen różnych inspiracji, jednocześnie otwarty i komunikatywny dla współczesnej publiczności.

Muzycy swobodnie mieszają konwencje jazzu, world music, muzyki współczesnej i folku. Każdy z członków zespołu dzieli się swoim światem inspiracji, technik i doświadczeń i prezentuje je z szacunkiem dla wzajemnych odmienności i punktów widzenia. Artyści tworzący zespół występowali na całym świecie, brali udział w projektach z Johnem Zornem, Tomaszem Stańko, Frankiem Londonem,

Guitar4Mation, Silesian String Quartet. Ich bogate doświadczenie i szerokie horyzonty tworzą wyjątkowy koloryt projektu „AccepDance”, będąc źródłem mocy i wartości wspólnej muzyki.

MACIEJ OBARA QUARTET „Unloved”

„Unloved”  to jeden z najważniejszych albumów jazzowych roku, którym Maciej Obara, polski saksofonista altowy, debiutuje w prestiżowej, monachijskiej wytwórni ECM Records. Maciej Obara to trzeci polski artysta po Tomaszu Stańce oraz Marcinie Wasilewskim, który pod własnym nazwiskiem nagrał płytę dla tej historycznej już dziś wytwórni. Przez wiele lat katalog polskich artystów w ECM pozostawał niezmienny i dopiero dzięki Obarze możemy pochwalić się obecnością kolejnego przedstawiciela naszej rodzimej sceny wśród najważniejszych międzynarodowych gwiazd muzyki jazzowej, takich jak Jan Garbarek, Keith Jarrett, Avishai Cohen, Charles Lloyd, Pat Metheny, John Abercrombie, czy Jack DeJohnette.
Maciej Obara od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet. Formacja reprezentuje wąską grupę europejskich muzyków, którzy świadomie i bezkompromisowo omijają muzyczne dosłowności, kreując swój własny styl. Najnowsza płyta zespołu „Unloved” jest dziewiątym autorskim albumem w dyskografii Macieja Obary. Opublikowane nagrania jak i koncerty grane na scenach najważniejszych światowych festiwali jazzowych zbudowały zasłużoną i niepodrabialną markę Macieja Obary.

Christian McBride Big Band

Wirtuoz kontrabasu, czterokrotny laureat Grammy należy do grona najwybitniejszych muzyków swego pokolenia, a zarazem jeden z najważniejszych filarów współczesnego amerykańskiego jazzu.

Występował i nagrywał z wieloma legendami muzyki jak: McCoy Tyner, James Brown, Ray Brown, Joe Henderson, Herbie Hancock, Chick Corea, Wynton Marsalis, Sting, Diana Krall, Paul McCartney. Jest także cenionym kompozytorem, aranżerem i pedagogiem.

Najnowsza płyta „Bringin’ It” (tegoroczna nagroda Grammy), nagrana przez prowadzoną przez niego orkiestrę jazzową Christian McBride Big Band, stanowi najnowszy dowód geniuszu tego niezwykłego muzyka. Poza kompozycjami lidera przynosi nowe opracowania tematów wybranych z dorobku m.in. Freddiego Hubbarda, McCoy Tynera i Wesa Montgomery.

 

„Kreseczka, blancik, kreseczka…” „Dzieci z dworca Zoo” (RECENZJA)

Kim są „Niewidzialne”? (recenzja)

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij