close
Październikowy program Nowohuckiego Centrum Kultury

Październikowy program Nowohuckiego Centrum Kultury

Serdecznie zapraszamy na październikowe wydarzenia w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. W programie koncerty, kabarety, spektakle dla dużych i małych, wernisaże, wykłady i spotkania. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem.


Październik w NCK:

3 października (środa), g. 19.00, sala kameralna 203
KONCERT PIOSENKI AUTORSKIEJ – Marek Andrzejewski
Wystąpią:
Marek Andrzejewski – śpiew, gitara
Michał Andrzejewski – fortepian
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilet – 20/15 zł

4 październik (czwartek), g.19.00, studio teatralne 209
„Świeczka zgasła” wg Aleksandra Fredry PREMIERA
Teatr Ab Intra
Ona-zołza, On-lekkoduch. Niefortunne zrządzenie losu sprawia, że tych dwoje obcych sobie ludzi musi spędzić noc w opuszczonej chacie. Za towarzystwo mają tylko płomień świeczki, który pomaga im zrzucić maski pozorów i odkryć własne charaktery. Co wydarzy się między tymi ludźmi, skoro jak sam autor twierdzi, świeczka zgasła?
Opowieść pełna optymizmu oraz dająca wiarę w to, że w ciemności zawsze można odnaleźć drogę…
Reżyseria: Marlena Topolska, Michał Bartuś Orliński
Obsada:
Pan – Michał Bartuś Orliński
Pani – Dominika Krzysztofowicz
bilet – 20 zł

5 października (piątek), g.19.00, Scena NCK
KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ
„Zjedz kawiorek” – program kabaretowy
Nowy program najsłynniejszego polskiego siedzący stand-upera to przezabawne monologi, świeże komentarze naszej rzeczywistości, anegdoty z życia różnych klas, zaskakujące pointy, chóralne śpiewy, potężna dawka humoru z najwyższej półki i trochę refleksji. Wszystko to wymieszane w proporcjach zapewniających świetną zabawę i niezapomniany wieczór.
bilet – 60 zł

6 października (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Uniwersytet XXI w. czyli jak wyglądają nasze zajęcia
Szkolna sala. Smutne ławki i poobijane krzesła. Przy tablicy belfer , który monotonnie czyta z podręcznika. TO NIE U NAS! Tu każdy bierze udział w zajęciach. Tworzy własne eksperymenty i może rozmawiać na każdy interesujący go temat.
Zostań już dziś młodym naukowcem!
Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety: 25 zł

7 października (niedziela), g. 19.00, Scena NCK
Krakowskie Centrum Choreograficzne – otwarcie sezonu
HOLD ON – Marta Wołowiec i Marcin Janus
FRASUNEK product of progressive unworking- Jan Lorys i Natalia Wilk
bilety: 25 zł

8 października (poniedziałek), g. 18.15, sala kameralna 203
Klub przyjaciół psychologii
„Jak się wyzwolić z toksycznych związków” wykład Magdaleny Sękowskiej – psychologa i psychoterapeuty
bilety: 2 zł

10 października (środa), g. 11.00, sala 203
KLUB SUPER MAMA
Wpływ muzyki na rozwój dziecka, metoda umuzykalniania prof. E. E. Gordona
Kiedy należy rozpocząć przygodę naszego z dziecka z muzyką? Czy jak już będzie na tyle duże, żeby utrzymać instrument w ręce? Czy wtedy kiedy już dorośnie do szkoły muzycznej? A może już w brzuchu mamy? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas spotkania. na temat o teorii uczenia się muzyki prof. E. E. Gordona.
Prowadzenie: Maria Broniewska – absolwentka Szkoły Muzycznej II Stopnia oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej IGNATIANUM w Krakowie. Ukończyła Kurs Gordonowski pt.: „Improwizuję czyli audiuję dla osób kierujących edukacją muzyczną małego dziecka do lat 6”. Członek Polskiego Towarzystwa Edwina E. Gordona.
bilety: 1 zł

10 października (środa), g.19.00, sala kameralna 203
Najpiękniejsze Piosenki – Georges Brassens
Wystąpią:
Justyna Bacz – śpiew, gitara
Karol Podkul – akordeon
Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilet – 20/15 zł

11 października(czwartek), g. 18.00, Biała, Czarna, Szara, Złoto Galeria Centrum
MŁODA AKADEMIA z okazji jubileuszu 200-lecia ASP
wernisaż wystawy
Czas trwania wystawy: 6-30 października br.
wstęp wolny

12 października (piątek), g.10.00, Scena NCK
AKADEMIA PANA KLEKSA – spektakl Teatru Maska z Rzeszowa
Spektakl familijny, opowiadający o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą. Kolorowy i roztańczony musical będzie niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni…
Akademia pana Kleksa to magiczna szkoła dla chłopców, znajdująca się na końcu ulicy Czekoladowej. Już z daleka widać jej ogromny, trzypiętrowy budynek z czerwonej cegły. Szkoła położona jest w ogromnym parku, w którym ukryto przejścia do wszystkich znanych baśni. Odwiedzenie świata wymyślonego przez braci Grimm czy Andersena jest tam tak samo proste i zwyczajne, jak pójście po bułki do sklepu po drugiej stronie ulicy. Jest tylko jedna trudność – aby znaleźć się w Akademii trzeba być chłopcem, którego imię zaczyna się na A…
reżyseria: Jerzy Jan Połoński
czas trwania: 75 min
bilety: 22/20 zł

13 października (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Wspomnienia z wakacji
Wakacje już dawno za nami. Teraz mamy nowe wyzwania i obowiązki. My jednak postanowiliśmy wrócić do tych najmilszych wspomnień i opisać je w sposób chemiczny i fizyczny.
Zostań już dziś młodym naukowcem!
Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety: 25 zł

13 października (sobota), g.18.00, Scena NCK
ŚMIERTELNA PUŁAPKA – komedia kryminalna
„ŚMIERTELNA PUŁAPKA czyli sztuka dla której można zabić” to komedia kryminalna Iry Levina, autora znanych powieści i scenariuszy m.in. „Dziecko Rosemary”, „Żony ze Stepford”, „Sliver”. To inteligentnie i zabawnie opisana historia misternie zaplanowanego morderstwa.
Sidney Bruhl, popularny autor Broadwayowskich thrillerów, pozornie wiedzie szczęśliwe i spokojne życie w swoim domu z Connecticut. W rzeczywistości cierpi na brak weny, copowoduje frustrację i coraz poważniejsze problemy finansowe. Szansę na ich rozwiązanie dostrzega w chwili, gdy jego student przysyła mu tekst swojej pierwszej sztuki kryminalnej z prośbą o opinię. Sidney obmyśla plan, który ma zapewnić mu fortunę i wieczną sławę. Nie wszystko idzie jednak po jego myśli …
Obsada: Krzysztof Tyniec, Ewa Telega, Magdalena Zawadzka, Wiktor Zborowski/Andrzej Strzelecki, Aleksander Milicević.
Reżyseria – Andrzej Strzelecki, Scenografia – Tatiana Kołodziejska
Bilet – 100 zł

14 października (niedziela), g.18.00, Scena NCK
MICHAŁ BAJOR – Od Kofty… do Korcza
Na repertuar koncertu złożą się najważniejsze utwory w muzycznym życiu wybitnego wokalisty – te o które proszą fani i do których jednocześnie on sam ma szczególny sentyment. Na nowo zaaranżowane, przefiltrowane przez jego dzisiejszą wrażliwość oraz świadomość emocjonalną i interpretacyjną, mogą z powodzeniem stanowić rodzaj klamry dla artystycznej drogi Michała Bajora. Usłyszymy m.in. „Ogrzej mnie”, „Monsieur Renoir”, „Nasza niebezpieczna miłość”, „Femme fatale”.
Bilet – 90 zł

17 października (środa), g. 18.00, sala kameralna 203
LITEartURA
„Pod powierzchnią codzienności” – wieczór autorski Renaty Batko
Czy literatura powinna ujawniać osobiste tajemnice, a autorzy tajniki warsztatu?
Wieczór autorski z prezentacją wybranych opowiadań i liryków
prowadzenie: redaktor Magdalena Węgrzynowicz-Plichta
bilety: 2 zł

18 października (czwartek) g. 18.00, FOTO-GALERIA
Tadeusz Czarnecki – otwarcie wystawy fotografie
Autor studia plastyczne ukończył w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Studiował pod kierunkiem profesorów: Mariana Stelmasika (malarstwo), Zdzisława Niedźwiedzia (grafikę). Dyplom uzyskał w 1987 roku. Studia doktoranckie w latach 1999–2003 odbył w Uniwersytecie Opolskim na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym. Stopień naukowy uzyskał w 2007 roku na podstawie rozprawy doktorskiej Współczesna rzeźba ludowa Kielecczyzny źródłem wiedzy w edukacji regionalnej.Zajmuje się malarstwem (olej, ekolina), rysunkiem, grafiką oraz fotografią. W dorobku posiada liczne wystawy indywidualne w kraju i za granicą oraz udział w wystawach zbiorowych i plenerach plastycznych. Od czerwca 2011 prowadzi autorską Galerię Sztuki BIŁASÓWKA w Radoszycach.
Wystawa czynna 18 października – 25 listopada br.
wstęp wolny

20 października (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Kolory chemii
Czy chemia ma swój kolor? Czy niebieski pisak jest koloru niebieskiego? Potrafimy niebieski zamienić w żółty, czerwony a nawet w zielony. Na tych zajęciach dowiecie się jak kolorowy jest świat, który nas otacza.
Zostań już dziś młodym naukowcem!
Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety: 25 zł

23 października (wtorek), g. 18.00, sala 203
KLUB PODRÓŻNIKA NAVIGATOR
Czarnobyl (a)live!
Czarnobyl kojarzy się ludziom z katastrofą i skażeniem. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że wokół tej tragedii narosło więcej mitów niż faktów. Prypeć – miasto duchów, to jedynie niewielka część ogromnej, zamkniętej Strefy. Jakie tajemnice skrywa? Jak wyglądają ulice i budynki w opuszczonym mieście? Czy w Czarnobylskiej Zonie można spotkać ludzi?
O tym wszystkim opowie naoczny świadek.
Prowadzący: Dominik Wójcik – z zawodu dziennikarz, z zamiłowania eksplorator opuszczonych miejsc. Jeden z założycieli grupy Visible Past. Swoją przygodę rozpoczął 26 kwietnia 2010 roku, kiedy obejrzał film „Bitwa o Czarnobyl”. Pół roku później stawiał swoje pierwsze kroki w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Wrócił tam po sześciu latach. Tym razem na dłużej. Kiedy nadal było mu mało, na początku 2017 roku wybrał się do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia po raz trzeci. I wtedy spełnił swoje marzenie. Na tym nie spoczął. Do Zony udał się jeszcze raz, w listopadzie 2017 roku. Poza tym, odwiedził kilkadziesiąt zapomnianych przez ludzi i czas obiektów na terenie całej Polski: fabryk, hut, kopalń, hoteli, szpitali czy zwykłych domów. W każdym miejscu odkrywa inne, niezwykłe tajemnice. Marzy o wycieczce do Fukushimy i wydaniu własnej książki. I żeby chociaż na chwilę świat opanowała plaga zombie.
bilety: 2 zł

24 października (środa), g. 11.00, sala kameralna 203
KLUB SUPER MAMA
Dzieci w świecie nowych technologii – szanse i zagrożenia dla ich wszechstronnego rozwoju
Wykład będzie okazją do refleksji nad słusznością przekonań wielu rodziców o korzyściach płynących z kontaktu dziecka z tabletem czy komputerem: o tym, że ćwiczy zdolność do koncentracji, wzbogaca wiedzę o świecie, zwiększa szansę na sukcesy w nauce szkolnej.
Podejmie też próbę określenia, które z nich wynikają z wiedzy specjalistycznej, a które z mody panującej we współczesnym wychowaniu i czym się kierować w budowaniu własnej strategii w kontaktach dziecka ze światem wirtualnym.
Prowadzenie: Maria Apanasowicz – psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Krakowie. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Angażuje się w działalność rozwijającą kompetencje wychowawcze rodziców w ramach spotkań „Szkoły dla Rodziców” oraz prowadząc wykłady w instytucjach pozaszkolnych realizujących pracę dydaktyczno-kulturalną dla dzieci i dorosłych.
bilety: 1 zł

24 października(środa), g. 19.00, Scena NCK
TADEUSZ WOŹNIAK – Poezja zagrana symfonicznie
Premierowy koncert barda polskiej piosenki. Artysta obecny na scenie od 50 lat postanowił uczcić swój jubileusz wyjątkowym koncertem w oprawie symfonicznej.
Zespół w składzie:
Jolanta Majchrzak-Woźniak – wokal i instrumenty klawiszowe,
Piotr Woźniak – wokal oraz gitara i gitara elektryczna,
Mariusz Jagoda – skrzypce
oraz ponad trzydziestoosobowa orkiestra młodych krakowskich symfoników pod dyrekcją Joanny Natalii Ślusarczyk.
Wykonawcy wspólnie przygotowali 20 utworów – wybitnych dzieł polskiej poezji śpiewanej, z czego 17 w oprawie symfonicznej m.in. Zegarmistrz światła, Smak i zapach pomarańczy czy Hej, Hanno.
Autorem unikatowej symfonicznej adaptacji utworów do tekstów mistrzów słowa: Zbigniewa Herberta, Jana Kasprowicza, Agnieszki Osieckiej, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Marka Grechuty i innych jest znany krakowski aranżer Ireneusz Boczek.
Organizatorem wydarzenia jest FUNDACJA QKULTURA
bilety: 60 zł, 50 zł (ulgowy)

25 października (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203
RELIGIA, FILOZOFIA, KULTURA
Jerozolima – miasto trzech religii – Burzliwe dzieje Świętego Miasta
wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro.
Wśród wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu pomimo wielowiekowych konfliktów i kontrowersji istniała zgoda co do jednego – Jerozolima jest miastem świętym. W ciągu wieków miasto zyskało status mistyczny, uznano, że jest to miejsce święte i daje ludziom dostęp do boskości.
To symboliczne i mistyczne znaczenie Jerozolimy było poważnym zarzewiem wielu konfliktów religijnych i politycznych.
bilety: 2 zł

25 października (czwartek), g. 19.00, Scena NCK
PIOTR BAŁTROCZYK – Mężczyzna z kijowym peselem
„Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją. A Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu, samotny i niepotrzebny”. I to właściwie jedyny powtarzalny fragment każdego występu. Co nastąpi po: „Dobry wieczór Państwu”, jest również zagadką dla Bałtroczyka. Wiele jest spraw, które Bałtroczyka interesują, od budownictwa drewnianego na ukochanej Warmii, przez nowe techniki szpachlowania, do przystawek w Telecasterach. Wszystko jest inspiracją, przydrożne drobiazgi przetwarza Bałtroczyk, w następne epizody swojego życiem pisanego monologu.
bilety: 60 zł

27 października (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Halloween
Dynia z płonącymi i dymiącymi oczami, to nasza specjalność! Nie potrzebne więc tu dodatkowe opisy 🙂
Zostań już dziś młodym naukowcem!
Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety: 25 zł

27 października (sobota), g. 12.00, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki
W indiańskiej wiosce
Na naszych warsztatach dzieci będą mieć okazję:
• Poznać piękny rytuał Indian Navaho z Kanady;
• Zatańczyć indiański „chicken dance”;
• Zobaczyć oryginalny pióropusz Indian Iroquezów;
• Dotknąć prawdziwego tipi;
• Dowiedzieć się, kim jest wódz i co to jest totem;
• Poznać najważniejsze dla Indian zwierzęta;
• Pobawić się etnicznymi zabawkami z indiańskiego świata.
Indianin, żeby przetrwać, musi być spostrzegawczy i sprawny. Sprawdzimy, czego musi nauczyć się, gdy jest jeszcze dzieckiem i czy jest to łatwe. Powąchamy kadzidło z rozległych prerii i dowiemy się, do czego Indianie wykorzystywali pochodzący z niego dym. Poznamy zasady życia w wiosce indiańskiej – porozmawiamy o tym, kto w niej rządził, jak budowano domy, co było wolno, a czego nie oraz jakie prace wykonywali Indianie. Pobawimy się oryginalnymi indiańskimi pacynkami przedstawiającymi ważne dla Indian zwierzęta i poznamy mądrą legendę o Duchu Kukurydzy.
bilety: 15 zł

27 października (sobota), g. 17.00, Scena NCK
Koncert jesienny Dziecięcego Zespołu Góralskiego MALI HAMERNICY
Koncert z okazji 34. rocznicy powstania Zespołu
przygotowanie i choreografia: Anna i Kazimierz Lassakowie
bilety: 10 zł

28 października (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203
SPOTKANIE Z PIOSENKĄ
Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.
Spotkania w sezonie artystycznym 2018/2019 odbywają się pod hasłem „100 lat polskiej piosenki” w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.
Osią każdego programu jest Gwiazdozbiór polskiej piosenki czyli prezentacja kompozytorów, autorów tekstów i wykonawców piosenek urodzonych w danym miesiącu (pod danym znakiem zodiaku). W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku.
prowadzenie – Wojciech Dąbrowski
bilety: 2 zł

28 października (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
BYĆ JAK ELIZABETH TAYLOR – spektakl
Spektakl o najsłynniejszej parze w dziejach Hollywood. Rok 1976. Do apartamentu hotelu The New York Palace, w którym mieszka wybitny psycholog Tony Slawers, przychodzi niespodziewanie jego wieloletnia pacjentka Elizabeth Taylor. Po chwili pojawia się tam również Richard Burton, także jego pacjent, który po swoim drugim, spektakularnym małżeństwie postanawia się rozstać. Autor sztuki podejmuje próbę analizy związku, w którym namiętność miesza się z zazdrością, a popularność i sława stają się przeszkodą w budowaniu właściwych relacji. Wielkie emocje, namiętność, dowcip i wzruszenie to atuty tego niezwykłego spektaklu.
obsada: Małgorzata Foremniak, Paweł Deląg, Sambor Czarnota, Martyna Kliszewska
scenariusz i reżyseria – Jakub Przebindowski
Kostiumy – Tomasz Ossoliński
bilety: 80 zł

Wystawy można obejrzeć w podanych terminach:

MŁODA AKADEMIA z okazji jubileuszu 200-lecia ASP
6-30 października, Biała, Czarna, Szara, Złoto Galeria Centrum
wernisaż wystawy – 11 października, g. 18.00
wstęp wolny

KONRAD KAROL POLLESCH „Kraków 1960 – Paryż 1962”
20 września – 14 października, FOTO-GALERIA
wstęp wolny

TADEUSZ CZARNECKI – wystawa fotografii
18 października – 25 listopada, FOTO-GALERIA
otwarcie wystawy – 18 października, g. 18.00
wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa malarstwa
czynna: wtorek-sobota w g. 11-19, niedziela 12-19, poniedziałek nieczynna
bilety – 10/8 zł

A już w listopadzie:

EDYTA GEPPERT z zespołem Vasie – koncert
9 listopada (piątek), g. 19.00, Scena NCK

BURSZTYNOWE DRZEWO – Art Color Ballet – spektakl muzyczno-baletowy
16, 17 listopada (piątek, sobota), g. 19.00, Scena NCK

KABARET POD WYRWIGROSZEM – „Tra ta ta ta” – nowy program
28 listopada (środa), g. 19.00, Scena NCK


Materiały prasowe: Nowohuckie Centrum Kultury

Wernisaż wystawy Uwe Schloen / Sebastian Wywiórski w ARTzonie

Christensen – nowa powieść „Magnes”, autor na Festiwalu Conrada!

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij