close
Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie odzyskania niepodległości

Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie odzyskania niepodległości

Miło nam przedstawić Państwu nową serię Czytam sobie z kotylionem – wyjątkową, limitowaną edycję programu wydawniczego Edukacyjnego Egmontu Czytam sobie i propozycję przygotowaną specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W ramach cyklu do księgarń trafiło dziesięć książek. Są to pozycje autorstwa osób związanych z działalnością publicystyczną, dziennikarzy, felietonistów, reportażystów i tradycyjnie (jak w głównej serii Czytam sobie) wybitnych współczesnych polskich ilustratorów.

 

Seria Czytam sobie z kotylionem to opowieści o ludziach, miejscach i wydarzeniach ważnych dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Bohaterowie cyklu oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem.

Czytam sobie z kotylionem wyrasta z serii Czytam sobie, której najważniejszą misją jest zarażanie dzieci miłością do samodzielnego czytania, a przez to – samodzielnego myślenia.

Jednym z kluczy do wolności jest także możliwość czytania samemu.

POZIOM 1

  • Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej; Roman Kurkiewicz, ilustracje Paulina Derecka
  • Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze; Grzegorz Chlasta, ilustracje Zofia Różycka
  • Koronkowa parasolka z Gdyni; Natalia Fiedorczuk-Cieślak, ilustracje Izabela Kaczmarek-Szurek
  • Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim; Marcin Baran, ilustracje Maria Mazurowska

 

POZIOM 2

  • O Zofii, co zbierała kolory; Angelika Kuźniak, ilustracje Maciek Blaźniak

 

POZIOM 3

  • Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach; Jan Wróbel, ilustracje Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska
  • Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy; Cezary Łazarewicz, ilustracje Aleksandra Artymowska
  • Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego; Jan Ołdakowski, ilustracje Dorota Łoskot-Cichocka
  • Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim;  Brygida Grysiak, ilustracje Jagna Wróblewska
  • Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat; Jarosław Górski, ilustracje Paula Dudek

 

Wybitni publicyści i mistrzowie ilustracji opowiedzieli dzieciom historie z właściwą sobie wnikliwą wrażliwością społeczną i pasją komentatorów rzeczywistości. Historie, które wybrali, to opowieści o postaciach pomnikowych i bardzo znanych, jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, oraz mniej znanych, jak Wanda Krahelska czy Zofia Stryjeńska, a także fabularyzowane historie osób zupełnie zwyczajnych, anonimowych.

O KSIĄŻKACH:

Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście

Autor: Natalia Fiedorczuk-Cieślak

Ilustrator: Izabela Kaczmarek-Szurek

Oprawa: miękka

Objętość: 32 strony

Format: 145×185

Cena: 12,99

Grupa docelowa: 5+

 

Tytułowa parasolka nie jest zwyczajnym przedmiotem, lecz przewodniczką czytelnika w podróży w przeszłość. Szybuje nad miastem i z jej perspektywy oglądamy Gdynię sprzed stu lat. Unoszona przez morski wiatr ucieka kolejnym postaciom (np. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu), a w tle trwa budowa portu i wre miejskie życie.

Przepięknie zilustrowana opowieść o mieście – Izabela Kaczmarek-Szurek, która specjalizuje się w ilustracji wydawniczej oraz plakatach, z humorem oddaje styl epoki. Natalia Fiedorczuk, laureatka Paszportu Polityki w kategorii literatura za „Jak pokochać centra handlowe” (2016), z właściwą sobie błyskotliwością i zmysłem obserwacyjnym oprowadza młodego czytelnika po młodym mieście.


Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej

Autor: Roman Kurkiewicz

Ilustrator: Paulina Derecka

Oprawa: miękka

Objętość: 32 strony

Format: 145×185

Cena: 12,99

Grupa docelowa: 5+

 

Biografia mało znanej, ale niezwykle inspirującej postaci, która od dziecka była gotowa nieść pomoc i wsparcie potrzebującym. Znany publicysta Roman Kurkiewicz pokazuje młodym czytelnikom, że w Polsce były trudne czasy, kiedy potrzebna była postawa bojowa i odważna, ale także zwykłe codzienne gesty ludzkiej życzliwości. Pełne ekspresji i emocji ilustracje Pauliny Dereckiej doskonale współgrają z tą fascynującą historią.


Łazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze

Autor: Grzegorz Chlasta

Ilustrator: Zofia Różycka

Oprawa: miękka

Objętość: 64 strony

Format: 145×185

Cena: 14,99

Grupa docelowa: 5+

 

Prawdziwa i piękna opowieść o pasji oraz spełniających się marzeniach. O tym, jak los może nas zaskoczyć i dlatego nie należy rezygnować ze swoich pragnień. Mały Miecio w Koninie obserwuje Księżyc, a następnie już w dorosłym życiu, mieszkając w USA, staje się jednym z konstruktorów pojazdu zwanego łazikiem, przeznaczonego do badania Srebrnego Globu. Przepiękne ilustracje Zofii Różyckiej subtelnie łączą techniczne szczegóły prac naukowca z pełnym ekspresji światem marzeń i wyobraźni.


Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim

Autor: Marcin Baran

Ilustrator: Maria Mazurowska

Oprawa: miękka

Objętość: 48 stron

Format: 145×185

Cena: 12,99

Grupa docelowa: 5+

Niezwykła biografia Romana Dmowskiego dla dzieci. Znany poeta i dziennikarz, Marcin Baran, przedstawia czytelnikom dzieciństwo i młodość polityka, podkreślając jego późniejszy sukces dyplomatyczny w negocjacjach przy podpisywaniu traktatu wersalskiego. W tle widzimy codzienność epoki, sugestywnie zilustrowaną przez Marię Mazurowską, która na co dzień rysuje dla „Kosmosu dla Dziewczynek”.


O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej

Autor: Angelika Kuźniak

Ilustrator: Maciek Blaźniak

Oprawa: miękka

Objętość: 48 stron

Format: 145×185

Cena: 12,99

Grupa docelowa: 5+

 

Pełna humoru i zwrotów akcji historia życia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej. Pokazuje młodym czytelnikom, z jakimi przeszkodami musiała na początku XX wieku zmierzyć się dziewczynka, a potem kobieta, która chciała realizować swoje pasje i spełniać marzenia. Poruszająca opowieść o tym, że ciężką pracą i determinacją można osiągnąć to, do czego się dąży, a potem dzielić się tym z innymi. Angelika Kuźniak jest także autorką książki o Zofii Stryjeńskiej dla dorosłych (w 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”). Wysmakowane ilustracje Maćka Blaźniaka świetnie oddają klimat twórczości malarki.


Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim

Autor: Brygida Grysiak

Ilustrator: Jagna Wróblewska

Oprawa: miękka

Objętość: 48 stron

Format: 145×185

Cena: 12,99

Grupa docelowa: 5+

Poruszająca i pełna emocji opowieść o Ignacym Paderewskim – pianiście, polityku i społeczniku. Młody czytelnik dowie się z niej wiele o dzieciństwie Paderewskiego. Książka pokazuje, że o kraj można walczyć nie tylko z karabinem w ręku, lecz także angażując się w działalność dyplomatyczną. Autorka, dziennikarka i reportażystka, z zaangażowaniem i wrażliwością opowiada o tej ważnej postaci dla polskiej historii. Oszczędne ilustracje stanowią subtelne tło opisywanych wydarzeń.


Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat

Autor: Jarosław Górski

Ilustrator: Paula Dudek

Oprawa: miękka

Objętość: 64 strony

Format: 145×185

Cena: 14,99

Grupa docelowa: 5+

 

Bardzo wzruszająca historia o dzieciach w Lublinie, które 11 listopada 1918 roku postanawiają wysłać list do premiera Ignacego Daszyńskiego. List ma zawierać ich postulaty dotyczące tego, jak ma wyglądać niepodległa Polska. Jarosław Górski – felietonista, polonista i nauczyciel – z wielkim wyczuciem i swadą pokazuje współczesnym młodym czytelnikom, jak wyglądało dzieciństwo ich rówieśników 100 lat temu. Realistyczne ilustracje Pauliny Dudek pomagają wyobrazić sobie ówczesny świat ze szczegółami.


Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach

Autor: Jan Wróbel

Ilustrator: Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska

Oprawa: miękka

Objętość: 64 strony

Format: 145×185

Cena: 14,99

Grupa docelowa: 5+

 

Niezwykła książka, która pokazuje, jak bardzo nasze codzienne współczesne życie jest osadzone w historii i ile czerpie z dokonań wielu osób z odległej przeszłości. Jan Wróbel, historyk, dziennikarz i wieloletni dyrektor I liceum społecznego „Bednarska”, lekko i z dużą dozą humoru opowiada o relacjach rodzinnych, w których tle przewijają się wątki z polskiej historii i dokonania naukowców. Dowcipne ilustracje są świetnym uzupełnieniem tej literackiej zabawy.


Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy

Autor: Cezary Łazarewicz

Ilustrator: Aleksandra Artymowska

Oprawa: miękka

Objętość: 64 strony

Format: 145×185

Cena: 14,99

Grupa docelowa: 5+

 

Pełna niezwykłych detali i fascynujących faktów opowieść o znanym domu towarowym, który w międzywojennej Polsce stał się symbolem dobrobytu i ulubionym miejscem eleganckich obywateli II RP. Cezary Łazarewicz – autor książki o Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy dla dorosłych – postanowił przybliżyć tę historię także dzieciom. Opisana przez niego historia, którą ubarwiają ilustracje Aleksandry Artymowskiej, może być dla młodych czytelników fascynującą podróżą w świat sklepów, jakich już dzisiaj nie ma.

Autor jest wybitnym reportażystą, zdobywcą literackiej nagrody „Nike” w 2017 roku za reportaż „Żeby nie było śladów”.


Mój pan woła na mnie Pies.

O psie Marszałka Piłsudskiego

Autor: Jan Ołdakowski

Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka

Oprawa: miękka

Objętość: 64 strony

Format: 145×185

Cena: 14,99

Grupa docelowa: 5+

 

Zabawna historia detektywistyczna, w której głównym bohaterem jest pies o imieniu Pies. Co więcej, to właśnie Pies relacjonuje i komentuje wydarzenia, w których uczestniczy między innymi jego pan. A jego pan to sam marszałek Piłsudski. Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i ojciec trójki dzieci – opowiada z humorem i lekkością o codziennym życiu wielkiej postaci historycznej. Całość uzupełniają ciepłe ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej.

Materiały prasowe: Egmont Polska

Bajki Pod Globusem – o trudach bycia bratem i siostrą

Spektakl Tram 23:11

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij