close
Lutowe nowości od Wydawnictwa Marginesy

Lutowe nowości od Wydawnictwa Marginesy


„Pielęgniarki” Christie Watson
Pielęgniarki – jeden z najbardziej niedocenianych zawodów… Ale to właśnie one towarzyszą nam w sytuacjach, gdy „najbardziej uświadamiamy sobie kruchość życia”.

  • Książka wymieniana  jako jeden z najważniejszych tytułów roku 2018 na listach bestsellerów „Guardian”, „Sunday Times”, „Daily Telegraph”, „The Times”
  • Pielęgniarka z ponad 20-letnim stażem opowiada o swojej pracy i o tym, jak funkcjonuje szpital

„Wykwalifikowane i doświadczone pielęgniarki są w stanie zastąpić lekarzy w wielu czynnościach. Ale niewielu lekarzy byłoby w stanie zastąpić pielęgniarkę”.

„Dobra pielęgniarka to nie jest osoba, która opanuje zatrzymanie akcji serca u pacjenta. Dobra pielęgniarka przede wszystkim potrafi wysłuchać”.

Christie Watson  przepracowała dwadzieścia lat jako pielęgniarka i w tej osobistej, przejmującej książce uchyla drzwi szpitala i zdradza jego tajemnice. Prowadzi szpitalnymi korytarzami przez kolejne oddziały. Odwiedzimy z nią wcześniaki, które walczą o życie, zawieszone na granicy przetrwania dzięki sieci cewników; znajdziemy się wśród pacjentów onkologicznych i dowiemy się, jak na nich wpływa chemioterapia, zobaczymy, jak instrumentariuszka współtworzy łańcuch pomocy podczas operacji na otwartym sercu; staniemy z boku, gdy pielęgniarki z zatłoczonego SOR-u będą zmuszone odpierać atak pacjenta pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Nie brakuje tu i osobistych wspomnień – autorka odwołuje się do własnych doświadczeń, gdy obserwowała schorowanego ojca w ostatnich tygodniach życia. W tym odchodzeniu towarzyszyła mu pielęgniarka, Cheryl, która nie tylko opiekowała się nim, ale stała się jego zaufaną powiernicą. Potrafiła w chorym odnaleźć drugiego człowieka, poświęcić mu czas
i uwagę, tym samym przywracając godność i zrozumienie.

Zbyt rzadko słyszymy głos pielęgniarek, a autorka w sposób szczery i mądry pokazuje, jak wiele zależy właśnie od ich pracy. Tworzy wspaniałą opowieść o życiu.

Książka dedykowana pielęgniarkom nie jest tylko przeznaczona dla nich. Autorka pozwala poczuć „dramat i piękno życia” opisując sceny z życia szpitala, chorobę i walkę o przetrwanie.

Pracując w szpitalu finansowanym ze środków publicznych, zwraca uwagę, jak ważne jest wsparcie rządu dla tych instytucji. Jednocześnie wskazuje, że biurokracja w szpitalnych oddziałach powoduje, że zamiast zajmować się pacjentami, pielęgniarki zajmują  się wypełnianiem dokumentów.


„Serce i pazur. Opowieść o uczuciach zwierząt” Simony Kossak

Czy orły tęsknią? Czy słonie płaczą? Czy sarny kochają? Czy delfiny rozpaczają? Czy goryle łkają ze szczęścia? Czy zwierzęta rozmawiają ze sobą i z ludźmi? Czy lubią się bawić i nie lubią przemocy?

Życie emocjonalne zwierząt dla niektórych jest i zawsze było czymś oczywistym – ale dopiero niedawno naukowcy potwierdzili to, o czym wiedział każdy, kto przyjaźnił się kiedyś z psem, kotem, koniem, dzikiem czy sroką: że człowiek nie różni się aż tak bardzo od innych zwierząt i nie jest aż tak wyjątkowy.

Simona Kossak przez wiele lat snuła gawędy na antenie Radia Białystok. Uczyła w nich wrażliwości na los istot słabszych od nas. Nie tylko przekazywała wiedzę, ale i zarażała pasją, zaangażowaniem i poczuciem humoru. Dzieliła się obserwacjami i osobistymi doświadczeniami. Mówiła obrazowo, dowcipnie, prosto i potoczyście.

W Sercu i pazurze opowiada o zaletach i wadach życia w grupie i w pojedynkę, o kłamstwach w świecie zwierząt, o radości i zabawie, o różnych obliczach smutku, rozpaczy i depresji, o tym, czego zwierzęta się boją i jak reagują, gdy są przestraszone. O złości, złośliwości i agresji. A także o miłości rodzicielskiej i oddaniu. I o naszych z nimi relacjach.

Ta lektura zmieni wasze spojrzenie na świat.

O autorce:

Simona Kossak: biolog, leśnik, profesor, popularyzator nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzinie Kossaków, była prawnuczką Juliusza Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka. Skończyła studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2000 otrzymała tytuł profesora nauk leśnych. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, gdzie od stycznia 2003 pełniła stanowisko kierownika. Była pomysłodawcą unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Jej dorobek twórczy obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych oraz trzy książki.

„Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” Matthew Walker

  • Międzynarodowy bestseller. Książka roku według „Times Literary Suplement”, „Observer”, „Sunday Times”, „Financial Times”, „Guardian”.
  • Autor ekspertem, założycielem Instytutu Badań nad Snem
  • Mnóstwo cennych porad
  • Jak zdrowy sen czyni nas mądrzejszymi, bardziej atrakcyjnymi, szczuplejszymi i odporniejszymi na nowotwory

Sen jest jednym z najważniejszych, a zarazem najmniej zbadanych aspektów naszego życia, odpowiadającym za dobre samopoczucie i długowieczność. Do niedawna nauka nie znała odpowiedzi na pytanie, dlaczego śpimy i jaką funkcję pełni sen, ani dlaczego bezsenność tak bardzo szkodzi naszemu zdrowiu. Liczne odkrycia naukowe, jakich dokonano w ciągu ostatnich dwudziestu lat, pozwoliły jednak spojrzeć na sen z zupełnie nowej perspektywy.

Matthew Walker pokazuje, jak sen wpływa na zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania logicznych decyzji. Sen także reguluje emocje, wzmacnia system odpornościowy, poprawia metabolizm i reguluje apetyt. Sny łagodzą bolesne wspomnienia i tworzą wirtualną rzeczywistość, w której mózg łączy nową i nabytą wcześniej wiedzę, by pobudzać kreatywność.

Lepsze życie jest na wyciągnięcie ręki! Wystarczy się zdrzemnąć.

 

Matthew Walker jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

– „Evening Standard”

Matthew Walker  pokazuje, jak dobry sen sprawia, że jesteśmy mądrzejsi, bardziej atrakcyjni, szczuplejsi, szczęśliwsi, zdrowsi i możemy zapobiec nowotworom… prawdopodobnie nie mogę jeszcze powiedzieć, że uratowała mi życie, ale na pewno otworzyła oczy.

– Mark O’Connell, „Guardian”

 

„Papież” Anthony McCarten
Benedykt XVI i Franciszek – konserwatywny obrońca doktryn kościoła i charyzmatyczny ekstrawertyk. Dwie zupełnie różne osobowości, silne autorytety, które obecnie decydują o instytucji Kościoła. Jak abdykacja papieża w 2013 roku wpłynęła na sytuację w Watykanie?
Autor m.in. zekranizowanej książki „Czas mroku” o Winstonie Churchillu, nagradzany scenarzysta filmowy pisze o pozycji papieża we współczesnym Kościele
Powstaje film na podstawie książki, a w role papieży mają się wcielić Anthony Hopkins i Jonathan Price.

11 lutego 2013 roku złamana została sześćsetletnia tradycja: Papież Benedykt XVI, konserwatywny obrońca doktryn kościoła, obwieścił światu swoją abdykację. Wkrótce za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej zgromadzili się kardynałowie, by wybrać nowego przywódcę dla ponad miliarda wiernych. Dwa dni później nowym papieżem został charyzmatyczny Argentyńczyk, Jorge Bergoglio, znany odtąd jako Franciszek.
Sześćset lat temu Celestyn V postanowił z własnej woli ustąpić ze stanowiska, chciał powrócić do pustelniczego życia. Dlaczego jednak Benedykt XVI, najbardziej konserwatywny papież we współczesnym kościele, podjął decyzję wbrew tradycji? I dlaczego ów strażnik wiary i obrońca doktryny w ogóle rozważał ten krok – wiedział, że jego miejsce na tronie Piotrowym najprawdopodobniej zajmie postępowy Jorge Bergoglio, którego charakter
i poglądy były mu całkowicie obce?
Jak pisze autor:
„Opisywana w niniejszej książce historia toczy się przede wszystkim w Watykanie pogrążonym w kryzysie i skandalach, odrzucającym proste kroki naprawcze, świadomym konieczności zmiany, a obawiającym się strat, z jakimi to się wiąże. W Watykanie, w którym jeden papież – ze względu na swoją przeszłość – postrzega siebie jako człowieka bez autorytetu moralnego, umiejętności, a także siły do stawienia czoła owym skandalom, a drugi, nowy – ze względu na swoją przeszłość – przyznaje, że sam jest grzesznikiem, a jednocześnie pretenduje do duchowego przewodzenia ponad miliardowi wiernych”.
Papież to bezkompromisowa, poruszająca i momentami zabawna opowieść o dwóch diametralnie różnych mężczyznach, których losy splatają się i mają na siebie ogromny wpływ.
W dobie kryzysu wiary, w obliczu skandali, które dotykają Kościół, autor zadaje niewygodne pytania. Zastanawia się, jaka jest przyszłość tej instytucji.
Na podstawie książki powstaje film w reżyserii Fernando Meirellesa (Miasto Boga, Wierny ogrodnik, Miasto ślepców) z Anthonym Hopkinsem i Jonathanem Price’em w rolach głównych.
O autorze:
Anthony McCarten – pisarz, dramatopisarz, scenarzysta. Autor scenariusza Teorii wszystkiego, za który zdobył nominację do Oskara oraz statuetkę BAFTA (Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej). W Polsce ukazala się jego książka „Czas mroku (Marginesy, 2018), poświęcona talentowi oratorskiemu Winstona Churchilla. Na jej podstawie powstał film
z brawurową rolą Gary’ego Oldmana, nagrodzonego Oscarem. McCarten był autorem scenariusza do tego filmu.


„Stracony list” Jillian Cantor

Wzruszająca opowieść o miłości i przetrwaniu. Austria, 1938. Kristoff terminuje u żydowskiego mistrza grawerskiego, projektanta i twórcy znaczków. Kiedy jego nauczyciel znika bez śladu podczas „nocy kryształowej”, Kristoff jest zmuszony przygotowywać znaczki na zlecenie władz Trzeciej Rzeszy. Jednocześnie razem z ukochaną Eleną,  ryzykują życie, współpracując z austriackim ruchem oporu. Ta miłość – wśród brutalnego chaosu wojny – każe mu znaleźć sposób, by ocalić ukochaną, a przy okazji także siebie.

Los Angeles, 1989.
Katie przechodzi trudne chwile. Musiała umieścić swojego ojca w domu opieki i jest w trakcie rozwodu. W czasie porządków odkrywa kolekcję znaczków ojca, którą oddaje do wyceny, a filatelista, Benjamin, znajduje wśród nich rzadki austriacki znaczek z czasów wojny, naklejony na kopertę z listem miłosnym. Katie i Benjamin rozpoczynają poszukiwania, które odkryją przed nimi tragiczną historię miłości, obejmującą dziesięciolecia i kontynenty.

 

O książce:

Dzięki pięknie narysowanym postaciom i szczegółom historycznym Stracony list jest czułą i porywającą historią, która ukazuje ofiary swoich czasów w boleśnie ludzkiej skali.

Beatriz Williams, autorka bestsellerów Zanim mnie pokochasz i Zapomniany pokój

 

Fascynująca książka, która rozmachem obejmuje II wojnę światową w Austrii i współczesne Los Angeles. Cantor pisze wspaniałym stylem i ma oko do szczegółów, a ta zapadająca w pamięć opowieść o wspomnieniach, miłości i pojednaniu nie pozwala zwątpić w jej talent.

Pam Jenoff, autorka bestsellera Dziewczyna komendanta

 

Kolejny klejnot Jillian Cantor. Uchwyciła powagę wojennej Europy i połączyła ją z potęgą miłości, straty i samopoznania. Stracony list przenosi w czasie, a bezbłędny, zapierający dech w piersiach finał sprawi, że czytelnicy zakochają się w tej oszałamiającej powieści.

Mary Kubica, autorka bestsellerów Zajmę się tobą i Grzeczna dziewczynka

 

Umiejętne opowiedzenie historii o trudnej miłości w trudnych czasach jest sztuką. Na szczęście Cantor jest artystką. Uwiodła mnie od pierwszej strony.

„Jerusalem Post”

 

O autorce:

Jillian Cantor – skończyła filologię angielską na Penn State University oraz studia podyplomowe na University of Arizona. Jest autorką nagradzanych powieści dla nastolatków i dorosłych, w tym cieszącej się ogromnym uznaniem Margot – laureatki tytułu Library Reads (Książka Bibliotek) w sierpniu 2013 i tematu licznych recenzji w „O, the Oprah Magazine”, „People”, „Ladies Home Journal” i Time.com. Jillian Cantor urodziła się i wychowała na przedmieściach Filadelfii, a obecnie z mężem i dwoma synami mieszka w Arizonie.


Źródło: materiały prasowe Wydawnictwa Marginesy

 

Małgorzata Świerad

Małgorzata Świerad

W Redakcji od lipca 2016. Z miłości do literatury pisze książkowe recenzje, choć zdarza się Jej popełnić przestępstwo zrecenzowania dobrego filmu czy sztuki. Z wykształcenia kulturoznawczyni, a z pasji autorka bloga http://slowaslowaslowa.pl/ .

SIŁA FOTOGRAFII 2019 W NOWOHUCKIM CENTRUM KULTURY

WORLD PRESS PHOTO 2018 W NOWOHUCKIM CENTRUM KULTURY

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij