close
WRZESIEŃ W MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE

WRZESIEŃ W MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE

WRZESIEŃ W MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE

We wrześniu serdecznie zapraszamy do Muzeum Fotografii w Krakowie. Na zwiedzających czeka wiele ciekawych wydarzeń oraz warsztatów.

7 września 2019, godz. 12:00 (sobota)

PRZEŚWIETLAMY WYSTAWĘ STAŁĄ PORTRET to nowy cykl autorskich oprowadzań w MuFo. Nowe sensy. Nowe sposoby narracji. Autorska interpretacja. Stanie się ona jedynie punktem wyjścia, historią, której jeszcze nie znamy.

Zaproszeni przez nas wyjątkowi goście przedstawią nam swoje sposoby widzenia zjawiska, jakim jest portret.

Zapraszamy do rozmowy, do reinterpretacji, do spojrzenia na wystawę w nowym świetle. Pierwsze oprowadzanie poprowadzi Dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie Marek Świca.

Marek Świca – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk sztuki, menadżer kultury, od 1989 roku związany kolejno ze Stowarzyszeniem Artystycznym Grupy Krakowskiej, Wydawnictwem IRSA, Galerią Starmach w Krakowie, w której pełnił funkcję kuratora m.in. wystaw „I Wystawa Sztuki Nowoczesnej. 50 lat później” (wspólnie z Józefem Chrobakiem, 1998; Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy) i „Nowocześni a socrealizm” (1999). Pełnił funkcje zastępcy dyrektora Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Krakowa (1999–2000), dyrektora Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora (2000–2004) oraz wicedyrektora ds. naukowych (2004–2015) i zbiorów oraz ds. naukowych i edukacji (2013–2015) Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie sprawował nadzór nad projektami inwestycyjnymi, digitalizacyjnymi, naukowymi i wystawienniczymi. W 2016 roku mianowany został na dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie, w tym samym roku objął także stanowisko sekretarza Prezydium Polskiego Komitetu Narodowego ICOM.

Oprowadzanie kuratorskie odbywa się nieodpłatnie po zakupie biletu wstępu na wystawę.

Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie
ul. Królowej Jadwigi 220, Kraków
Przystanek „Strzelnica”
Dojazd autobusami nr 102, 134, 152, 192, 252, 902 (6 minut od przystanku Cracovia Błonia)


14-15 września 2019 (sobota-niedziela)

Pierwsze urodziny MuFo w Strzelnicy!

Muzeum Fotografii w Krakowie świętuje pierwszy okrągły rok swojej obecności w zabytkowym budynku Strzelnicy na Woli Justowskiej przy ul. Królowej Jadwigi 220. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do zwiedzania WYSTAWY STAŁEJ PORTRET za symboliczne 1 zł! Muzeum czynne:

14.09., sobota – 10:00-17:30
15.09., niedziela – 10:00 – 15:30


21-22 września 2019

ARTETERAPIA

Zapraszamy na spotkania warsztatowe „ARTETERAPIA – twórczość w fotografii i fotografia w twórczości”. Sztuka i jej odbiór mają wpływ na nasz stan emocjonalny. Arteterapia stanowi natomiast połączenie sztuki z różnymi formami terapii. Daje nieograniczoną możliwość twórczego działania.

W warsztatach mogą brać udział wszyscy, ponieważ pomagają stworzyć przestrzeń, w której jest miejsce na zabawę, doświadczenie, odkrycie lub rozwinięcie własnej kreatywności, ale też uspokojenie nagromadzonych emocji, ograniczenie stresu, czy niepokoju. W czasie trwania spotkania każdy jest doceniony i rozumiany. Ale też dzięki tym zajęciom, wspierani przez osobę prowadzącą, eksperymentujemy.
Arteterapia może mieć więc wpływ na naszą samoocenę – zmienić negatywne nastawienie, pomóc odzyskać psychiczną równowagę, odegrać rolę we wspieraniu osób ze spektrum autyzmu.  W czasie warsztatów arteterapii w Muzeum Fotografii w Krakowie, wykorzystując fotografię jako formę wyrazu, będziemy rozwijać własne, artystyczne działania.


21 września 2019, godz. 11:30

Warsztat dla dorosłych

Wszystko co nas otacza może inspirować. Barwne plamy. Zieleń lata. Rytm mijanych budynków. Nasza wyobraźnia. Wystarczy się zatrzymać. Spojrzeć wokół siebie. W czasie warsztatów będziemy rozwijać naszą uważność, a za pomocą sztuk wizualnych naszą twórczość. Zwalniając tempo będziemy obserwować to, co jest tu i teraz. Co jest dla nas dosłowne, a co metaforyczne. To świadome patrzenie wpływa też na naszą kreatywność. Swoje obserwacje przedstawimy na zdjęciu, kolażu, rysunku. Zapraszamy w przyjazne mury Strzelnicy – oddziału Muzeum Fotografii w Krakowie.

Czas trwania ok. 90 min.
Cena: 15 zł
Zapisy: tel. 12 634 59 32 w. 31, magdalena.guzik@mhf.krakow.pl
Zapisy przyjmujemy do 20 września, do godz. 15:00


22 września 2019, godz. 11:30

Warsztaty dla nastolatków (wiek 12+)

 Zapraszamy na warsztaty „Kto jest na moim selfie?”. W czasie spotkanie wspólnie obejrzymy zdjęcia i zastanowimy się o czym mogą myśleć sportretowane osoby. Wcielimy się też w detektywów i poszukamy wskazówek- kim można być w kadrze ze znajomymi, a kim na wakacyjnej fotografii z rodziną? Kogo chce się pokazać, a jaką osobą chce się być. Może dzięki tej zabawie i rozmowie uda nam się przy okazji trochę poznać siebie?

Weź przyjaciółkę, kolegę, siostrę czy brata- przyjdź do Strzelnicy obejrzeć zdjęcia i porozmawiać.

Czas trwania ok. 90 min.
Cena: 15 zł
Zapisy: tel. 12 634 59 32 w. 31, magdalena.guzik@mhf.krakow.pl
Zapisy przyjmujemy do 20 września, do godz. 15:00

Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie
ul. Królowej Jadwigi 220, Kraków
Przystanek „Sielanka”
Dojazd autobusami nr 102, 134, 152, 192, 252, 902
(6 minut od przystanku Cracovia Błonia)

Prowadząca:
Anna Jarosz – arteterapeutka, absolwentka Akademii Umiejętności Społecznych w Centrum Łowicka. Edukatorka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, zafascynowana radością, jaką daje proces twórczy zwłaszcza tym, którzy uważają się za pozbawionych takich zdolności.


27-29 września 2019

60+ KULTURA. WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ

W ostatni wrześniowy weekend zapraszamy seniorów do Muzeum Fotografii w Krakowie w zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji 60+ Kultura. W dniach 27-29 września w całej Polsce będzie można skorzystać ze specjalnej oferty dla seniorów – od bezpłatnego wejścia, przez spotkania, wykłady i warsztaty po wycieczki z przewodnikami. Zapraszamy!

Dziewiąta edycja weekendu kultury dla seniorów organizowana jest przez instytucje kultury, a inicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja „60+Kultura” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma na celu zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, dostępnym w ich miejscu zamieszkania. W akcji uczestniczą m.in. muzea, teatry, biblioteki, filharmonie i opery, a nawet parki krajobrazowe.


Piątek, 27 września 2019 r., godz. 11.00 

Spotkanie warsztatowe w przestrzeni „Wystawy stałej – Portret”

W każdym zdjęciu ukryta jest jakaś historia. Oglądając fotografie w starych albumach dopowiadamy sobie do nich opowieści o życiu ludzi, których nie poznaliśmy, anegdoty o wydarzeniach, w których nie braliśmy udziału. Wspomnienia mieszają się z wyobrażeniami. Czy prawdziwe historie zdjęć są dziś dla nas ważne i interesujące? A może wolimy od nich fikcję, którą sami kreujemy?

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią wnikliwie przyglądać się, słuchać i rozmawiać.

Zachęcamy do przyniesienia na spotkanie kilku własnych zdjęć, z którymi związane są ważne dla Państwa wspomnienia.

Cena: 1 zł

Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie
ul. Królowej Jadwigi 220, Kraków
Informacje: tel. 12 634 59 32 w. 31, magdalena.guzik@mhf.krakow.pl
Prowadzenie: Maria Masternak

Maria Masternak– historyk sztuki i specjalistka ds. edukacji w Muzeum Fotografii w Krakowie. Interesuje się szeroko pojętą kulturą wizualną, a szczególną przyjemność przynosi jej odnajdywanie inspiracji malarstwem w popkulturze.


Sobota, 28 września 2019 r., godz. 11.30

CZAS I ŚWIATŁO. Fotograficzne warsztaty portretu
Fotografia jest sztuką obserwacji. Jej sekretem jest czas. Istotą światło. A czym jest portret? Czy zawsze musi być na nim twarz? A ile w nim jest nas samych? I jak ważna jest relacja pomiędzy fotografowanym a fotografującym. W czasie trwania warsztatów spróbujemy odpowiedzieć na pytania jak widzimy innych i jak widzimy siebie. Porozmawiamy o pierwszych zdjęciach, na których pojawił się człowiek. I kosmicznym selfie nie do przebicia. A potem wspólnie, wyczuleni na światło, stworzymy portrety, do których tłem może być zabytkowa przestrzeń Strzelnicy i ogród wokół niej. Na zakończenie omówimy powstałe prace i zastanowimy się, czy dzięki nim dowiedzieliśmy się czegoś nowego również o sobie.

Prosimy o zabranie ze sobą cyfrowego aparatu fotograficznego (warsztaty nie będą polegały na nauce technicznej obsługi aparatu).

Cena: 1 zł

Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie
Królowej Jadwigi 220, Kraków
Ilość miejsc ograniczona. O udziału w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy i informacje: tel. 12 634 59 32 w. 31, magdalena.guzik@mhf.krakow.pl

Zapisy przyjmujemy do 27 września, do godz. 15:00.

Prowadzenie: Magdalena Guzik i Maria Masternak

Magdalena Guzik – studiowała fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii, jest również absolwentką filologii polskiej UJ. Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej i portretowej. Założyła pracownię Fotoczuła. W fotografii lubi światło zastane. Podróżuje nieśpiesznie. Obecnie stażystka w Dziale Upowszechniania Muzeum Fotografii w Krakowie.

Maria Masternak – historyk sztuki i specjalistka ds. edukacji w Muzeum Fotografii w Krakowie. Interesuje się szeroko pojętą kulturą wizualną, a szczególną przyjemność przynosi jej odnajdywanie inspiracji malarstwem w popkulturze.


Niedziela, 29 września 2019 r., godz. 11.00

Oprowadzanie po „Wystawie stałej – Portret”

Aktualną odsłonę wystawy stałej w Muzeum Fotografii w Krakowie poświęcamy portretowi fotograficznemu. Celem wystawy jest zasygnalizowanie wieloaspektowości fenomenu portretu fotograficznego, pokazanie jego ewolucji podporządkowanej zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym zachodzącym w świecie.

Cena: 1 zł

Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie
Królowej Jadwigi 220, Kraków
Informacje: tel. 12 634 59 32 w. 31, magdalena.guzik@mhf.krakow.pl

Oprowadzanie: Marta Miskowiec

Marta Miskowiec – antropolog kultury, kurator wystaw, autor tekstów z zakresu historii i teorii fotografii, pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie.


Materiały prasowe: Muzeum Fotografii w Krakowie

WIELICZKA: Europejskie Dni Dziedzictwa – Polski splot

Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij