close
STYCZNIOWE NOWOŚCI WYDAWNICTWA MARGINESY

STYCZNIOWE NOWOŚCI WYDAWNICTWA MARGINESY

Kiedy w styczniu 1945 roku, po trwającym blisko trzy lata pobycie w Auschwitz-Birkenau, 19-letnia Cilka Klein zobaczyła pierwszych żołnierzy Armii Czerwonej, podobnie jak garstka innych ocalałych więźniów nazistowskiego obozu, miała nadzieję na koniec koszmaru. Niestety, dla niej wyzwolenie oznaczało początek kolejnych cierpień. Dziewczyna oskarżona przez komunistyczne władze o kolaborację z Niemcami została skazana na 15 lat łagru i zesłana w głąb Związku Radzieckiego, na daleką północ Syberii. 

W obozie w Workucie spotyka ludzi dobrych i okrutnych, mądrych i zaślepionych. Nawiązuje przyjaźnie, powoli na nowo uczy się ufać innym, aż w końcu znajduje to, o czym do niedawna nie śmiała nawet marzyć – miłość, która da jej siłę, by myśleć o przyszłości. 

To opowieść o cierpieniu ponad ludzkie siły, ale także o niezwykłej odwadze i harcie ducha w obliczu niesprawiedliwości i okrucieństwa.

 • Nowa powieść autorki bestsellera „Tatuażysta z Auschwitz”
 • Historia Cilki Kleine, jednej z najważniejszych bohaterek „Tatuażysty…”, która uratowała życie Lalego Sokołowa 
 • O tej kobiecie Lale mówił, że była najodważniejszą osobą, jaką poznał 
 • Opowieść o powojennych losach Cilki, która po wyzwoleniu obozu w Auschwitz, mając 19 lat, trafiła do sowieckiego łagru 
 • O sile, niezłomności, człowieczeństwie i – przede wszystkim – nadziei

Tytuł: Podróż Cilki
Autor: Heather Morris
Tłumaczenie: Kaja Gucio
Premiera: 15 stycznia 2020

 

O autorce:

Heather Morris pochodzi z Nowej Zelandii, a obecnie mieszka w Australii. Pracując w szpitalu państwowym w Melbourne, przez kilka lat czytała i pisała scenariusze, z których jednym zainteresował się uhonorowany Oscarem amerykański scenarzysta. W 2003 roku Heather spotkała starszego pana, który „miał historię wartą opowiedzenia”. Dzień, w którym poznała Lalego Sokołowa, zmienił życie ich obojga. W miarę, jak rozwijała się ich przyjaźń, Lale otwierał przed nią najgłębsze zakamarki własnej duszy, powierzając jej tajemnice życia w czasach Zagłady. Początkowo historia losów Lalego miała postać scenariusza, który zdobywał wiele wyróżnień w międzynarodowych konkursach, ostatecznie jednak autorka przekształciła ją w debiutancką powieść Tatuażysta z Auschwitz.


Pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek Barry’ego Lopeza, nagrodzonej m.in. National Book Award.

Arcydzieło literatury, niepowtarzalna i zapierająca dech w piersiach opowieść
o dalekiej Północy i jej cudach – od skarłowaciałych lasów, zorzy polarnej i skutych lodem mórz, po woły piżmowe, niedźwiedzie polarne i narwale. Lopez przybliża historię rdzennych Inuitów i – często zakończone tragicznie – wyprawy śmiałków marzących o eksploracji lodowych wybrzeży. Pochyla się również nad niespodziewanymi zmianami, jakie może wywoływać w człowieku, jego marzeniach i pragnieniach ten surowy krajobraz, jak działa na jego wyobraźnię i całkowicie wywraca sposób postrzegania świata. Z niezwykłą sprawnością rozpościera obraz krainy, gdzie wschody i zachody słońca stanowią raczej wydarzenie sezonowe, a nie codzienne zjawisko. To wszystko sprawia, że Arktyczne marzenia są czymś więcej, niż tylko znakomitym studium na temat biologii, antropologii i historii Arktyki, więcej niż tylko suchym, naukowym opracowaniem. Książka nabiera jeszcze więcej wartości teraz, kiedy gwałtowne ocieplenie klimatu zagarnia rekordowe ilości lodu, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość nie tylko regionu, ale i całej planety, a dzieło Lopeza powoli zmienia się w historyczną kronikę.

Mikołaj Golachowski:

Od wielu lat, odkąd wreszcie udało mi się tę książkę przeczytać, twierdzę, że to najlepsza książka o Arktyce, jaką miałem przyjemność poznać. To nie jest książka na połknięcie w jeden wieczór, choć gdy się ją czyta, trudno odwrócić uwagę. Czytałem ją ponad rok, za każdym razem po kilkanaście stron. Nie potrafiłem tego zrobić szybko i po każdej dawce musiałem trochę odpocząć, żeby to na spokojnie przetrawić. Barry Lopez zawsze zdaje się sięgać głębiej, dociekać uważniej niż inni autorzy. To książka pełna pięknej mądrości, a zdumionego czytelnika pochłania mnogość faktów i tajemnych więzi, które Lopez odkrywa i przedstawia tak, że nagle przyrodnicze, geograficzne i filozoficzne splątanie północnego świata staje się oczywiste. To fantastyczna uczta i choć może trwać bardzo długo, to i tak czuje się żal, kiedy się kończy.

 

Adam Robiński:

Ta książka jest jak literacka Cieśnina Beringa – ze wszystkich stron migruje przez nią całe bogactwo arktycznego życia. Lopeza czyta się w nieprzerwanym zachwycie; po pierwsze względem jego pisania, po drugie – tej planety i rządzących nią praw. Nie znam żadnego innego autora z tak wielkim sercem dla natury. Nic, tylko patrzeć mu przez ramię i słuchać. Wybitne!

O AUTORZE:

Barry Lopez – (ur. 1945) amerykański pisarz, eseista, wykładowca i fotograf. Odwiedził niemal osiemdziesiąt krajów, w 2002 roku został członkiem Klubu Odkrywców, stowarzyszenia nastawionego na promocję i postęp w badaniach terenowych i eksploracji naukowej.
Jego prace często poruszają zagadnienia związane z humanitaryzmem i ochroną środowiska. W dorobku Lopeza znajduje się wiele dzieł beletrystycznych i literatury faktu, najbardziej znany jest jednak dzięki Of Wolves and Men (1978) i Arktyczne marzenia (Arctic Dreams – 1986), które przyniosły mu wiele nagród, w tym prestiżową National Book Award. Aktualnie mieszka w zachodnim Oregonie.

Tytuł: Arktyczne marzenie
Autor: Barry Lopez
Przekład: Jarosław Mikos
Premiera: 15 stycznia 2020


Czas rozpocząć kryminalny rollercoaster. Bałyś i Krzycki wracają do gry!

 • Drugi tom trylogii pomorskiej. Dalsze losy najlepszych krakowskich policjantów – Andrzeja Krzyckiego i Lucka Bałysia.
 • Autor, profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim,  nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru za książkę „Oszpicyn”

Inspektor Andrzej Krzycki leży w szpitalu. Ledwie uszedł z życiem po zatruciu cyjanowodorem. Nie mówi i nie chodzi. W zasięgu wzroku nie ma nikogo, komu mógłby zaufać. Jego przyjaciel został porwany przez bossa pomorskiej mafii, szalonego miłośnika rekonstrukcji historycznych, a zdradzona żona wróciła do Krakowa. Miejscowa policja ma za dużo własnych problemów, by go wspierać lub choćby zorganizować sensowną akcję poszukiwawczą. Sytuacja Krzyckiego nie wygląda najlepiej, a właściwie – w ogóle nie rokuje. To powinien być koniec jego działań na Pomorzu.

Właśnie w tym miejscu jednak zaczyna się pasjonująca historia. Krzycki ucieka. Brnie przez pomorską ciemność tropem zaginionego przyjaciela, czując na karku oddech prześladowców. Towarzyszy mu jedyna wierna partnerka – suka Lala. Inspektor ściga i jest ścigany. Piekielną drogę oświetlają pulsujące czerwone światła turbin wiatrowych, a za muzyczne tło robi przeraźliwy psi skowyt. W takiej scenerii może się wydarzyć w zasadzie wszystko.

W drugim tomie trylogii pomorskiej Krzysztof Zajas znowu podnosi poprzeczkę. Brawurowe działania bohaterów i skomplikowane relacje między nimi rozkręcają akcję aż do szalonego finału, w którym każdy na swój sposób dąży do wyrównania rachunków. Te jednak mają to do siebie, że nigdy nie wychodzą na zero.

Krzysztof Zajas napisał thriller, po którym poważnie się zastanowisz, zanim wstąpisz do policji.

Grzegorz Kalinowski, pisarz

Wyjątkowo przekonujący realizm pracy policyjnej przeplata się ze świetnie poprowadzoną intrygą. Obowiązkowa lektura!

Leszek Koźmiński, twórca festiwalu Kryminalna Piła, blog.kryminalnapila.pl

Momentami są jak Sherlock Holmes i doktor Watson, a czasem jak Don Kichot i Sancho Pansa. W drugiej części „trylogii pomorskiej” Andrzej Krzycki i Lucek Bałyś zabiorą was na emocjonalną przejażdżkę, z której nie wszyscy wyjdą żywi. A w tle wciąż słychać wiatraki…

Adam Szaja, smakksiażki.pl

Autor:

Krzysztof A. Zajas – literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz, profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor znakomitej kryminalnej trylogii grobiańskiej: Ludzie w nienawiści (2014), Mroczny krąg (2015) oraz Z otchłani (2016), a także doskonale przyjętej powieści Oszpicyn (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru. Obecnie pracuje nad trylogią pomorską, jej pierwszy tom Wiatraki, ukazał się w 2018 roku nakładem Marginesów. Jego ulubionym pisarzem jest Stephen King i podobnie jak jego mistrzowi przyświeca mu zasada: książka ma być do czytania.

Tytuł: Skowyt nocy
Autor: Krzysztof Zajas
Gatunek: kryminał
Premiera: 22.01.2020


 • Powieść graficzna na podstawie słynnego opowiadania Shirley Jackson „Loteria” 
 • Przepełniona napięciem i grozą historia społeczności ślepo trwającej w tradycji, podążającej tropami swoich przodków, bezrefleksyjnie egzekwującej pradawne, okrutne tradycje 
 • Autor jest wybitnym ilustratorem, postacią niezwykle znaną i cenioną w świecie komiksu, i wnukiem Jackson

W 1948 roku „The New Yorker” opublikował opowiadanie o małym, idyllicznym amerykańskim miasteczku, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą.

To opowiadanie nazywa się „Loteria” i uważane jest za jedno z najdoskonalszych w dorobku Shirley Jackson, autorki m.in. „Poskramiania demonów”, czy „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, powieści grozy które były wielką inspiracją dla Stephena Kinga, czy Neila Gaimana. W momencie publikacji wywołało skandal, wielu czytelników „The New Yorker” zrezygnowało z prenumeraty magazynu, autorka dostawała listy z pogróżkami. Po latach stało się jednym z najsłynniejszych opowiadań w historii amerykańskiej literatury o czym świadczy choćby jego pojawienie się w serialu „Simpsonowie”.

Ponad 70 lat po publikacji „Loteria” wciąż budzi silne emocje. Niepokój i gniew. Wciąż aktualne są też pytania, które stawia. O społeczny konformizm, tradycję, instytucjonalną przemoc, strach jako narzędzie kontroli…

Powieść graficzna Milesa Hymana, wybitnego ilustratora i jednocześnie wnuka Shirley Jackson, jest czymś więcej niż adaptacją tego opowiadania. Sposób, w który buduje on swoją

opowieść – odsłaniając kolejne jej elementy powoli i z wielką dbałością detale – pozwala spojrzeć na „Loterię” z nowej, ale nie mniej niepokojącej perspektywy.

 „„Loteria” to najbardziej kontrowersyjna rzecz opublikowana kiedykolwiek w „The New Yorker”.
Jonathan Lethem

„Jackson udało się dokonać czegoś, o czym marzy każdy pisarz – napisane przez nią słowa w jakiś niewyjaśniony sposób stawały się czymś więcej niż tylko zbiorem liter”.
Stephen King 

„Niezwykła pisarka”.
Neil Gaiman

„Jej opowiadania należą do najstraszniejszych, jakie kiedykolwiek zostały opublikowane”.
Donna Tartt

„Shirley Jackson jest jedną z tych operujących charakterystycznym i niepodrabialnym stylem pisarek, której osiągnięcia nie są może tak znane jak Melville’a, Jamesa, Hemingwaya, czy Faulknera, ale wciąż robią olbrzymie wrażenie”.
Joyce Carol Oates

O autorze komiksu:

Miles Hyman – urodzony w stanie Vermont ilustrator, malarz, autor komiksów. Uczył się rysunku oraz technik drukarskich najpierw w The Buxton School i na Wesleyan University, by zakończyć edukację w słynnej Ecole des Beaux-arts w Paryżu. Zaczął wystawiać swoje obrazy jeszcze w trakcie studiów, a jego pierwsze prace opublikowane zostały w 1987 roku w komiksowym wydawnictwie Futuropolis. Od tamtej pory prace Hymana ukazują się w książkach, czasopismach i galeriach na całym świecie, zyskując uznanie i liczne nagrody. Wśród jego klientów znajdują się m.in. „The New Yorker Magazine”, „The New York Times”, Chronicle Books, Gallimard, „GQ”, „Le Monde” czy Louis Vuitton.

Tytuł: Loteria
Autor: Miles Hyman na podstawie opowiadania Shirley Jackson
Tłumaczyła: Mira Michałowska
Premiera: 22 stycznia 2020


„Nieszczęścia uderzyły nas w twarz jak fala przypływu i pewnie by nas zmiotły, gdyby nie to, że znaleźliśmy się na szlaku. Ta podróż wyssała z nas wszelkie emocje, siły i wolę. A jednak, jak szarpane wiatrami drzewa przy naszej ścieżce, uformowaliśmy się ponownie pod wpływem żywiołów nowy kształt, który mógł przetrwać każdy sztorm, nadchodzący od nowego, jasnego morza. Myślałam o dwojgu nastolatków, którymi kiedyś byliśmy – omotani sobą nawzajem z pasją, która przetrwała przez większość mojego życia. (…) Wreszcie zrozumiałam, co zrobiła mi bezdomność. Zabrała każdą najmniejszą rzecz, którą posiadałam, oskubała mnie do naga, uczyniła pusta kartką na końcu częściowo zapisanej książki. Dała mi jednak także wybór – mogłam zostawić tę kartkę czystą albo z nadzieją dalej spisywać swoją historię. Wybrałam nadzieję.”

SŁONE ŚCIEŻKI to afirmująca życie prawdziwa historia o parze, która wyruszyła w podróż o długości 630 mil wzdłuż południowo-zachodniego Wybrzeża Wielkiej Brytanii. Ten memoir szczerze i głęboko mówi o pokonywaniu przeciwności, odkupieńczej roli wędrówki i przyrody, o przetrwaniu, domu, a przede wszystkim o miłości.

W ciągu jednego strasznego tygodnia Raynor i jej mąż Moth stracili dom, w którym mieszkali przez 20 lat, oraz usłyszeli ostateczną diagnozę, która zagroziła ich wspólnej przyszłości.  Z tego powodu ruszyli trasą z Somerset do Dorset, przez Devon i Kornwalię. Zniszczony wiatrem krajobraz utrudniał wędrówkę. Z małą ilością pieniędzy i bez schronienia, Raynor i Moth nieśli cały swój dobytek na plecach i obozowali na plażach i klifach. We wspomnieniach z tej wędrówki, autorka mówi dużo o drodze do odnalezienia siebie oraz demonstruje uzdrawiające moce znajdujące się w naturze i prostym akcie stawiania jednej stopy przed drugą.

 

„Niezwykły dziennik wielkiej podróży. Dwójka dojrzałych ludzi nie ma nic do stracenia,
a przed sobą tysiąc kilometrów pieszej wędrówki, tylko z plecakami i namiotem. Brzmi jak skrót książki przygodowej? „Słone ścieżki” to coś zupełnie innego: opowieść silnej kobiety  o jej długiej wspólnej drodze z mężczyzną – od nastoletniego zakochania, przez przyjaźń  do największej miłości. A do tego obraz Południowo-Zachodniej Anglii, jej barwnych mieszkańców i przyrody nie do zapomnienia” – Marta Strzelecka

 

O AUTORCE:

Raynor Winn po skończeniu tej wędrówki, została regularną długodystansowczynią i pisarką. Mieszka w Kornwalii z mężem i psem. „Słone ścieżki” to jej debiut.

Tytuł: Słone ścieżki
Autor: Raynor Winn
Przekład: Kamila Sławińska
Premiera: 29 stycznia 2020


Przyjrzyjmy się niezwykłym wyskokom naszego mózgu! Drzwi gabinetu psychiatrycznego stoją otworem…

 • Gary Small  doktorem House psychiatrii;
 • Lekarz z trzydziestoletnim stażem opisuje najciekawsze przypadki ze swojej długiej kariery: zarówno prywatnej praktyki terapeutycznej, jak i z ostrego dyżuru;
 • Fascynująca i pełna humoru podróż w zakamarki ludzkiego umysłu.

Psychiatra Gary Small przez trzydzieści lat wybitnej kariery psychiatrycznej widział już wszystko. Teraz po raz pierwszy otwiera drzwi swojego gabinetu, by podzielić się opowieściami o najbardziej tajemniczych, intrygujących i dziwacznych pacjentach, jakich spotkał. Opowiada o ścieżce swojej kariery, od zatłoczonych korytarzy bostońskiego pogotowia psychiatrycznego po luksusowe górskie rezydencje ekscentrycznych milionerów.

Spod kozetki to historie – nierzadko zabawne, czasami tragiczne, ale zawsze interesujące –najbardziej frapujących przypadków: nagich kobiet stojących na głowie, mężczyzny przeświadczonego, że jego penis się kurczy, histerycznej ślepoty i psychotycznych ataków romantycznych fantazji czy mdlejących uczennic i prób autoamputacji. To wyjątkowa okazja do przyjrzenia się niezwykłym wyskokom naszego mózgu. 

To książka w duchu bestsellerowych publikacji Olivera Sacksa, takich jak Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem czy Przebudzenia. Obserwacje i doświadczenia Gary’ego Smalla zaskakują i fascynują, a zagadki medyczne, które rozwiązuje autor, wprawiłyby w osłupienie nawet najbardziej błyskotliwe umysły pokroju doktora House’a.

Fascynująca i niepozbawiona humoru podróż w kapryśne zakamarki ludzkiego umysłu. Prawdziwe historie poruszają bardziej niż fikcja!

Niezwykle rzetelnie, a jednocześnie lekko i błyskotliwie napisana książka harwardzkiego psychiatry u progu swojej kariery. Nie unikając autoironii i dystansu do samego siebie autor z precyzją, szacunkiem i realizmem opisuje swoje doświadczenia w pracy z pacjentami. Gary Small jest w tej książce niczym doktor House psychiatrii – szuka, diagnozuje, nie poddaje się i pomaga. Jego opowieści fascynują i jednocześnie sprawiają, że otwieramy się na wiedzę i odważamy się porzucić mity i lęki, które narosły wokół psychiatrii, chorób psychicznych i psychoterapii. Polecam.

dr Joanna Heidtman, psycholożka, konsultantka i coach

Autorzy:

Doktor Gary Small jest profesorem psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim i dyrektorem Centrum Badań nad Pamięcią i Starzeniem w Instytucie Neurologii i Behawiorystyki. Jego badania gościły na pierwszych stronach „Wall Street Journal”, „New York Timesa” i „USA Today”. Magazyn „Scientific American” uznał go za jednego z najważniejszych na świecie pionierów nowych rozwiązań w nauce i technologii. Doktor Small wygłasza wywiady na całym świecie i często pojawia się w Today, Good Morning America, PBS czy CNN. Jest autorem pięciu książek, w tym bestsellera „New York Timesa” Biblia pamięci.

Gigi Vorgan napisała, wyprodukowała i wystąpiła w licznych filmach pełnometrażowych i serialach telewizyjnych. Później połączyła siły z mężem – doktorem Garym Smallem – by wspólnie z nim napisać Biblię pamięci, The Memory Prescription, The Longevity Bible oraz iMózg. Jak przetrwać technologiczną przemianę współczesnej umysłowości

Mieszkają w Los Angeles z dwójką ich dzieci.

Tytuł: Spod kozetki
Autorzy: Gary Small, Gigi Vorgan
Tłumaczka: Aga Zano
Gatunek: literatura faktu
Premiera: 29.01.2020


 • Nowy komiks autora „Tetrisa”;
 • Oparta na faktach opowieść o jednej z najbardziej zmitologizowanych

używek w historii ludzkiej cywilizacji;

 • Odpowiedź na pytanie, dlaczego w wielu miejscach na całym świecie

marihuana stała się wrogiem publicznym.

Marihuana towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów jako święty element religijnych rytuałów, lekarstwo, środek odurzający albo wprowadzający w bitewny szał. W 1519 roku na amerykański kontynent przywieźli ją konkwistadorzy, m.in. Hernan Cortés, którzy, korzystając z żyznej gleby i dobrych warunków, zakładali plantacje konopi indyjskich, by plony sprzedawać z dużym zyskiem w Europie. Lokalna ludność, szczególnie z terenów dzisiejszego Meksyku, zaczęła ją jednak stosować jako używkę pozwalającą przyjemnie spędzać czas. Gdy na początku XX wieku Meksykanie w poszukiwaniu pracy nielegalnie emigrowali do Stanów Zjednoczonych, zabierali ze sobą trawkę, którą dzielili się z wykonującymi podobnie niewolnicze prace Afroamerykanami. Nie było potrzeba wiele czasu, by amerykańscy prawodawcy powiązali używkę z mniejszościami etnicznymi i tym samym uznali ją za równie niebezpieczną dla zdrowej społecznej tkanki co one.

 

Autor:

Urodzony w 1980 roku rysownik, scenarzysta i wydawca z Filadelfii. Zaczynał od komiksów internetowych i niezależnych publikacji. Za jedną z nich – „Love is a Peculiar Type of Thing” – otrzymał w 2011 roku prestiżowe wyróżnienie Xeric Grant. W tym samym roku zebrał na Kickstarterze fundusze na uruchomienie własnego wydawnictwa Retrofit Comics, które w ciągu 16 miesięcy wydało 16 komiksów. W 2014 roku ukazała się jego komiksowa biografia słynnego wrestlera André the Gianta, która przez blisko miesiąc znajdowała się na liście najlepiej sprzedających się powieści graficznych „New York Timesa”. Dwa lata później premierę miał jego kolejny komiks „Tetris. Ludzie i gry” o najsłynniejszej grze wideo w historii. Przyniósł on Brownowi nominację do nagród Eisnera – nazywanych komiksowymi Oscarami – w kategorii najlepszy komiks oparty na faktach.

Tytuł: Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę.
Autor: Box Brown
Przekład: Marcin Wróbel
Gatunek: komiks
Premiera: 29.01.2019

 

Materiały prasowe: Wydawnictwo Marginesy

Anna Kiszka „Humbug” w Galerii New Era Art

Mała Syrenka

„Mała syrenka” H. Ch. Andersena w Krakowskiej Operze Kameralnej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij