close
Dla dzieci w marcu – NCK!

Dla dzieci w marcu – NCK!

Młodych przyrodników, detektywów i turystów zapraszamy na sześć spotkań w ramach Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci – będzie o nadchodzącej wiośnie, szyfrowaniu tajnych kodów i kulturze naszych zachodnich sąsiadów. Oprócz tego proponujemy kolejną porcję niezbędnej wiedzy dla wszystkich mam, Olimpiadę Solidarności i „Calineczkę” – spektakl Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Również w marcu wszystkie dzieci są nasze!

  7 marca (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Mikrofalówka
Mityczny wynalazek, bardzo popularny w Polsce w latach 90-tych. Bez ognia i bez ciepła potrafi zagrzać jedzenie, a talerz wciąż będzie zimny. Bez zamkniętych drzwiczek lepiej go nie używać. Może być też groźną bronią!

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł


7 marca (sobota), g. 12.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny

Tajne wiadomości i sekretne szyfry

Chcesz nauczyć się pisać sekretne wiadomości, które odczyta tylko wtajemniczona osoba? Albo poznać metody rozszyfrowywania tajnych kodów? Razem stworzymy sekretne listy i nauczymy się, jak można samemu tworzyć zaszyfrowane informacje.

bilet – 35 zł

 


9 marca (poniedziałek), g. 10.00, sala 009

KLUB SUPER MAMA 

„Karmienie naturalne i rozszerzenie diety”

Spotkanie z Lucyną Mirzyńską – położną rodzinną

Podczas spotkania zostaną poruszone kwestie dotyczące karmienia niemowlaków i małych dzieci:
– wartość karmienia piersią (zalety dla dziecka i dla mamy);

– kontrowersyjne wypowiedzi na temat laktacji (m.in. karmienie w miejscach publicznych);

– bezpieczeństwo w rozszerzeniu diety (praktyczne porady dotyczące pierwszych posiłków poza piersią).

Lucyna Mirzyńska – położna rodzinna, absolwentka Collegium Medicum UJ oraz pedagogiki rodziny. Dzięki głosom swych pacjentek zajęła w 2016 r. III miejsce w ogólnopolskim rankingu „Położna na medal”. W 2017 roku laureatka konkursu „Najlepsza położna Małopolski”,  oznaczona nagrodą „Honoris Gratia”. Autorka książki „Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa” – poradnika dla młodych rodziców. Prowadzi własną działalność, a wraz z grupą położnych rodzinnych tworzy spółkę „Położne Środowiskowo-Rodzinne” by w oparciu o kontrakt z NFZ pomagać krakowskim rodzinom. Od października 2019 rozpoczęła równolegle komercyjną działalność: szkołę rodzenia „U-rodziny”. Mimo nagród za swój największy sukces zawodowy uznaje uśmiechy, które wywołuje na twarzach pacjentów. Od 30 lat żona wyrozumiałego męża, który wie, że pacjentki niemal zawsze mają pierwszeństwo. Dumna mama Ani i Marcina, którzy nie obrażają się, jak o swoich podopiecznych mówi: „moje dzieci”.

Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zapraszamy mamy z dziećmi na spotkania warsztatowe z zakresu pielęgnacji i wspierania rozwoju dziecka, zabaw podłogowych, przygotowania dziecka do kontaktu z wodą, psychologii, żywienia, stylizacji, fotografii, jogi i pierwszej pomocy. Klub funkcjonuje w ramach projektu „Kluby Rodziców” uruchomionego przez Urząd Miasta Krakowa, którego celem jest wspieranie rodzin z dziećmi oraz oczekujących na potomstwo.

bilety – 1 zł


11 marca (środa), g. 10.00, Scena NCK

CALINECZKA – spektakl dla dzieci

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Sztuka na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.

Maleńka dziewczynka, porwana przez okrutną Ropuchę, musi pokonać przeciwności losu, znaleźć sprzymierzeńców w wielkim lesie i powrócić do domu. Na swojej drodze spotyka kochliwego Chrabąszcza, znajduje schronienie u zaradnej Myszy, zaprzyjaźnia z radosną Jaskółką. Kto pomoże jej odnaleźć właściwą drogę? Komu można zaufać? Jak dziewczynka, która mierzy zaledwie cal, poradzi sobie w lesie?

Barwna opowieść o dorastaniu, marzeniach, poszukiwaniu własnej ścieżki.

Spektakl dla dzieci od 3 roku życia.

Czas trwania: 60 minut

bilety – 25 zł


12 marca (czwartek), g.10.00, budynek C

OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII – VII EDYCJA – etap wojewódzki

Fundacja Centrum Solidarności – organizator tego wyjątkowego, edukacyjnego wydarzenia zaprasza do udziału w nim szkoły ponadpodstawowe z całej Polski. Na dziewięciu  laureatów czekają indeksy, stypendia naukowe i nagrody rzeczowe, a na nauczycieli nagrody pieniężne.

Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na czołowe uczelnie wyższe, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe). Nauczyciele-opiekunowie laureatów I miejsca również zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną oraz publikacjami książkowymi.

 


12 marca (czwartek), g. 18.00, FOTO-GALERIA 

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2020 

wystawa Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Krakowski

wernisaż wystawy

wystawa czynna do 5 maja br.

wstęp wolny

14 marca (sobota), g. 10.30, sala 006


NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Z czym kojarzy nam się wiosna?

Kwiecień to chyba najwyższy czas na sadzonki i pierwsze kwiaty!

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 


14 marca (sobota), g. 12.00, sala kameralna 203

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki

NIEMIECKA BAJKA

Na warsztatach uczestnicy m.in.: poznają bohaterów niemieckiej baśni „Dziadek do Orzechów”, posłuchają pięknej muzyki znanych niemieckich kompozytorów oraz dowiedzą się o niemieckim „Szlaku Zabawek” i Muzeum Zabawek w Norymberdze.

Czy wiesz, że pluszowy miś, drewniane żołnierzyki i dziadek do orzechów pochodzą właśnie z Niemiec? Dawniej istniał tam Szlak Zabawek – rozciągał się pomiędzy Norymbergą, a Erfurtem, na długości około 300 km, przebiegając przez 30 miast i miasteczek niezwykle ważnych dla niemieckiej tradycji wytwarzania zabawek. Nasza wizyta w bajkowym zamku Neuschwanstein, w Muzeum Zabawek w Norymberdze, zwiedzanie średniowiecznych niemieckich miast i lektura przepięknej opowieści o Dziadku do Orzechów stworzyły kanwę dla tych zajęć. Warsztaty „Niemiecka bajka” ubogaca również muzyka – zarówno uroczysty „Marsz” Mendelssohna, jak i nostalgiczna „Kołysanka” Brahmsa.

Podczas zajęć Wydziału Turystyki dzieci mają okazję poznać nowe kultury i nieznane miejsca. Prowadzący zajęcia podróżnicy nie tylko opowiadają o swoich wędrówkach, ale także aktywnie włączają dzieci do udziału w nich. Uczestnicy mogą przymierzyć regionalne stroje, zagrać na instrumentach, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne pamiątki i przedmioty codziennego użytku.

bilety – 30 zł

 


 

21 marca (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Chemia wokół nas

Płyn do naczyń. Szampon. Mydło. Soda oczyszczona. Łazienka i kuchnia to istne laboratorium małego chemika! Zobaczymy co da się ze sobą połączyć i jakie będą tego efekty.

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł


22 marca (niedziela), g. 17.00, Scena NCK

Koncert Wiosenny Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA

W koncercie udział wezmą wszystkie grupy działające w zespole: grupa reprezentacyjna, grupa młodzieżowa, grupy dziecięce i kapela ludowa. W koncercie zostaną zaprezentowane pieśni i tańce z rożnych regionów kraju.

Piękne stroje, młodość, dynamiczne tańce i energia płynąca ze sceny to najlepszy sposób na powitanie wiosny!

bilety – 20 zł

28 marca (sobota), g. 10.30, sala 006


NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Ziemia
Ogień, woda, powietrze i ziemia, czyli cztery żywioły. Dziś zajmiemy się ostatnim, o którym jeszcze nie mówiliśmy – ziemią. Zrobimy własne kryształy i wulkany. Porozmawiamy o kamieniach i piasku. No i oczywiście o pozostałościach po dinozaurach.

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł


29 marca (niedziela), g. 17.00, Scena NCK

KAPELE SERC – charytatywny koncert na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane

W koncercie wezmą udział m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” , Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” oraz grupy taneczne pracujące w NCK oraz w Ośrodku Kultury ZPiT „Krakowiacy”

Kapele Serc to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, która spotkała się z szerokim odzewem ze strony wielu zespołów. Koncerty dedykowane osobom chorym na stwardnienie rozsiane, na stałe wpisały się do kalendarza imprez organizowanych przez zespoły corocznie.

Po raz dwunasty gospodarzem tego koncertu jest Nowohuckie Centrum Kultury. Podczas koncertu będzie organizowany kiermasz, podczas którego każdy będzie miał możliwość wsparcia finansowego poprzez zakup wystawionych do sprzedaży przedmiotów. Dochód z koncertu zostanie przekazany Polskiemu Towarzystwu Stwardnienia Rozsianego oddział w Krakowie.

bilety – 2 zł


31 marca (wtorek), g.18.00, Scena NCK,

OPOWIEŚCI Z NARNII – Teatr Ancymon, Młodzieżowy Teatr Empiryk, Teatr Ab Intra

Spektakl teatralny wg C.S Lewisa.

W czasach wojny Piotr, Łucja, Zuzanna i Edmunda zostają wysłani do domu Profesora Kirke. Dom skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest niezwykła szafa, która okazuje się bramą do innego świata. Rodzeństwo wyrusza w podróż po świecie zwanym Narnią, a podczas tej wędrówki dowiaduje się, że ich obecność w Narnii jest wypełnieniem starej przepowiedni. Misją dzieci staje się pokonanie zła rozniecanego przez Białą Czarownicę.  Podczas niebezpiecznej i pełnej przygód drogi, młodzi ludzie uczą się czujności wobec nieznajomych istot oraz odróżniania dobra od zła. Poznają, czym jest empatia, odpowiedzialność, zaufanie, odwaga, siła woli i bezwarunkowa przyjaźń.

scenariusz i reżyseria – Marlena Topolska

bilety – 20 zł

Mat. prasowe: NCK

I rzekł Benji Davies przysłowie niedźwiedzie: że prawdziwych przyjaciół poznajemy w…

Nowości wydawnictwa Marginesy – Marzec 2020

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij