close
NOWOŚCI wydawnictwa Marginesy – KWIECIEŃ 2020

NOWOŚCI wydawnictwa Marginesy – KWIECIEŃ 2020

Wydawnictwo Marginesy prezentuje w kwietniu 2020 następujące nowości:

Długo wyczekiwana biografia Zuzanny Ginczanki i pierwsza tak obszerna opowieść o życiu wybitnej poetki.

Zuzanna Ginczanka, a właściwie Zuzanna Polina Gincburg. Znajomi mówili na nią Sana, Sanka, Gina… Urodziła się w Kijowie, a dzieciństwo spędziła w Równem – w żydowskiej rodzinie mówiącej po rosyjsku. Poezję pisała po polsku.

W Warszawie już za życia była legendą kawiarnianej cyganerii drugiej połowy lat trzydziestych. Przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem, polemizowała z Karpińskim i Słonimskim. W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd do Krakowa. W 1944 roku została zatrzymana i rozstrzelana kilka miesięcy później w Płaszowie. Od lat dziewięćdziesiątych poezja Ginczanki i sama Ginczanka budziła coraz większe zainteresowanie. 

Izolda Kiec zbiera i weryfikuje dotychczasowe informacje na temat poetki oraz uzupełnia je o niepublikowane wcześniej relacje jej znajomych, a także fakty zgromadzone podczas poszukiwań w archiwach. Nie dąży do rozstrzygania sprzecznych relacji tam, gdzie jest to niemożliwe, unika tworzenia jednoznacznego obrazu Ginczanki. 

Odpowiedzi na pytania o osobowość i o tajemnice Ginczanki biografistka szuka także w jej wierszach, w szczątkowo zachowanej korespondencji i w fotografiach, kryjących być może więcej aniżeli piękny uśmiech. 

Biografia pokazuje konteksty czasu i miejsc, w których żyła Ginczanka. Wzbogacona jest w materiały ilustracyjne: fotografie oddające realia epoki, dokumenty dotyczące samej poetki i bliskich jej osób oraz unikatowe, nieznane dotąd portrety Ginczanki.

„Ani sama Zuzanna, ani czas w jakim żyła, ani kolejne miejsca, w których próbowała się zadomowić bądź schronić jedynie, nie sprzyjają rozjaśnianiu obrazu. Jego rekonstrukcja to prawdziwa archeologia fragmentów, śladów, ruin. A może tak właśnie metaforyzują się osobowość i los Zuzanny Ginczanki? Poprzez wymkniecie, ucieczkę, otwarcie na przekór zamykaniu…”

Izolda Kiec – literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni. Zajmuje się literaturą (głównie poezją) i teatrem XX wieku oraz badaniem form popularnych (przede wszystkim kabaretem, piosenką i musicalem), a także metodologią badań kultury popularnej. Inspiruje ją krytyka feministyczna, gender studies i szkoła nowej krytyki. W 2014 roku założyła Fundację Instytut Kultury Popularnej, której jest prezeską i w ramach której współtworzy m.in. projekt Archiwum Kultury Popularnej, jest redaktorką naczelną rocznika „Studia z Kultury Popularnej” oraz redaguje serię wydawniczą Wielkopolskie Mikrohistorie. Autorka opracowania wierszy Zuzanny Ginczanki „Poezje zebrane (1931–1944)” (Marginesy 2019).

 

Tytuł: Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt
Autor: Izolda Kiec
Premiera: 15 kwietnia 2020

 


  • Nowa powieść autorki „Szopki” nominowanej do Paszportów „Polityki” i Nagrody Literackiej Nike
  • Fotograf amator wynajmuje bezosobowe mieszkanie naprzeciwko swojego dawnego domu i z aparatem poluje na żonę, którą porzucił kilka lat wcześniej 
  • Tytuł „Przez” oznacza perspektywę spojrzenia – przez okno, przez obiektyw, przez czas, który mija, przez pięć lat – oraz winę, którą bardzo łatwo się   obarczyć – przez ciebie, przeze mnie.

Mężczyzna wynajmuje mieszkanie, rozstawia sprzęt i zaczyna przez okno podglądać i fotografować mieszkańców domu naprzeciwko. Nie wychodzi, zakupy robi przez internet, nie kontaktuje się z nikim. Kiedyś tu mieszkał, w sąsiednim bloku, a teraz aparatem poluje na żonę, którą porzucił kilka lat wcześniej. Jak się poznali? Dlaczego rozstali? Kim jest mężczyzna? Czy zjawia się dlatego, że chce do niej wrócić? A może chce jej i sobie udowodnić, że jej życie bez niego nie może być udane? 

Jego monologi wyraźnie wskazują na ślady choroby psychicznej: obsesyjnie powracające motywy, potrzeba odizolowania się, a jednocześnie konieczność dominacji, przekonania o własnej wielkiej roli. Pragnie być zbrodniarzem doskonałym, choć nie popełnia żadnej zbrodni. Wszystko ma przemyślane i zorganizowane – chociaż tylko mu się wydaje, że panuje nad rzeczywistością. 

To książka o obsesji, o wielopłaszczyznowości ludzkiego myślenia, kojarzącego i przypominającego sobie różne rzeczy w sposób nieskoordynowany.

O książce:

Gdybym miał opisać tę prozę jednym słowem, zdecydowałbym się na „uważność”. Papużanka swobodnie wydobywa z tła detale, których człowiek nieuważny nie dojrzałby nawet pod mikroskopem. Z tych szczególików, mrugnięć, drobnych gestów, machinalnych powtórzeń, ulotnych obserwacji formuje się subtelna historia o miłości, tęsknocie i entropii. Piękna literatura.

Piotr Kofta

Pisarstwo Zośki jest jedyne w swoim rodzaju: mocne, konkretne i wyczulone na wszelką dziwność. Spacer „Przez” ten niezwykły świat był pięknym doświadczeniem. Zazdroszczę każdemu, kto ma je dopiero przed sobą. 

Łukasz Orbitowski

O autorce:

Zośka Papużanka – mieszka i pisze w Krakowie, uczy języka polskiego. Zadebiutowała w roku 2012 Szopką, która przyniosła jej nominacje do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów „Polityki”. W 2016 roku ukazała się jej drugą powieść, On, nominowana do Paszportów „Polityki”, nagrody Gryfia i wyróżniona tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca, a w  2017 roku zbiór opowiadań Świat dla ciebie zrobiłem.

Tytuł: Przez
Autor: Zośka Papużanka
Premiera: 15 kwietnia 2020


  • Biograficzny komiks o pisarzu, który wyprzedził swój czas;
  • Jego życie było równie pasjonujące, co jego powieści.

George Orwell był pisarzem, który wyprzedził swój czas. Jedna z jego najbardziej uznanych powieści – „Rok 1984″ – powstała w 1949 roku. Opisana w niej wizja państwa kontrolowanego przez Wielkiego Brata niepokojąco przypomina dzisiejszy świat, w którym nieustannie jesteśmy obserwowani przez kamery monitoringu, a wszelkie możliwe urządzenia zbierają o nas informacje. 

Prywatne życie pisarza było równie fascynujące, co jego powieści. Studiował w szacownej uczelni w Eton, zasilił szeregi policji w ówczesnej Birmie, walczył podczas hiszpańskiej wojny domowej, z pasją obnażał zbrodniczy stalinowski reżim, żył w slumsach Londynu… A wszystko to, by móc opisać swoje doświadczenia.

Biograficzny komiks Sébastiena Verdiera i legendarnego francuskiego scenarzysty Pierre’a Christina (współautora m.in. serii „Valerian”) zabiera nas w te miejsca pokazując, jaki miały wpływ na twórczość autora „Folwarku zwierzęcego”, czy „W hołdzie Katalonii”. Gratką dla fanów komiksu będzie gościnny udział innych rysowników i artystów, takich sław, jak: Juanjo Guarnido, Enki Bilal, Manu Larcenet, Blutch czy Annie Goetzinger.

Autorzy:

Sébastien Verdier

Wielki fan komiksu od najmłodszych lat, gdy zaczytywał się w kolejnych albumach o Asteriksie i   Obeliksie, Lucky Luke’u czy Tintinie. Ta pasja przerodziła się w marzenie o zostaniu rysownikiem. Zaczęło się od przerysowywania kadrów z ilustrowanej przez Moebiusa serii „Blueberry” oraz współtworzonego przez Grzegorza Rosińskiego „Thorgala”. Swój debiutancki album Verdier opublikował sam, a chodząc z nim od wydawnictwa do wydawnictwa, poznał Francoisa Corteggianiego, który zaproponował mu współpracę nad kolejnym komiksem, a potem nad czasopismem „Pif Gadget”. To w jego redakcji Verdier spotkał Pierre’a Christine’a.

Pierre Christin

Jeden z najpopularniejszych francuskich scenarzystów komiksowych. Wspolnie z Jeanem-Claudem Mezieresem stworzył przygody kosmicznego agenta Valeriana (ktore przeniosł na ekran Luc Besson), a z Enki Bilalem „Legendy Współczesności”, cykl polityczno- społecznych komiksów (m.in. „Falangi czarnego porządku”, czy „Polowanie”). Współpracował także z wieloma innymi rysownikami i nie bał się żadnego gatunku, stąd w jego dorobku komiksy historyczne, obyczajowe, kryminalne, biograficzne czy science-fiction. Christin był za swoje scenariusze wielokrotnie nagradzany, m.in. na festiwalu w Angouleme, który w 2020 roku uhonorował scenarzystę przekrojową wystawą poświęconą jego twórczości.

Już 20 maja nakładem naszego zaprzyjaźnionego wydawnictwa Jaguar, zostanie wydany komiks „Folwark zwierzęcy”. 

Tytuł: Orwell
Autor: Pierre Christin, Sebastien Verdier
Przekład: Paweł Łapiński
Gatunek: komiks biograficzny
Premiera: 8.04.2020


„W moim przypadku absolutne dno zdopingowało mnie do wyjścia na przebieżkę” – czyli inspirująca historia historia o tym, jak autorka chcąc uwolnić się od lęków i depresji, zaczęła biegać.

Niedawny rozwód i ciągnące się od lat problemy sprawiają, że życie Belli Mackie to katastrofa. Ledwo ma siłę zwlec się z kanapy i nie jest w stanie wziąć się w garść ani zacząć od nowa, jak radzą wszyscy wokół. Któregoś dnia posuwa się do czegoś, czego nigdy wcześniej nie zrobiła z własnej woli: wkłada buty sportowe i idzie pobiegać.

Ta pierwsza próba nie trwa zbyt długo („Czy poczułam się lepiej? Skąd. Czy mi się podobało? Też nie.”), jednak następnego dnia Bella, ku własnemu zdziwieniu, wychodzi raz jeszcze. A później kolejny raz. I znowu („Poczucie śmieszności. Kontynuuję mimo wszystko”). Zaczyna wyznaczać sobie stosunkowo łatwe cele: przetruchtać pięć kilometrów, chodzić pieszo do pracy, zrobić parę pompek. Wkrótce dostrzega, jak bardzo zmienił się jej nastrój: tak dobrze nie czuła się od lat.

W Przed siebie autorka z ogromnym dystansem, poczuciem humoru i niepohamowaną szczerością opowiada o tym, jak bieganie pomogło jej w walce z depresją i zaburzeniami lękowymi. Sięga po porady lekarzy, psychologów, sportowców i przyjaciół, by podzielić się inspirującymi opowieściami, badaniami naukowymi i wskazówkami, które pokazują, w jak dużym stopniu ćwiczenia fizyczne mogą poprawić nastrój. Ta zabawna i motywująca książka pokaże, jak ruszyć przed siebie i spróbować poradzić sobie z problemami – bez względu na to, jak małe będę pierwsze kroki.

„Wyszłam dziś pobiegać trzy minuty. (…) Biegłam trzy minuty dłużej niż kiedykolwiek wcześniej. Brak mi tchu, dostałam kolki i już teraz czuję się najlepiej od lat”. 

 

Bella Mackie jest dziennikarką i pisarką, publikuje między innymi w „Guardianie”, „Vogue’u” i „Vice”. Po burzliwym rozwodzie zmagała się z depresją i stanami lękowymi. W pewnym momencie, niespodziewanie dla samej siebie zaczęła biegać, co – jak sama przyznaje – uratowało jej życie. Przed siebie to jej debiut. Książka szybko zyskała status bestsellera „Sunday Timesa” i została wymieniona na liście najlepszych publikacji na temat zdrowia psychicznego według magazynu „Stylist”.

Nie wiem, czy kiedykolwiek zacznę biegać, ale ta książka jest wybitnie inspirująca.

Nigella Lawson

Wspaniała oda do biegania zmienia się w niezwykle odważną i szczerą opowieść o walce z zaburzeniami lękowymi. To ważna, pełna empatii książka, które pokazuje bieganie jako prostą, ale efektywną metodę radzenia sobie z pełną niepokoju rzeczywistością.

Joe Lycett

Błyskotliwe, pełne zrozumienia spojrzenie na choroby psychiczne i aktywność fizyczną. Przed siebie Belli Mackie pocieszy – i zdopinguje – wielu. To życzliwy i szczery głos, który zachęci cię, by w końcu włożyć tenisówki i się poruszać. Pomoże ci także – i to bardzo ważne – zrozumieć, przez co przechodzą osoby cierpiące na zaburzenia lękowe.

Lynn Enright

Tytuł: Przed siebie. Jak bieganie uratowało mi życie
Autor: Bella Mackie
Przekład: Jan Wąsiński, Urszula Grabowska
Premiera: 15 kwietnia 2020


Materiały prasowe: Wydawnictwo Marginesy

BAGATELA W TWOIM DOMU – OTHELLO

Dziś najnowsza premiera Teatru Groteska „Dzikie łabędzie” do zobaczenia w sieci!

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij