close
NOWOŚCI WYDAWNICTWA MARGINESY – MAJ 2020

NOWOŚCI WYDAWNICTWA MARGINESY – MAJ 2020

Wydawnictwo Marginesy prezentuje w Maju następujące nowości:

 • Nowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, autora znakomicie przyjętej Rany i zekranizowanego przez Canal+ Żmijowiska, a także serii powieści
  z komisarzem Mortką i detektywem Wolskim.
 • Historia o tym, jak niewiele można wiedzieć o osobie, z którą dzieli się życie. I jak daleko może posunąć się człowiek postawiony w sytuacji ekstremalnej.
 • Premierze książki towarzyszy ekskluzywne słuchowisko zrealizowane przez Empik Go – prolog do wydarzeń opowiedzianych w powieści w oparciu o scenariusz Wojciecha Chmielarza.

 

POLECENIA:

Wojciech Chmielarz jest najlepszym portrecistą współczesności i powikłanych dusz. Tropi śmierć, ale odsłania życie – ono zmienia nas w ludzi, jakimi nie planowaliśmy być. „Wyrwa“ to brawurowy hołd wobec kobiet, które pragną więcej i mężczyzn, którzy odnajdują w sobie siłę.  – Paulina Wilk

Może zabrzmi to przewrotnie, ale czytając Wyrwę od razu w głowie wyświetlił mi się film. I to bardzo dobry film z zaskakującą fabułą. Film z prawdziwymi postaciami, z którymi potrafiłem empatyzować, ale które nie przestawały mnie zaskakiwać. Film z ciekawą narracją, która sama w sobie jest wartością. Właśnie takie filmy chcę oglądać. Takie książki chcę czytać. Paweł Domagała

Z książkami Wojtka Chmielarza jest jak z dobrymi serialami. Kiedy zaczynasz czytać nie możesz się doczekać następnej strony. I gdy wydaje się, że zagadka jest już rozwiązana przychodzi zaskakująca puenta, po której trudno się pozbierać. Tak też jest w „Wyrwie” – świetnym thrillerze psychologicznym. – Cezary Łazarewicz

***

Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie zmienia się w ciąg udręk?

Maciej nie ma pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym. I że musi się z nimi zmierzyć.

Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia.

„Fascynowała mnie twórczo sama ta konstrukcja. Myśl, że każdy człowiek ma wiele twarzy, ale nie znamy ich wszystkich. Inaczej zachowujemy się w pracy, inaczej w domu. Ba! Inaczej zachowujemy się w towarzystwie kogoś, kto zna nas od lat, a inaczej w towarzystwie kogoś, kogo dopiero spotkaliśmy. To nie znaczy, że kogoś oszukujemy, zakładamy maski. Ale po prostu na nasze relacje z innymi ludźmi wpływa bagaż wspólnie przeżytych doświadczeń” – opowiada Wojciech Chmielarz.

Akcja powieści skupia się na postaci zaginionej Janiny, przy czym kobieta cały czas pozostaje w cieniu, odkrywamy ją dopiero wraz z postępami w prywatnym śledztwie prowadzonym przez męża. „Chciałem, żebyśmy poznali tę bohaterkę, być może najważniejszą postać, która pojawia się w tej książce, tylko poprzez opowieści innych osób. Chciałem zobaczyć, co się stanie, kiedy te opowieści się ze sobą zderzą i okaże się, że każdy, kto znał Janinę, tak naprawdę opisuje inną osobę”.

Wyrwa to także opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem.

Książka dostępna w wersji audio (tekst w interpretacji Grzegorza Damięckiego) oraz e-book.

***

„WYRWA. Historia Ułana” – wyjątkowe słuchowisko przygotowane przez Wojciecha Chmielarza dla Empik Go.

Każda historia bierze gdzieś swój początek a skomplikowane śledztwa docierają daleko w przeszłość, dotykając często ukrytych, osobistych historii i motywów. Prowadzona w „Wyrwie” Wojciecha Chmielarza opowieść zaczyna się kilkanaście lat wcześniej w Mrągowie, w rodzinie Szymona, komendanta policji.

Pod koniec kwietnia (na kilkanaście dni przed premierą książki) zapraszamy do aplikacji Empik Go na ekskluzywne słuchowisko „Wyrwa. Historia Ułana” napisane przez Wojciecha Chmielarza. To prolog powieści, w którym ukazane zostają losy nastoletniego Pawła-Ułana, wyjątkowo tajemniczego i niebezpiecznego bohatera książki. W celu wysłuchania, zapraszamy do pobrania aplikacji Empik Go.

WOJCIECH CHMIELARZ (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (2019), ośmiokrotnie nominowany do tej nagrody, zdobywca Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału (2019) i Złotego Pocisku (2019). Uznawany za jednego z najlepszych pisarzy kryminalnych.

Tytuł: Wyrwa
Autor: Wojciech Chmielarz
Premiera: 6 maja 2020


 • Jak pisze sama autorka: Ta książka jest moją odpowiedzią dla każdej kobiety, która słuchała mnie w gabinecie albo czytała moje wypowiedzi online i zastanawiała się: „Dlaczego nie wiedziałam tego wcześniej?”;
 • Rzetelnie, szczerze, bez tabu o tej najbardziej kobiecej części ciała. To wspaniała książka, która powinna trafić w ręce każdej kobiety, bez względu na wiek;
 • Jaka bielizna jest najlepsza dla naszego ciała? Stosować wodę, mydła czy żele? Depilować się czy nie? Czy punkt G i orgazm pochwowy w ogóle istnieją? Czy kubeczki menstruacyjne są bezpieczniejsze od tamponów? Czy to prawda, że „nieużywane zanika”?

Jen Gunter bywa nazywana naczelną ginekolożką internetu i jedną z najgorętszych rzeczniczek kobiecego zdrowia. W swojej książce gruntownie, wyczerpująco i wprost opisuje rzeczy, na których zna się najlepiej. Rozwiewa mity i podaje fakty poparte najnowszymi badaniami na temat kobiecej anatomii, zdrowia i seksualności.

Czy jedzenie cukru powoduje grzybicę? Czy włosy łonowe są potrzebne? Czy należy w specjalny sposób dbać o pochwę i srom? Jaka jest prawda o szczepieniach przeciwko HPV? W czasach, gdy króluje klikalność, pseudonauka i rekomendacje influencerów, łatwo stracić orientację. Porady z internetu, sugestie życzliwych znajomych i niedoinformowanych partnerów czy nawet zalecenia przedstawicieli świata medycznego potrafią się wykluczać. Jak oddzielić mity od prawdy?

Doktor Gunter przychodzi z odsieczą. Rozprawia się z przesądami i przynosi rzetelną wiedzę. A do tego potrafi barwnie opowiadać: od anatomii przez skutki uboczne antybiotykoterapii po korzyści z przyjmowania probiotyków. Omawia najnowsze trendy i mówi, jak jest naprawdę: z florą bakteryjną pochwy, higieną intymną, hormonami, komórkami macierzystymi, zmianami w czasie ciąży i menopauzy oraz diagnozowaniem chorób. A także daje kobietom moc, gdy wyjawia, jaka jest prawdziwa potęga łechtaczki i o co chodzi z punktem G.

Żyjemy w kraju, w którym ciało kobiety nadal jest poligonem politycznej i obyczajowej walki – książka Jen Gunter to broń, w którą każda z nas powinna się zaopatrzyć, aby odróżniać obiegowe opinie i szkodliwe mity od prawdy. 
Olga Wróbel, Kurzojady 

Dawniej mity na temat kobiecego ciała rozprzestrzeniały się poprzez słowa naszych mam, babć, koleżanek – dziś za pomocą kilku kliknięć lądują w internecie. Nieważne z jakiego źródła – liczy się to, jak wielką krzywdę mogą wyrządzić każdej z nas. Dzięki doktor Jen Gunter nareszcie NAPRAWDĘ poznasz swoją waginę.
Maja Kłodowska, twórczyni bloga Jestem Maja K.

Ta książka pozwoli ci lepiej poznać siebie. Znana ginekolożka odpowiada na pytania, które zawsze chciałaś zadać, ale nie wiedziałaś komu.  
Joanna Bujakiewicz, redaktorka Gazety Wyborczej

Jen Gunter daje kobietom broń i tarczę. To jasno i przejrzyście napisane kompendium wspomina prawie o wszystkim na temat kobiecego zdrowia. Gunter na pewno nie jest pierwszą bojowniczką o prawdę na temat kobiecej seksualności, ale dzisiaj jej głos jest najlepiej słyszalny. 
„The Globe and Mail”

Doktor Gunter rozmawia z nami z perspektywy nauki, a przy tym nie traci poczucia humoru ani bezpośredniości, zarówno kiedy rozprawia się z fałszywymi twierdzeniami Freuda, jak i kiedy prezentuje podstawy wiedzy o ludzkiej seksualności. Dokładnie takiej książki teraz potrzebujemy. Niczego nie owija w bawełnę i przedstawia informacje na tematy związane z pochwą jasno i zwięźle. Porusza wszystkie ważne tematy. Naprawdę. Świat potrzebuje więcej Jen! 
Timothy Caulfield, autor książki Is Gwyneth Paltrow Wrong About Everything?

Biblia waginy – szczegółowy, mądry i zabawny przewodnik po kobiecym zdrowiu – powinien być lekturą obowiązkową dla każdej kobiety, która szuka rzetelnych informacji o swoim ciele. Rzadko to mówię, ale to jest książka, której nie wolno przeoczyć. 
Deborah Blum, dziennikarka i autorka popularnonaukowego bestsellera The Poison Squad

Biblia waginy napisana jest dla wszystkich kobiet, ale powinni przeczytać ją także mężczyźni, a już na pewno może okazać się bardzo interesująca dla lekarzy i położnych, ludzi mediów i celebrytów promujących różne „zdrowotne” wynalazki. To prawdziwa skarbnica wiedzy. 
dr Lori A. Brotto, dyrektorka kanadyjskiego Instytutu Badawczego ds. Zdrowia Kobiet i autorka książki Better Sex Through Mindfulness

Mężczyźni, którzy chcieliby zrozumieć, czego doświadczają kobiety, albo umieć odpowiadać na pytania córek, powinni przeczytać Biblię waginy. Jen Gunter dostarcza solidnej wiedzy w zwięzłym i dowcipnym stylu. 
Carl Zimmer, autor książki She Has Her Mother’s Laugh: The Powers, Perversions, and Potential of Heredity

Kobiety ciągle są pod ostrzałem fałszywych twierdzeń i zwykłych kłamstw na temat ich ciał. Doktor Jen Gunter jest głównodowodzącą w walce z głupstwami i nieprawdą o waginie. Ta książka daje wiedzę, której potrzebujemy, żeby wygrać. 
dr Danielle Martin, autorka Better Now: Six Big Ideas to Improve Health Care for All Canadians

Doktor Jen Gunter to niewyczerpane źródło wiedzy, a do tego jest zabawna jak nie wiem co. Kup tę książkę, jeśli masz pochwę, albo jeśli zdarza ci się przebywać w pobliżu cudzej. 
Ayelet Waldman, felietonistka „New York Timesa” i autorka Złej matki. Kroniki matczynych wykroczeń, drobnych katastrof i rzadkich momentów chwały

Biblia waginy to bardzo ważna książka nie tylko dla kobiet, lecz także mężczyzn. Tyle kobiet na świecie musi znosić wstyd i niewygody z powodu braku rzetelnych informacji o funkcjonowaniu ich narządów płciowych – o tym, jak powinny wyglądać, jakich doznań powinny dostarczać i co może się z nimi dziać. Gunter rzuca tak potrzebne światło na te bardzo osobiste sprawy, dając kobietom wiedzę, pewność siebie i radość życia.
Miranda Esmonde-White, autorka książki Cofnij zegar. 10 lat mniej w 30 minut dziennie

Dr Jen Gunter jest ginekolożką położniczką z niemal trzydziestoletnim stażem i doświadczeniem w leczeniu schorzeń pochwy i sromu. Zyskała sobie przydomek dyżurnej ginekolożki Twittera i oddanej rzeczniczki kobiecego zdrowia. Pisze felietony dla „New York Timesa” (raz na miesiąc The Cycle i raz na tydzień You Asked) i artykuły naukowe. Publikuje między innymi w „The New Republic”, „Self” i takich serwisach jak „The Cut” czy „Chatelaine”. Mieszka z dwoma synami w Kalifornii.

Tytuł: Biblia Waginy. Co jest nauką, a co przesądem na temat pochwy i sromu
Autorka: Jen Gunter
Przekład: Małgorzata Glasenapp
Premiera: 20 maja 2020


Las. Młoda dziewczyna. Wygląda, jakby spała. Ale nie śpi. Wie, że zaraz umrze. I czuje, co robi z nią jej morderca, tyle że nie jest w stanie nawet mrugnąć. 

Kiedy nad ranem zostają znalezione zwłoki, na miejscu zjawia się komisarz Agnieszka Polkowska. Nikt nie chce z nią pracować – zbyt wiele wymaga, słynie z ostrego języka i jest bardziej inteligentna od kolegów. Jej zaangażowanie w każdą ze spraw nie bierze się znikąd: ma kilka tajemnic i wolałaby się nimi nie dzielić. Ostatnie, czego jej trzeba, to błyskotliwy psychopata – człowiek, który odczuwa emocje tylko wtedy, gdy poluje: wybiera dziewczyny, osacza je i powoli zabija, delektując się ich cierpieniem. Jest precyzyjny i metodyczny, przekonany, że nikt mu nie dorówna. Nie popełnia błędów. Do czasu.

Będzie jednak musiał zmierzyć się równym mu przeciwnikiem, kimś, kto potrafi rozgryźć tok jego rozumowania i podążyć za makabrycznymi wskazówkami.

Czy Polkowskiej uda się ocalić kolejną dziewczynę, mimo seksizmu i niekompetencji jej szefów? Czy tajemnica z przeszłości, która dopada ją w chwili, gdy jej życie zaczyna się układać, pokrzyżuje śledztwo? Czy zdoła uratować życie kogoś, kto jest jej najbliższy?

Obecnie w TVN Player emitowany jest serial Szadź z Aleksandrą Popławską i Maciejem Stuhrem w rolach głównych.

„Najpierw przeczytałam książkę Igora Brejdyganta i bardzo mi się spodobała. Bardzo spodobała mi się też rola, którą miałam zagrać – kobiety poranionej, która popełniła w życiu wiele błędów i która dostaje drugą szansę: poprowadzenie śledztwa, które, jak się potem okazuje, nie jest jednorazowym zabójstwem, tylko historią seryjnego mordercy” – Aleksandra Popławska

„Czekałem na taką postać dwadzieścia lat! Co najmniej. To rola, którą moglibyśmy nazwać w naszym żargonie „samograj”. Im jestem bardziej normalny i nic nie gram, tym bardziej to jest przerażające”. – Maciej Stuhr

Igor Brejdygant (ur. 1971), polski scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz, studiował na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Napisał scenariusze m.in. do Zbrodni (reż. Greg Zgliński), Prostej historii o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik), Palimpsestu (reż. Konrad Niewolski), Paradoksu (reż. Greg Zgliński, Borys Lankosz i Igor Brejdygant) – na podstawie którego napisał świetnie przyjętą powieść pod tym samym tytułem (Marginesy 2016) – oraz Belle epoque (2017) i międzynarodowej koprodukcji Ultraviolet (2017). W cyklu Szaleńcy Pana Boga zrealizował dokumenty Bracia, Kazanie nad czarną rzeką i Latawiec.

Tytuł: Szadź (wydanie filmowe)
Autor: Igor Brejdygant
Premiera: maj 2020


 • W małym miasteczku na granicy fińsko-rosyjskiej zło wcale nie jest mniejsze niż w centrum Helsinek;
 • Świetny kryminał dla wielbicieli gatunku;
 • Na podstawie książki powstał fiński serial kryminalny, dostępny na platformie Netflix.

Podchodzę do łóżka i pochylam się. Zapach staje się mocniejszy. W tej samej chwili pierwsze symptomy dają o sobie znać. Serce wali jak młot kowalski, zasycha mi w ustach, a ręce drżą. Jest coraz gorzej.

Kari Sorjonen, komisarz elitarnej jednostki policji w Helsinkach, nie lubi trupów. Z każdą sprawą coraz trudniej przychodzi mu panowanie nad sobą, kiedy patrzy na ciało zmarłej osoby. I choć obdarzony jest genialnym instynktem do wykrywania zbrodni, potrzebuje odmiany. Wraz z dochodzącą do siebie po ciężkiej chorobie żoną oraz nastoletnią córką przeprowadzają się do Lappeenranta, miejscowości malowniczo położonej na Pojezierzu Fińskim, przy granicy rosyjskiej. W ich marzenia o idyllicznym krajobrazie i wolniejszym życiu szybko jednak wkrada się brutalna rzeczywistość. Młoda dziewczyna śmiertelnie odurzona lekami nasennymi, sprzedawca samochodów zastrzelony w pokoju o wygłuszonych ścianach – zło na prowincji jest równie namacalne jak w dużym mieście, a porządni obywatele potrafią skrywać niewyobrażalne wręcz tajemnice. Czy Sorjonen zechce ponownie stawić czoło swoim lękom? Czy zdoła powstrzymać falę zbrodni zanim sięgnie ona jego własnej rodziny?

J.M. Ilves to pseudonim dwójki autorów, którzy połączyli siły by stworzyć serię kryminalną o komisarzu Sorjonenie. Na podstawie serii książek powstał niezwykle popularny fiński serial – do obejrzenia na platformie Netflix. Kolejna część serii ukaże się wkrótce nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Tytuł: Bordertown. Lalkarz
Autor: J.M. Ilves
Przekład z j. fińskiego: Edyta Jurkiewicz-Rohrbacher
Premiera: 23 kwietnia 2020


Materiały Prasowe: Wydawnictwo Marginesy

Komiksowa historia Europy i świata przez pryzmat papiestwa

Odkryj na nowo Barbakan i Mury Obronne – zapraszamy już od 9 maja 2020

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij