close
NOWOŚCI wydawnictwa Marginesy – LISTOPAD 2020

NOWOŚCI wydawnictwa Marginesy – LISTOPAD 2020

Na miesiąc listopad, wydawnictwo Marginesy przygotowało kilka ciekawych propozycji. Zachęcamy do czytania!

 • Najlepsze wprowadzenie do biologii, jakie tylko możemy sobie wyobrazić;
 • Paul Nurse, uhonorowany Nagrodą Nobla w 2001 za badania nad regulacją cyklu komórkowego, w pięciu krokach przybliża czytelnikom na czym polega złożoność cudu życia.

Życie jest bogate i różnorodne. Ale co to właściwie znaczy żyć?

Laureat nagrody Nobla Paul Nurse podjął wyzwanie zdefiniowania życia w sposób zrozumiały dla każdego. Krok po kroku ilustruje pięć filarów biologii – komórkę, gen, ewolucję poprzez dobór naturalny, życie jako chemię i życie jako informację. Korzysta z własnych doświadczeń, ale opowiada też o wielkich przewrotach, sensacyjnych przełomach i ekscytujących chwilach olśnień. Przypomina o naukowcach, którzy poczynili się do najważniejszych odkryć i pokazuje własne laboratorium, aby dać poczuć dreszczyk emocji związany z badaniami. A wszystko z wielką przenikliwością, dowcipem i wdziękiem.

Żyjemy w trudnych czasach i musimy się mierzyć z niejednym: przeludnieniem, pandemiami, brakiem żywności, katastrofami klimatycznymi. Aby to przetrwać, powinniśmy zrobić krok w tył i zrozumieć, czym jest życie. Paul Nurse wychodzi temu naprzeciw

Niemal idealny przewodnik po złożoności cudu życia.
Bill Bryson

Pięknie napisana praca na temat prawdopodobnie najważniejszego pytania stawianego w nauce. Czułem się, jakbym otrzymał rzadki dostęp do tajemnic złożonego i głębokiego zagadnienia. To najlepsze wprowadzenie do współczesnej biologii jakie kiedykolwiek czytałem.
Brian Cox

Mistrzowski zarys biologii łączący wielkie teorie, uzupełniające je detale i osobiste przemyślenia. Będziesz zdumiony różnorodnością, złożonością i wzajemnymi powiązaniami żyjących organizmów. To największe pytanie biologii, a ta książka stanowi najlepszą odpowiedź, jaką kiedykolwiek widziałam. Paul Nurse to rzadki okaz – naukowiec-noblista, a jednocześnie świetny rozmówca i nauczyciel.
Alice Roberts

Autor:

Sir Paul Nurse (ur. 1949) – genetyk, biochemik, laureat Nagrody Nobla, od 2011 roku dyrektor londyńskiego centrum nauk biomedycznych Francis Crick Institute. W 1999 roku otrzymał tytuł szlachecki, m.in. za wkład w badania nad rakiem, a jego odkrycia pomogły wyjaśnić podział komórek i cykl ich wzrostu. Ze względu na wesołe usposobienie, miły charakter i bezpośredniość przez brytyjską prasę nazywany jest Davidem Beckhamem nauki. What is Life? to jego pierwsza książka.

Tytuł: Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach
Autor: Sir Paul Nurse
Przekład: Aga Zano
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Premiera: 12.11. 2020


 • Czy Bóg, nim stworzył człowieka, miał już psa? Dlaczego afrykańskie psy rasy basenji nie szczekają? Wg których wierzeń ojcem psa jest lodowaty wiatr a matką ślepa wiedźma? Czemu lękamy się czarnych czworonogów? I dlaczego pies zajmuje tyle miejsca w wierzeniach, mitach, legendach i baśniach całego świata?
 • Tor Åge Bringsværd – norweski pisarz, dramaturg, redaktor i tłumacz – wierząc, że to, co łączy człowieka z psem, jest prastare, dobre i piękne, zbadał historię świata i literaturę ludową w poszukiwaniu śladów naszego najlepszego przyjaciela.

W relacji łączącej człowieka ze zwierzęciem jest coś prawdziwego, coś starego, coś mądrego i coś pięknego. I temu, kogo nigdy nie budził ostrożny dotyk pyska ani nie słyszał ogona uderzającego energicznie o nocny stolik, umknęło w życiu coś naprawdę cennego. Bo jak mówi indiańskie przysłowie, „Bóg stworzył ziemię, niebo i wodę, księżyc i słońce. Stworzył człowieka, ptaki i zwierzęta. Ale psa nie stworzył. Bo psa już miał”.

Tor Åge Bringsværd przekopał historię świata i literaturę ludową w poszukiwaniu śladów najlepszego przyjaciela człowieka. W tej książce o naturze psa i jego miejscu w naszym życiu Bringsværd przekazuje mity, legendy, baśnie, podania ludowe i mnóstwo zaskakujących ciekawostek dotyczących psów ze wszystkich miejsc i czasów, od mitologii greckiej do ludów Afryki, od religii i filozofii do kreskówek i filmów. Są tu opowieści o psach bogów i czarownic, historia opowiadana przez lud Nyanga w Kongo o tym, jak pies podarował człowiekowi ogień, legenda Inuitów o kobiecie, która poślubiła psa oraz saga o psie, który został królem. Są tu psy niebiańskie, baśniowe i piekielne, a także masa przykładów psiej mowy.

Dzięki temu powstała arcyciekawa i bogato ilustrowana książka o wielowymiarowej historii kultury, ale przede wszystkim o przyjaźni.

Pierwszy pies, który mnie miał, był ogromnym brązowym mieszańcem, ale nie jestem pewny, jakie rasy się w nim zmieszały. Właściwie mieszkał zupełnie gdzie indziej, ale to w moim łóżku chciał spać i to ze mną chciał spędzać czas. Miałem wtedy pięć lat i pies tak dobrze się mną opiekował, że większość dzieci na naszej ulicy nie miała odwagi się ze mną bawić. Miał na imię Bamse i został zastrzelony pod koniec wojny, ponieważ źle zrozumiał intencje kilku niemieckich żołnierzy i uznał, że musi mnie przed nimi obronić.

Ostatni pies, który mnie miał, nazywał się Sheba. To był najpogodniejszy flat-coated retriever na świecie, który każdy nowy wschód słońca witał radosnym merdaniem ogona. Sheba ponosi winę za to, że przez ostatnie lata mówię do siebie na głos. Bo Sheba i ja rozmawialiśmy ze sobą każdego dnia, przywykłem do jej ciągłej obecności, do tego, że leży obok mojego biurka – i chociaż od dawna jej nie ma, nadal gadam jak najęty, zupełnie jakbyśmy wciąż byli razem.

W relacji łączącej człowieka ze zwierzęciem jest coś prawdziwego, coś starego, coś mądrego i coś pięknego. I temu, kogo nigdy nie budził ostrożny dotyk pyska ani nie słyszał ogona uderzającego energicznie o nocny stolik, umknęło w życiu coś naprawdę cennego.

Tor Åge Bringsværd

Autor:

Tor Åge Bringsværd (ur. 1939) jest norweskim pisarzem, dramaturgiem, redaktorem i tłumaczem. Być może najbardziej znany jest z twórczości fantastycznej, a wraz z wieloletnim partnerem Jonem Bingiem uważany jest za pierwszego norweskiego pisarza science fiction. Pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, jest także świetnym eseistą. Laureat wielu nagród literackich. Był tłumaczony na ponad 20 języków, a jego sztuki wystawiano w wielu krajach.  Bringsværd uważa się za anarchistę. Mieszka w Hølen, małej, tajemniczej wiosce na północ od Moss.

Tytuł: Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach
Autor: Tor Åge Bringsvaerd
Przekład z norweskiego: Milena Skoczko
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Premiera: 12.11. 2020


 • Ludzkie historie, wielkie emocje, rodzinne tajemnice – kobiety od zawsze inspirowały artystów, a dowodem tej fascynacji są największe arcydzieła malarstwa

Ekscentryczna Dora Maar, niezależna Victorine Meurent, tajemnicza Lisa del Giocondo czy twardo stąpająca po ziemi Catherine Bolnes – to tylko niektóre z kobiet kryjących się dziełami wielkich mistrzów.

Małgorzata Czyńska udziela im głosu, ukazuje je już nie przez pryzmat ich związków z wielką sztuką, lecz jako osoby z krwi i kości, pełne obaw i emocji, żywe i zaskakująco prawdziwe.

Tamara Łempicka w czasach największej biedy za sprzedawane obrazy kupowała diamentowe bransoletki. Frida Kahlo nawet przykuta do wózka inwalidzkiego i dręczona bólem brała udział w manifestacjach politycznych. Emilie Flöge przez ponad dwadzieścia lat prowadziła zakład krawiecki, ubierając najzamożniejsze wiedenki. Gala Dali twardo kierowała karierą męża, rozkochiwała też w sobie przeróżnych artystów, często doprowadzając ich do szaleństwa. Antoinette de Wateville o względy i miłość Balthusa musiała rywalizować z własnym bratem, a zaledwie siedemnastoletnia Wally Neuzil dla Egona Schielego porzuciła pracę modelki u Gustawa Klimta. Choć pochodziły z różnych czasów, krajów i sfer, zostały uwiecznione na obrazach, które wywarły trwały wpływ na światową sztukę. Zachwycały nieprzeciętną urodą, imponowały odwagą, gorszyły bezwstydnością. Często były nie mniej fascynujące od płócien, na których je utrwalono.

Małgorzata Czyńska (ur. 1975) – dziennikarka, pisarka, historyk sztuki, krytyk dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje pierwsze teksty publikowała w „Wysokich Obcasach”, z którymi współpracuje do dziś, pisuje również do magazynów wnętrzarskich i o sztuce. Ma na koncie dziewięć książek, w tym Kobro. Skok w przestrzeń (2016), za którą otrzymała Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” przyznawaną najlepszej książce polskiej, oraz Berezowską. Nagość dla wszystkich (2018) nominowaną do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka, honorowego wyróżnienia w dziedzinie historii i archiwistyki.

Tytuł: Małgorzata Czyńska
Autor: Kobiety z obrazów
Premiera: 18 listopada 2020


 • Jego zdjęcia zna cały świat. Czołg pod kinem Moskwa z Czasem apokalipsy to fotograficzna ikona stanu wojennego. Zdjęcie zrobione z dystansem i sercem. Przez chłopaka z aparatem i brytyjskim paszportem, który przyjechał tu w 1973 roku. Przez zauroczonego Polską dziennikarza, relacjonującego dla świata wydarzenia zza żelaznej kurtyny. „Obserwowałem rewolucje w Pradze, Berlinie i na Węgrzech. Ale moje serce pozostało w Gdańsku” – wspomina udział w sierpniowym strajku w stoczni.

Dla „Newsweeka”, „Time’a”, „Spiegla” fotografował powstanie „Solidarności”, pierwszą wizytę Papieża, stan wojenny i upadek komuny. Wszystko z zawodowym dystansem, ale coraz większym uczuciem. W jego wspomnieniach tamtych wydarzeń jest tylko to drugie. Przyprawione ogromną dawką angielskiego sarkazmu z nutką polskiej nostalgii.

Nowe wydanie bestsellerowej książki z 2012 roku zostało poszerzone o teksty sięgające czasów współczesnych oraz wzbogacone o kilkadziesiąt nowych, do tej pory niepublikowanych fotografii.

Autobiografia fotografa i fotoreportera, którego zdjęcia stały się ikoniczne – utrwaliły obraz przełomowych wydarzeń historycznych, który trafił do masowej świadomości. Książka szczera, zadziorna, dowcipna, ale i pełna czułości dla kraju i ludzi, których poznał i których – ze wzajemnością – pokochał.

„Niedenthal, jak mało kto, potrafi oddać swoimi zdjęciami klimat i nastrój Polski. Dawnej, szarej i komunistycznej, i obecnej, rozedrganej, podzielonej, walczącej o demokrację. W tej książce do fotografii dołożył opowieści – barwne i szczere. Kraj zmienia się na naszych oczach, a Chris jest ze swoim aparatem wszędzie tam, gdzie być powinien. To jeden z najważniejszych kronikarzy czasów współczesnych”Michał Nogaś, dziennikarz, gazeta wyborcza, Książki Magazyn do Czytania, Radio Książki

Chris Niedenthal urodził się w Londynie i tam wychował w polskiej rodzinie. Mieszka w Polsce od prawie 50 lat. Pierwszy aparat fotograficzny – Kodak Starmite – dostał w nagrodę w wieku jedenastu lat. Do Polski przyjechał w 1973 roku. Po kilku latach w roli wolnego strzelca został zatrudniony jako korespondent „Newsweeka” w Polsce. Pierwszy materiał fotograficzny przedstawiał „nielegalne” i prowizoryczne kościoły, tworzone pomimo zakazu władz państwowych. W 1978 był pierwszym fotoreporterem, który po wybraniu Karola Wojtyły na papieża przyjechał do Wadowic. Podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny zrobił zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka” – sfotografował na Jasnej Górze Jana Pawła II trzymającego na rękach małą zapłakaną dziewczynkę w czerwonej chusteczce. Wraz z angielskim dziennikarzem Michaelem Dobbsem był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku. Laureat nagrody World Press Photo w 1986 za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC Jánosa Kádára, który trafił na okładkę „Time’a”. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za dawanie świadectwa prawdzie o sytuacji w Polsce w czasie stanu wojennego, za osiągnięcia w działalności dziennikarskiej”.

Tytuł: Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił
Autor: Chris Niedenthal
Premiera: 25 listopada 2020


 • Jedna z najważniejszych książek amerykańskich ostatnich lat, historia walki trzech pokoleń o lepszą przyszłość
 • 3 miliony sprzedanych egzemplarzy
 • Na jej podstawie powstał film Rona Howarda z gwiazdorską obsadą: Glenn Close, Amy Adams, Haley Bennett – w kinach od 13 listopada, na Netflix – od 25 listopada

Historia Vance’ów zaczyna się w pełnych nadziei latach powojennych. Dziadkom autora, bidokom z Kentucky, udało się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy zdobył dyplom wyższej uczelni. Czy zdołał uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu i traum tak typowych dla rejonu, z którego się wywodzi?

Szczera i bezpretensjonalna opowieść Vance’a o dorastaniu w Pasie Rdzy, to również niezwykle aktualna analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza – od środka.

Znaczna część USA straciła wiarę w amerykański sen, co odbiło się na wynikach ostatnich wyborów prezydenckich. Elegia dla bidoków pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach. A ciepła, wyrozumiała narracja Vance’a stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym. O tej książce mówiła cała Ameryka.

„Lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć dzisiejszą Amerykę i przyjrzeć się wyborcom Donalda Trumpa, obywatelom urodzonym „po złej stronie torów”: białym biednym, bez wykształcenia i perspektyw. Takiego obrazu nie pokaże żadna literatura reportażowa ani podróżnicza”

Bohdan Szklarski, politolog, amerykanista

„Podziwiam odwagę J.D.Vance’a” – Bill Gates

„To najważniejsza książka o Ameryce ostatnich lat” – The Washington Post

„Żadna inna książka nie opisuje celniej naszej rzeczywistości” – The New York Times

„Socjologowie od dawna starają się zgłębić białą klasę robotniczą. Bezrobocie, rozwody, uzależnienia. Tymczasem J.D.Vance doświadczył na własnej skórze i opisał w taki sposób, byśmy wszyscy zrozumieli, jak trudno wyrwać się z zaklętego kręgu biedy” – The Washington Post

O autorze

J.D. Vance – amerykański pisarz, publicysta i przedsiębiorca. Dorastał w małym miasteczku w „Pasie Rdzy” w południowym Ohio, gdzie maił styczność z wieloma przykładami niesprawiedliwości społecznej prześladującej Amerykę, m.in. upadającymi szkołami, rozdartymi rodzinami, epidemią heroiny. Ukończył wydział prawa Uniwersytetu Yale, służył w Korpusie Piechoty Morskiej.

Tytuł: Elegia dla bidoków
Autor: J.D.Vance
Przekład: Tomasz S.Gałązka
Premiera: 25 listopada 2020


 • Zbiór blisko 150 komiksów, które ukazywały się w poświęconym zagadnieniom naukowym tygodniku „New Scientist”;
 • komiksowy przebój mediów społecznościowych, każdy odcinek docierał do milionów czytelników;
 • za swoje komiksowe paski Tom Gauld otrzymał prestiżową nagrodę Eisnera w kategorii Najlepszy Komiks Humorystyczny.

Pechowi naukowcy, nanoboty, wirtualni asystenci, teorie zbyt szalone, by były nieprawdziwe, celebryci świata nauki, a także groźne dla życia i zdrowia eksperymenty – to wszystko jest dla Toma Gaulda idealnym tematem humorystycznych komiksów! Komiksów, które rozbawią zarówno tych, którzy nie wiedzą nic o Pitagorasie i tych, którzy opłakują kolejną awarię Wielkiego Zderzacza Hadronów.

„Instytut Bombowych Teorii” to zbiór blisko 150 komiksów, które ukazują się w poświęconym zagadnieniom naukowym tygodniku „New Scientist” i podbijają  serca czytelników w rozmaitych zakątkach internetu. Po ich lekturze już nigdy nie spojrzycie na cudowny świat nauki w ten sam sposób!

Spotkamy tu psa filozofa i kota Schrödingera, dowiemy się co czują nieodkryte gatunki i cząstki elementarne, poznamy mroczne sekrety biurek naukowców (SPOILER – to tylko bałagan) oraz odwiedzimy leżący po sąsiedzku Instytut Geometrii Eksperymentalnej. A przede wszystkim przekonamy się, że nauka jest nie tylko pożyteczna, ale i szaleńczo zabawna!

Komiksy Toma Gaulda są zawsze zabawne, ale w taki sposób, że po ich lekturze czuję się mądrzejszy. Co w przypadku komiksów o nauce okazuje się wyjątkowo przydatne

Neil Gaiman

Gauld to mój ulubiony komiksowy geniusz a Instytut Bombowych Teorii to jego najlepsza publikacja William Gibson

Autor:

Tom Gauld Urodził się w szkockim Aberdeen w 1976 roku. Jego ulubionymi zajęciami w dzieciństwie było rysowanie, budowanie z klocków lego oraz zabawy żołnierzykami. To pierwsze pchnęło go do nauki ilustracji w Edinburgh College of Art.

W 2001 roku wspólnie z Simone Lia, z którą poznał się podczas studiów na Royal College of Art, założył niezależne wydawnictwo Cabanon Press. Tam ukazały się jego pierwsze komiksy. Szybko zaczął też współpracę jako ilustrator i autor komiksów z takimi periodykami jak „The Guardian”, „The New Yorker”, „The Believer”, „The New York Times”. Ilustrował też książki dla dzieci i okładki literackiej klasyki dla wydawnictwa Penguin. Oprócz setek komiksów prasowych zrealizował dwie powieści graficzne – „Goliat” oraz „Mooncop”.

Za swoje prace wielokrotnie był nagradzany. Gauld może pochwalić się m.in. dwiema statuetkami Eisnera za najlepszy komiks humorystyczny („Baking with Kafka” i „You’re All Just Jealous of My Jetpack”).

Tytuł: Instytut Bombowych Teorii
Autor: Tom Gauld
Przekład: Karolina Iwaszkiewicz, Adam Pluszka
Gatunek: humorystyczny komiks o nauce
Premiera: 18.11.2020


Materiały Prasowe: Wydawnictwo Marginesy

INTEGRACJA I TY – repertuar kina Paradox

Trzej królowie. Tajemnica mędrców ze wschodu

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. dowiedz się więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij