Amazonka, ateistka, muzułmanka, gej, osoba transseksualna, osoba niepełnosprawna to tylko niektórzy, z którymi mieszkańcy Krakowa będą mieli okazje porozmawiać 14 listopada w trakcie Żywej Biblioteki. Inicjatywy pozwalającej poznać reprezentantów grup doświadczających stereotypów i dyskryminacji oraz zweryfikować swoje poglądy na ich temat.
Żywa Biblioteka to projekt zapoczątkowany w 2000 roku w Danii przez młodych ludzi skupionych wokół organizacji „Stop Przemocy”. Przez lata metoda organizowania spotkań z wykluczonymi społecznie rozprzestrzeniała się i była realizowana w ponad 70 krajach na całym świecie. W listopadzie tego roku w Krakowie kolejni Młodzi postanowili przybliżyć mieszkańcom miasta, życie i historie dyskryminowanych.
Otwarta dla wszystkich Żywa Biblioteka pozwala bezpośrednio poznać „inność” drugiej osoby oraz wczuć się w jej historie. Poprzez 30-minutowe wypożyczenie Żywej Książki, czyli człowieka doświadczającego uprzedzeń, można będzie zadać najskrytsze pytania dotyczące przeżyć związanych z wykluczeniem. W najbliższej listopadowej edycji uczestniczyć będą m.in. amazonka, ateistka, gej, muzułmanka, osoba transseksualna, niepełnosprawna, niewidoma, ślązak oraz wegetarianka.
Jak podkreślają organizatorzy inicjatywy, Żywa Biblioteka pomaga zwiększyć świadomość ludzi na temat dyskryminacji. Każdy z nas łatwo wyrabia sobie opinie na różne tematy, często w oparciu o niewielką ilość informacji. Spotkanie z Żywymi Książkami daje możliwość zweryfikowania tych opinii z rzeczywistością i poznania ludzi, którzy okazują się tacy sami jak my – mówi Rafał Szulc, jeden z organizatorów akcji w Krakowie.
Projekt Biblioteki opiera się przede wszystkim na dialogu i dążeniu do uzyskania równych praw przez wszystkich. To happening, na którym stwarzamy możliwość spotkania się dwóch osób twarzą w twarz i podjęcia rozmowy. Osoby reprezentujące mniejszości chętnie opowiadają o swoich doświadczeniach życiowych oraz uświadamiają swoich rozmówców z jaką niechęcią i brakiem tolerancji się spotykają – tłumaczy Szymon Gałkowski, drugi organizator akcji.
Każdy, kto 14 listopada br. w godzinach 12.00–18.00 przyjdzie do księgarnio-kawiarni Massolit Books&Cafe na ul. Felicjanek 4 dostanie swoją kartę biblioteczną upoważniającą go do wypożyczenia dowolnej ilości Żywych Książek, a następnie rozmowy z nimi.
Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/zywabibliotekahumanlibrarykrakow
Żywa Biblioteka to projekt, którego autorami byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji „Stop Przemocy”. W 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali oni Żywą Bibliotekę w Danii. Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością Żywych Bibliotek na skalę międzynarodową, jest Human Library. W Polsce Żywe Biblioteki od czerwca 2014 roku skupione są w sieci Żywa Biblioteka Polska, która jest koordynowana przez Stowarzyszenie Diversja z Wrocławia. Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Zdarza się jednak, że niektórym odmawia się ich praw ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry, przekonania itp. Najskuteczniejsza formą poznania „inności” Jest bezpośrednie spotkanie z nią, dlatego też powstał projekt Żywej Biblioteki.