12 lutego, piątek o 21:00 – Masha Stecko /koncert/
Krakowski zespół śpiewający piosenki o tęsknocie, miłości, emigracji, uzależnieniach… Obecnie zmagają się z graniem na trzeźwo.
Zespół: Masha Stecko [vocals, guitar & songwriting], Pablo Stonka [bass guitar], Marian Paczenko [drums & stuff]
Data: 12 II o 21:00 [piątek]
Miejsce: Paulińska 28
Wstęp: wolny
13 lutego, godz. 21:00 – Bajazzer /koncert/
Bajazzer to nowy projekt autorski nietuzinkowej wokalistki Marceliny Gawron (autorka tekstów) oraz basisty i kompozytora Romana Ślazyka (autor muzyki), wspieranych przez znanych i cenionych krakowskich muzyków.
Po raz pierwszy wystąpili w ArtCafe Barakah w listopadzie 2015 roku – byli na tyle świetni, że wystąpią po raz kolejny! Muzyka zespołu Bajazzer jest około jazzowa, czasem popowa, momentami rockowa, bardzo melodyjna i bardzo rytmiczna, czasami bardzo subtelna i delikatna, a momentami ostra i zaskakująca zmianami klimatu, po prostu płynąca z duszy. Inspirują się muzyką jazzową, funkową, soulową, folklorem bałkańskim i polskim z okolic Limanowej. Marcelina i Roman sięgnęli w ten sposób do swoich korzeni, ponieważ właśnie z górzystych rejonów Limanowej wywodzą się ich przodkowie.
Zespół: Marcelina Gawron [vocal], Roman Ślazyk [kontrabas, gitara basowa], Konrad Ligas [akordeon], Łukasz Kurzydło [instrumenty perkusyjne], Piotr Grodecki [gitara], Krzyszkof Chlipała [saksofon]
Data: 13 II o 21:00 [sobota]
Miejsce: Paulińska 28
Wstęp: 10 zł
14 lutego, godz. 21:00 – Quasi Una Fantasia /koncert/
Założony w 2010 roku zespół Quasi Una Fantasia tworzy dwoje utalentowanych i wielokrotnie nagradzanych artystów – Bożena Boba-Dyga (śpiew) i Maciej Zimka (akordeon, fortepian). Twórczość zespołu można określić jako wrażeniową, nastrojową i ilustracyjną.
Wzajemne przenikanie i współdziałanie dwóch indywidualnych osobowości twórczych kreuje ich wspólny muzyczny przekaz, odcinając się tym samym od stereotypu śpiewak i akompaniator. W głównym obszarze zainteresowań muzyków znajduje się piosenka artystyczna oraz muzyka współczesna, zespół sięga także po utwory muzyki klasycznej. Quasi Una Fantasia tworzy autorską muzykę opracowując teksty polskich poetów. W muzyce współczesnej Quasi Una Fantasia stosuje również środki parateatralne włączając w swój repertuar teatr dźwięku, partytury graficzne, muzykę improwizowaną oraz kompozycje własne i współczesnych kompozytorów. Zespół występuje na terenie całej Polski w ramach koncertów oraz festiwali m.in. Cracovia Sacra, Małopolska Wielu Kultur, Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego, Letnich Podgórskich Koncertów, Audio Art Festival. Quasi Una Fantasia występuje również poza granicami kraju m.in. w Stanach Zjednoczonych.
Koncert na wiersze to koncert autorskich piosenek do tekstów współczesnych polskich poetów takich jak Józef Baran, Stanisław Stabro, Witold Zechenter czy Bogusław Żurakowski. Dzięki różnorodnej tematyce liryki różnorodne są także piosenki: liryczne, etniczne, jazzowe, żydowskie, francuskie, aktorskie. Tak o pierwszej płycie Quasi Una Fantasia napisał dr hab. Maciej Jabłoński: Czego chcę od piosenki?
Chcę, aby była znajoma, ale jednocześnie nowa. Chcę się poczuć zaskoczony, lecz zarazem pragnę dźwiękowego bezpieczeństwa. Pragnę zaryzykować zmianę nastroju, ale nie chcę, by cokolwiek mnie wybiło z równowagi. Chcę mieć ciastko i zjeść ciastko. Oto „Quasi una fantasia”, płyta z 17 piosenkami, która właśnie jest tym ciastkiem.
Zespół: Quasi Una Fantasia: Bożena Boba-Dyga [śpiew], Maciej Zimka [akordeon]
Data: 14 II o 21:00 [niedziela]
Miejsce: Paulińska 28
Wstęp: 15 zł
13, 14 lutego, godz. 19.00 – „Dyktanda.” /spektakl/
Teatralna wersja „Dyktand” Stanisława Lema jest artystycznym wyzwaniem – zarówno na poziomie scenicznej adaptacji, jak i aktorskiego wykonania. „Dyktanda” to krótkie opowiastki utrzymane w żartobliwym tonie, często przesycone czarnym i absurdalnym humorem.
Pierwotnie pisane były przez Lema jako ortograficzne sprawdziany dla jego siostrzeńca – pełny tytuł to „Dyktanda, czyli… w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dzisiaj Michała – uczył pisać bez błędów”. Nagromadzenie słów mogących sprawiać ortograficzne trudności w pisaniu przekłada się tutaj bezpośrednio na poziom akustyczny całego tekstu, jego brzmienie staje się kolejną jego wartością i otwiera nową, czysto sensualną, przestrzeń obcowania z nim. Dlatego właśnie teatr wydaje się idealnym medium dla „Dyktand”.
Spektakl Any Nowickiej, specjalizującej się w inscenizacjach autorów znanych z zamiłowania do czarnego humoru – Hanocha Levina czy Martina McDonagha – jest więc próbą przełożenia na język sceny „fantastycznej, czasami okrutnej” wyobraźni Lema. „Dyktanda” łączą absurdalną, momentami surrealistyczną dezynwolturę Lemowskiej wyobraźni
z językowym – nie tylko ortograficznym – rygorem. Zmierzenie się z „Dyktandami” w teatrze ma wszelkie znamiona innowacyjności rozumianej nie tylko jako „wystawienie” tekstu pierwotnie pisanego w zupełnie innym celu, ale też jako poszukiwanie nowych teatralnych znaków zdolnych zawrzeć w sobie żywioł wizyjnych obrazów i językowej precyzji Stanisława Lema.
Teatr Barakah
Reżyseria i adaptacja: Ana Nowicka
Obsada: Monika Kufel, Małgorzata Zawadzka, Paweł Plewa, Paweł Wolsztyński
Muzyka: Maciej Jabłoński, scenografia: Monika Kufel, kostiumy: Kajetan von Kazanovsky, choreografia: Tomasz Foltyn, przygotowanie muzyczne: Ana Nowicka
Data premiery: 27 VI 2014
Czas trwania: 60 min.
Wstęp: 30 zł [normalne] / 20 zł [ulgowe]
Materiały prasowe: Anna Wyrwik, PR, koordynacja pracy artystycznej