
Rozświetlone wnętrza kościoła Bożego Ciała ugościły słuchaczy festiwalu Misteria Paschalia genialną muzyką artystów angielskich z epoki dynastii Tudorów i Wettynów. To spotkanie z Wyspami z pewnością należy uznać za udane.
Zapewne każdy z nas kojarzy wpływ królowej Elżbiety I na rozwój angielskiego teatru. Wspaniała kultura renesansowego dworu angielskiego stwarzała jednak warunki do rozwoju wielu dziedzin sztuki, w tym muzyki dworskiej. Wielu artystów wspieranych przez królową tworzyło dla swojej patronki utwory ważne nie tylko w ich twórczości , lecz także dla kultury europejskiej.
Wieczór rozpoczął się modlitwą za królową „O Lord, make thy servant Elizabeth” autorstwa Williama Byrd. Kończąca się wyśmienitym opracowaniem „Amen” pieśń stanowiła wspaniały wstęp koncertu. Kolejne utwory autorstwa Byrsa i jego przyjaciela Tomasa Tallisa opisują świetne lata panowanie wielkiej królowej.
Artyści angielskiego chóru Stile Antico zaprezentowali także owoc e zalotów szwedzkiego króla Eryka XIV do Elżbiety. Król starał się przez wiele lat stworzyć sojusz między krajami, którego podstawą miało być małżeństwo dwojga. Ostatecznie do ślubu nie doszło, jednak jako jeden z podarków królowa otrzymała manuskrypt Winchester Partbooks z którego pochodziły dwa świeckie utwory zaprezentowane podczas koncertu.
Jako, że tegoroczny edycja festiwalu prowadzona jest w ramach kontekstu angielsko-polskiego, zaprezentowane zostały także utwory z naszego kraju. Trzej kompozytorzy, Mikołaj Zieliński, Grzegorz Gorczycki i Johann Knofel tworzyli w epoce baroku zarówno na dworach protestanckich książąt jak i katolickich biskupów. Utrzymane częściowo w stile anticol zachwycają wielobarwnością i harmonijnością wielogłosów.
Wielkowtorkowy koncert w pięknych wnętrzach kościoła Bożego Ciała na Kazimierzu z pewnością pozostanie w pamięci jako doskonały przykład renesansowo-barokowego kunsztu artystów Anglii i Polski. Serdecznie polecamy koncerty festiwalowe, które jeszcze odbędą się podczas tych świąt.
Recenzja: Patryk Nalepka
Misteria Paschalia
Tytuł: Skarby Dworów Tudorów i Wettynów
Wykonawcy: Stile Antico
Data: 27.03. 2018 r.
Materiały: Misteria Paschalia