Macie już dość wszechobecnych poradników dotyczących pozytywnego myślenia? Elan Gale proponuje odtrutkę na nie w postaci książki „Nie jesteś taki za*ebisty, jak ci się wydaje. Ale inni też nie są”.
Elan Gale przekonuje, że nie jesteś taki super jak ci się wydaje, kopie nas prosto w twarz mówiąc, że głaskanie nas po głowie nie pozwala wykryć błędów, nie mobilizuje nas i utwierdza w błędnym przekonaniu, że nie mamy nad czym pracować. Owszem nie lubimy słów krytyki, ale czasami są nam niezbędne, by wskazać nam drogę, pod warunkiem, że będziemy w stanie zmierzyć się z tymi słowami. Producent zagrzewa nas do działania, jesteś do niczego? I co z tego, czeka cię dużo roboty, by wejść na szczyt, dlatego bierz się za siebie. Głaskanie i polerowanie naszego świata słowami, że „jakoś to będzie”, „ułoży się”, „nie przejmuj się”, nie rozwija. Kluczowe są praca nad sobą i zdobycie odpowiedniej wiedzy, ale i samoświadomość. To nieprawda, że musisz popełniać błędy by się uczyć. Możesz uczyć się od mądrzejszych od siebie. Gale przekonuje też, że zamiast godzić się na przeciętność warto postarać się wejść nieco wyżej. Pozytywne myślenie wcale nie jest dobre, bo nie motywuje nas, rozleniwia i donikąd nie prowadzi. Świadomość własnych niedociągnięć powinna motywować nas do poprawy, podobnie jak niepowodzenia, zamiast maskować je słowami – „wszystko dzieje się w jakimś celu”, warto przyznać się do tego, że się skopało i popracować nad sobą.
Z drugiej strony nie wiem, czy chcę żyć ze świadomością, że zasoby są ograniczone i może nie starczyć dla każdego, albo nieustannie spinać się, żeby być coraz lepszym i mieć świadomość, że gdzieś tam bez naszej wiedzy ktoś się doskonali i jest tysiąc osób na nasze miejsce, to zdaje się niesamowicie męczące. Z kolei krytykowane przez autora porzekadła dotyczące tego, że wszystko ma jakieś znaczące, bywa dla ludzi krzepiące, zwłaszcza na początku, gdy znajdą się w trudnej sytuacji.
Język poradnika jest dość nietypowy, sporo tutaj wulgaryzmów i bezpośrednich zwrotów. W pewien sposób koresponduje to jednak z przekazem poradnika. Przesłanie książki będzie dla niektórych czytelników stanowiło na pewno sporą nowość. W moim odczuciu to rodzaj antyporadnika i ciekawa odskocznia od typowo amerykańskiego optymizmu. Zasiadając do lektury nie zapomnijcie tylko zabrać ze sobą odpowiednią dozę dystansu. Jeśli szukacie mocnego, mobilizującego kopniaka – polecam.
Autor recenzji: Monika Matura
Tytuł: Nie jesteś taki za*ebisty, jak ci się wydaje. Ale inni też nie są
Autor książki: Elan Gale
Tłumaczenie: Jerzy Matuszewski
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 16 stycznia 2019
Liczba stron: 184