Rankingi, statystyki, media społecznościowe i influencerzy na co dzień nas otaczają, dewaluując znaczenie „zwykłego” człowieka. Gra planszowa Black mirror: Nosedive jest oparta na jednym z odcinków kultowego serialu o tym samym tytule. Wyobrażenie, że całe nasze życie, w tym pozycja społeczna, potencjalne miejsca pracy, relacje z innymi, pula partnerów, spośród których można wybierać, dzielnica i wielkość mieszkania, a także zdolność kredytowa, jest oparta na ocenie popularności w specjalnej aplikacji, jest w najlepszym wypadku przytłaczające.
Gra jest przeznaczona dla minimum trzech, a maksimum sześciu graczy. Z naszych doświadczeń wynika, że ciekawsze rozgrywki udaje się przeprowadzić w grupie co najmniej czterech osób. Jest to spowodowane między innymi zwiększeniem liczby opcji strategicznych (na przykład nie każdy jest w stanie wziąć dodatkową odpowiedź). Wiek graczy powinien być powyżej 13. roku życia, co może mieć związek z tematyką gry oraz koniecznością dostępu do telefonu komórkowego. Do gry niezbędne jest bowiem zainstalowanie aplikacji na telefonie jednego z graczy. Rozkładamy planszę, obok niej kładziemy karty stylu życia, i jesteśmy gotowi do rozgrywki. Od teraz będziemy na zmianę korzystać z aplikacji i wybierać pola na planszy.
Mamy tu świetne połączenie zaspokojenia potrzeby strategicznego planowania ze społeczną zabawą i mnóstwem rozrywki w gronie znajomych. Nie jest to typowy tytuł, na który specjalnie umawiasz się z innymi planując wieczór planszówkowy, ale idealnie sprawdzi się jako rozgrzewka przed trudniejszymi grami albo jako rozluźnienie po rozgrywkach wymagających większego skupienia. O ile zasady nie są szczególnie skomplikowane, to samo obmyślenie strategii i dobra znajomość pozostałych osób, okażą się niezbędne do wygranej.
Gra jest idealnym odbiciem naszych czasów. Dla niektórych będzie odzwierciedleniem tego, na czym im naprawdę zależy, dla innych – zabawnym podsumowaniem priorytetów, które współcześnie można obserwować w różnych kręgach. Dla nas i, mamy wrażenie, dla twórców gry zdecydowanie tym drugim. Talia kart ze stylami życia dostarcza ciekawej lektury, a z każdą kolejną kartą uśmiechamy się coraz szerzej. Oznaczenie na kartach od jednej do pięciu gwiazdek oznacza jak bardzo nasz styl życia jest prestiżowy na tle innych. Dla przykładu:
* na jedną gwiazdkę oceniona jest przybudówka dzielona z teściową
** na dwie gwiazdki zasługuje przyjaciel, który śmieje się zawstydzająco głośno
*** trzy gwiazdki to ważne stanowisko w agencji coachingowej
**** cztery gwiazdki należą się zdobywcy Nagrody Nobla
***** pięć gwiazdek to odpowiednik głębokiej przyjaźni z bezpretensjonalnym celebrytą.
W zależności od tego, jaką ocenę osiągniemy pod koniec gry, dostaniemy punkty jedynie za karty stylu życia z wynikiem równym lub niższym od naszego. Pozostałe wyznaczniki prestiżu są dla nas tym razem nieosiągalne, być może następnym razem spiszemy się lepiej.
Doświadczenia, które proponuje nam aplikacja, dostępna w polskiej, angielskiej, włoskiej i hiszpańskiej wersji językowej, również wywołają uśmiech graczy. Przegląd codziennych sytuacji jest tak szeroki, że dla każdego znajdzie się w końcu coś, co będzie do niego idealnie pasowało. Zaproponowane przez aplikację doświadczenia przyporządkowujemy do pozostałych graczy z nadzieją, że gdy je w swojej turze przeczytają, wybiorą właśnie naszą propozycję. Na jakiej podstawie? Wyobraźmy sobie, że widzimy u kogoś ze znajomych wpis „Zepsute koło na środku autostrady” – włącza się w nas współczucie (a przynajmniej powinno, jeśli go lubimy:). U innego czytamy z kolei, że adoptował ze schroniska chorego psa, jesteśmy zachwyceni jego postawą. Kolejny wpis nas bawi. Naszym zadaniem jest zdecydować, które z tych opcji wywołują w nas najsilniejsze emocje, a które niepotrzebnie trafiło do wiadomości publicznej („I po co się tym chwali?”).
Wspaniała, życiowa rozrywka, zwłaszcza jeśli traktujemy wszystko z przymrużeniem oka i dystansem. Jeśli do tej pory nie jesteście przekonani, to wspomnimy jeszcze o ładnym, spójnym wydaniu. Już samo pudełko, czarne z różowymi wykończeniami, tworzy sympatyczne, eleganckie połączenie. Dbałość o szczegóły i ironiczne ujęcie tematu przejawia się nawet w pustych hasłach motywacyjnych wypisanych na opakowaniu. Wisienką na torcie jest pięć hologramowych gwiazdek, które uwidaczniają się w zależności od punktu widzenia.
Autorzy recenzji: Agnieszka i Krzysztof Wrońscy
Tytuł: Black mirror: Nosedive
Liczba graczy: 3-6
Wiek: od 13 lat
Czas gry: ok 30 – 45 minut
Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Rebel.