Wszyscy pamiętamy Adasia spod Krakowa, który wczesną zimą zeszłego roku wymknął się nocą z domu, i którego w stanie głębokiej hipotermii odnaleziono kilka godzin później. Cała Polska z uwagą śledziła losy dwuipółlatka balansującego na granicy życia i śmierci. Lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu udało się odratować chłopca, który dziś niczym nie różni się od swoich rówieśników. Na czele zespołu mającego w swej opiece Adasia stał prof. Janusz Skalski, utalentowany kardiochirurg dziecięcy, laureat wielu nagród z zakresu medycyny, autor publikacji służących pomocą adeptom sztuki lekarskiej.
Historia Adasia stała się impulsem do przeprowadzenia rozmowy z prof. Januszem Skalskim zarówno o samej historii chłopca, jak i ogólnej kondycji medycyny w Polsce. Wywiad Joanny Bątkiewicz-Brożek, dziennikarki „Gościa Niedzielnego”, zyskał ostatecznie formę książki i nie brak w nim odniesień do życiorysu profesora i jego doświadczeń na polu zawodowym i prywatnym oraz impresji z zakresu sztuki i literatury, które ten wysoko ceni. Między wierszami ukryty jest głęboki mistycyzm i ufność wobec Boga, w którym profesor Skalski pokłada swoje nadzieje, i Boskich wyroków, z którymi profesor nigdy nie polemizuje.
Książka przywraca wiarę w polską służbę zdrowia i prestiż zawodu lekarza, który zobowiązuje do empatii, bezinteresownej miłości do człowieka i gotowości do największych wyrzeczeń.
Recenzowała: Dominika Makowska
Janusz Skalski, „Mam odwagę mówić o cudzie”, rozm. przepr. Joanna Bątkiewicz-Brożek, Wydawnictwo Znak