„Gatunki chronione” naprawdę warto zobaczyć. Ten taneczny pokaz nie jest (wyłącznie) opowieścią o ograniczeniach ciała lecz także ukazaniem o fantastycznych osób, pełnych: pasji, radości życia i siły.Wystawiany 25.04. w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży taneczny pokaz, rozpoczęła projekcja filmu zrealizowanego w przestrzeni „śląskich mazur”- zespołu przyrodniczego Żabie Doły ( położonego na Górnym Śląsku na granicy: Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich). Jak podkreślają organizatorzy spektaklu wybór miejsca nie był przypadkowy, rezerwat przyrody to miejsce, w którym dane wyjątkowe gatunki, muszą zostać objęte opieką państwa aby móc przeżyć. Tak samo jest z osobami niepełnosprawnymi. Z początku wydawać się mogło, że widzowie oglądają typowy film przyrodniczy. Głos z offu omawia ukazujące się na ekranie nagranie na którym widoczna jest przyroda z Żabich Dołów. W wyczekiwanych tancerzy. Każdy z nich, ma w filmie wydzielony swój czas, w którym opowiada pokrótce o jakiejś historii z życia – gdy doświadczył fizycznie braku czegoś.
Oprawione jest to w taneczną etiudę. Druga część to pokaz choreograficzny poznanych w filmie osób przed widzami. Znów każdy z tancerzy prezentuje się krótko solo, później na koniec tańczą wszyscy razem. Wszyscy razem dosłownie i występujący i widzowie- zaproszeni oficjalnie do wspólnej zabawy. Zostaje zniesiona granica między tancerzami i publicznością, zdrowymi i niepełnosprawnymi. Rodzi się radość i swoboda.
To co zostało zaprezentowane w spektaklu z pewnością nie jest łatwe – nie jest łatwe mówienie w jakimkolwiek języku o inności, słabościach. Zostało jednak przedstawione bez poczucia (dla widza), że ogląda „ofiary”, że jest mu coś wytykane bądź że ogląda super niepełnosprawnych. Nie ma także nachalnego dydaktycznego wydźwięku ani martyrologii kalectwa. To stanowi wielki plus tego przedsięwzięcia. Widzowie spotykają się z osobami: radosnymi, silnymi, pełnymi dystansu do siebie i życia, o po prostu odmiennej motoryce co jest przystępnie, nienachalnie opowiedziane.
Recenzowała: Ewa Julia Tadrowska