Kreatywność można szlifować, podobnie sprawa ma się z entuzjazmem. Co uczynić, by na zawsze odmienić sposób postrzegania świata? Czy jest to w ogóle możliwe? Z perspektywy znanego niemieckiego neurobiologa, Geralda Hüthera, jak najbardziej!
Rzadko który człowiek wykorzystuje w pełni możliwości, jakie otwiera przed nim jego mózg. Marnujemy większość swojego potencjału, prowadząc niesatysfakcjonujące nas życie, dalekie od kreatywności i entuzjazmu. Przekonani jesteśmy, że sposób widzenia świata, podejście do pojawiających się wyzwań i problemów są uwarunkowane genetycznie. Sprawia to, że zrzucamy brzemię odpowiedzialności za swoje życie na czynniki od nas niezależne. Gerald Hüther przekonuje, że to środowisko społeczno-kulturowe w najwyższej mierze „kształtuje neuronalną architekturę” mózgu.
Środowisko, w którym się obracamy, nasze wyobrażenia o otoczeniu i brak elastyczności w tej kwestii ograniczają odczuwanie przez nas satysfakcji w życiu. W tej materii dobrymi nauczycielami pozostają dla nas najmłodsi, których nieskrępowane i najszczersze chęci do eksploracji rzeczywistości nie uginają się pod naporem codzienności.
Recenzowała: Dominika Makowska
Gerald Hüther, „Kim jesteśmy, a kim moglibyśmy być”, Wydawnictwo Dobra Literatura