Wakacje na półmetku. Części z Was po wakacyjnych wojażach pozostały wspomnienia, inni dopiero pakują walizki i ruszają na zasłużony urlop. Dla jednych, by uprzyjemnić pracowite dni, i dla drugich, by nie rezygnowali z towarzystwa książek podczas wczasów, redakcja Kulturatki przygotowała zestawienie 10 najlepszych książek na kończące się lato. Jeśli nie znacie polecanych przez nas tytułów, koniecznie za nie chwyćcie. Gwarantujemy, że lektura tych książek umili Wam wakacyjny czas.
Szczepan Twardoch, Morfina, Wydawnictwo Literackie
Historia Konstantego Willemanna, żyjącego w stolicy podczas II wojny światowej. Matka – spolszczona Ślązaczka silnie walczyła o jego „polskość”, natomiast ojciec – niemiecki arystokrata, którego żona wypędziła z domu, okazuje się oficerem w okupowanej Warszawie. Czy jednak głównego (anty)bohatera to w jakiś sposób interesuje? Raczej nie. W kręgu jego zainteresowań pozostają tytułowa morfina, alkohol i kobiety. Rzecz o poszukiwaniu tożsamości, wpływu wielkiej historii i… sile kobiet.
///
Małgorzata Halber, Najgorszy człowiek na świecie, wyd. Znak
Fenomenalna refleksja nad współczesnym alkoholizmem, który dotyka pięknych, młodych i bogatych. Co sprawia, że ludzie, którzy mają wszystko, czują się puści w środku? Co sprawia, że dopiero po paru głębszych cieszą się sobą, ludźmi i otaczającym światem? Do przemyślenia przy wakacyjnym drinku (sic!).
Andrzej Pilipiuk, Wampir z MO, wyd. Fabryka Słów
Kolejny z autorów, który zasługuje na miano idealnego na wakacje. Sięgnąwszy bowiem po jego książkę, z trudem będziemy mogli się od niej oderwać. Jeżeli tęsknicie za wampirami z krwi i kości, to Wampir z MO jest dla Was. Osadzona w realiach PRL-u akcja z przymrużeniem oka opisuje tamte czasy i problemy krwiopijców, którzy w Polsce Ludowej próbują egzystować. Chociaż stanowi ona kontynuację Wampira z M-3, to śmiało mogą po nią sięgnąć, nawet ci, którzy nie mieli okazji przeczytać pierwszej części.
\
Ziemowit Szczerek, Siódemka, wyd. Ha!art
Wydana przez krakowski Ha!art Siódemka Ziemowita Szczerka, to propozycja idealna na podróż. I to nie tylko dlatego, że jej główny bohater wędruje tytułową drogą krajową nr 7. Przygód, które przeżywa Paweł starczyłoby dla niejednej opowieści. Świetnie nakreślony obraz współczesnej Polski, a nawet i popkultury.
’
’
]
Sandra Kalniete, W butach do tańca przez syberyjskie śniegi, wyd. Znak
Przejmująca historia kobiety, nad którą ciąży potworna historia rodzinna. Rodzice Sandry zostali w dzieciństwie zesłani z rodzinami na Syberię, na Syberii się poznali i spłodzili córkę. Sandra pierwsze lata życia spędziła na zesłaniu. Historia Łotwy skupiona w opowieści Sandry Kalniete o losach jej rodziny. I budująca refleksja: nawet w najpodlejszych warunkach człowiek chce stworzyć namiastkę normalności i przekazywać miłość.
’
[[————————————————-
Anna Kamińska, Simona, Wydawnictwo Literackie
Biografia Simony Kossak, córki Jerzego Kossaka. Mimo spuścizny artystycznej jaka ciążyła na bohaterce, wyłamała się ona z rodzinnych tradycji i stereotypów, wybierając zupełnie inną drogę do osiągnięcia szczęścia i spełnienia. Została biologiem, naukowcem, zamieszkała wśród zwierząt w Puszczy Białowieskiej, poświęcając im swoje życie zawodowe i prywatne. Budująca lektura, niesamowity motywator, jeśli ktoś nie wierzy, że warto do końca walczyć o swoje szczęście, nawet kosztem pogorszenia reputacji czy rodzinnych i przyjacielskich relacji.
’
’
Agata Włodarczyk, Przemek Bucharowski, Wataha w podróży. Himalaje na czterech łapach, wyd. Bezdroża
Opowieść o podróży i odpowiedzialności. Jeśli ktoś nie wierzy w miłość i partnerską relację międzygatunkową – musi przeczytać tę książkę. Podobnie, jeśli ktoś uważa, że pies jest balastem w podróży i w naszej drodze do spełniania marzeń. Przeciwnie! Pies jest najwspanialszym towarzyszem podróży.
[
’
’
Agata Włodarczyk, Tatuaże po wewnętrznej stronie powiek, Warszawska Firma Wydawnicza
O trudnościach w relacjach damsko-męskich. O potrzebie samotności, gdy pozostaje się w związku. O ambiwalencjach, które tkwią w człowieku. Piękny debiut na długie letnie wieczory.
’
’
’
Anna Wojtacha, Zabijemy albo pokochamy, wyd. Znak.
Spojrzenie na Rosję przez pryzmat mentalności jej obywateli. Książka stawia pod znakiem zapytania wszystko, co wiemy o Rosji z mass mediów. To książka do przeczytania w jeden wieczór, lecz do zapamiętania na resztę życia. Przewartościowuje naszą wiedzę o Rosji i jej mieszkańcach. Ukazuje Rosje jako tę „kapryśną damę”, której mieszkańcy zamiast monolitu, stanowią pejzaż doświadczeń, bolączek, charyzmy i niezmordowanego charakteru.
;
Kamil Cywka, Bękart, wyd. Novae Res
To opowieść o brutalnej rzeczywistości, w której młody człowiek wkracza w życie dorosłe udręczony przez ojca alkoholika, dojmującą biedę i prawo ulicy. To opowieść o radzeniu sobie z okrucieństwem losu i próbie wyrwania się z jego szponów. Rozmontowuje, daje do myślenia i miażdży umysł. Jeśli ktoś chciałby poświęcić czas wolny na wartościową lekturę – niech sięgnie po Bękarta.