Co nowego w Novae Res?
n
„Opowiadaj mnie zawsze od nowa” — Aleksandra Rychlicka
Ida i Jan. Dwoje skrajnie różnych ludzi, którzy poznali się, zanim naprawdę doszło do ich spotkania.
Aby dokończyć książkę zaginionego przed laty ojca, Jan zostawia wszystko i wyrusza w nieznane. Nikt nie podejrzewa, że wyprawa jest dla niego tylko pretekstem do napisania własnej powieści – o ojcu. W poszukiwaniu śladów przeszłości pomaga mu tajemniczy kot i pewna dziewczyna, którą chyba gdzieś już widział…
.
.
.
.„Kraina dobrego snu” — Adam Rainko
Czy kiedykolwiek myślałeś o ucieczce w miejsce, w którym granica między snem a rzeczywistością nie istnieje?
Główny bohater, pisarz, rozczarowany rzeczywistością, która go otacza, opuszcza Polskę i przyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka w Hiszpanii – miejsca, w którym stanął czas. W zaprzyjaźnionych mieszkańcach i ich sielskim życiu odnajduje siebie, snuje refleksje na temat sztuki, miłości, pisania, miejsca człowieka we współczesnym świecie. Podróżuje także w głąb własnych wspomnień.
Życie w tym miejscu jest równie przyziemne co mistyczne. Na każdym kroku bohater spotyka duchy przeszłości, w przenośni i… dosłownie. Nagle okazuje się, że to prowincjonalne miasteczko ma również swoją mroczną tajemnicę.
.
.„Skowyt” — Marek Świerczek
W chwili gdy Ludowa Ojczyzna kończy swój żywot, sama nie zdając sobie jeszcze z tego sprawy, kapitan Karski otrzymuje zadanie, by odnaleźć zbiegłego ze służby ważnego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa. W toku śledztwa okazuje się, że rutynowa z pozoru sprawa mocno się komplikuje…
Obrady Okrągłego Stołu wydają się być już tylko celebrowaną z dumą, w pełni poznaną historią. Okazuje się jednak, że pod powierzchnią oficjalnych komunikatów miały miejsce wydarzenia, których samo wspomnienie wywołuje gęsią skórkę. Mrok, samotność, krew, miłość… „Skowyt” to nowa jakość polskiego kryminału!
Zwierzę, gdy nienawidzi, zabija. My – wykastrowani przez udomowienie – nie umiemy tego. Zarówno miłość, jak i nienawiść nie mają konsekwencji. Są na niby. Równie sztuczne jak nasze kradzione z telewizji myśli.
Ona zatrzymała na chwilę wyzwolenie. Przez kilka dni zniknęły bóle mięśni, wizje, światłowstręt. Kocham ją. Umiem kochać i potrafię zabić. Powoli staję się sobą.
.
„Sport w Zakopanem w okresie dwudziestolecia międzywojennego” — Maciej Baraniak „Kubów”
Publikacja przybliża dzieje poszczególnych dyscyplin sportowych w Zakopanem w latach 1918–1939: narciarstwa, saneczkarstwa, hokeja, pływania, piłki nożnej, jeździectwa, a nawet… lotu balonem.
Dr Maciej Baraniak „Kubów” – absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (kierunek turystyka międzynarodowa) i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (kierunek menedżer sportu). W 2014 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk o kulturze fizycznej na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu AWF w Krakowie. Autor kilku opracowań naukowych na temat historii sportu. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Polskiego Towarzystwa Nauk Społecznych o Sporcie. Obok działalności naukowej pasjonat folkloru podhalańskiego, narciarstwa i jeździectwa. Czynny zawodnik powożenia sportowego.
.
.„Amulet. Łowcy potworów” — Karolina Cielas
To miały być przeciętne wakacje, wręcz przeraźliwie nudne, bo skręcona kostka unieruchomiła Rose w domu na kilka tygodni. Jednak od momentu, w którym dziewczyna odkrywa, że jest nastoletnim magiem, nic nie będzie już zwyczajne. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego musi podjąć magiczną edukację w Velrisie.
Tymczasem dla magów nastają trudne czasy. Demony stają się coraz bardziej niebezpieczne i żądne krwi, a interesują się szczególnie pewną nastolatką… Czy Łowcy Potworów zapanują nad nimi? Czy przywrócą ład w Velrisie? I co z tym ma wspólnego maleńki pierścionek, który Rose nosi na palcu?
– Widziałam to – szepnęłam, przypominając sobie tę makabryczną scenę. – Widziałam, jak umierał.
– Zapomnij o tym – mruknął David, kładąc dłoń na moim zdrowym ramieniu.
Chyba nie do końca wiedział, co mówi. Po raz pierwszy widziałam czyjąś śmierć. Tragiczną śmierć. Czegoś takiego nie dało się zapomnieć.
Nagle to wspomnienie zaczęło mi uciekać. Próbowałam się skupić, ale rozpływało się jak pasmo mgły. Poczułam się trochę odurzona. Zerknęłam na Davida – miał zamknięte oczy i nadal trzymał dłoń na moim ramieniu.
– Przestań – syknęłam i strząsnęłam jego rękę.
Otworzył oczy i spojrzał na mnie niemal z litością.
– Tak będzie lepiej, Rose. Nie musisz o tym pamiętać.
…
„Poczekalnia” — Czesław Sikorski
Fabian jest u szczytu zawodowej kariery, gdy jego ambitne plany przekreśla tragiczny wypadek. Na granicy życia i śmierci musi zmierzyć się z przeszłością i ocenić swoje dotychczasowe postępowanie. Uświadamia sobie, że przez lata funkcjonował w kłamstwie – zawsze płynął z prądem i starał się nie narażać, a ważne sprawy odkładał na później, goniąc za karierą. Czy dostanie od losu jeszcze jedną szansę? I jak inni przyjmą jego przemianę?
Powieść Czesława Sikorskiego traktuje o sprawach najważniejszych – miłości, wolności i o tym, że w życiu nic nie jest za darmo.
.
.
.„Operacja Fobos” — Anna Przybylska
Czy możliwa jest przeprowadzka na Marsa?
Słońce umiera. Na jego powierzchni dochodzi do gwałtownych wybuchów. Ogromne strumienie rozpalonej, radioaktywnej plazmy krążą w kosmosie, stanowiąc zagrożenie dla wszystkiego, co żywe. Ziemska atmosfera jeszcze chroni ludzi, ale niespokojna gwiazda wywołuje na naszej planecie gwałtowne tornada i fale tsunami. Dwaj bracia bliźniacy, Nerdi i Garon, stają do walki z żywiołem. Czy inteligencja wygra z bezlitosnymi prawami fizyki rządzącymi w kosmosie?
.
.
.„Poklask” — Halina Grochowska
„Poklask” to obrazki z życia ludzi żyjących w rzeczywistości PRL. Niczym kadry na czarno- białej kliszy autorka uchwyciła zdarzenia naznaczone piętnem tamtych trudnych i szarych lat. Te większe i poważne, jak walka z reżimem, propagandą i indoktrynacją, powojenna partyzantka, nieuczciwe procesy i masowe aresztowania, ale też te mniejsze, codzienne: prace chałupnicze, paczki z Ameryki, szkolne wybryki, pierwsze miłości, małe sukcesy.
Książka ma wielu bohaterów: grono pedagogiczne szkoły, uczniów działających w ZMP i ZMS, organizujących apele „ku czci”, pracowników nowo wybudowanego kombinatu, junaków z SP walczących o przodownictwo pracy, matki i ojców próbujących zapewnić lepszy byt rodzinie. Wszyscy oni jednym głosem zaświadczają o tych okruchach prawdy na temat Polski lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.
.
.„W cieniu kamienic” — Jan Rychter
Psychologiczna powieść przedstawiająca z niezwykłą precyzją zdarzenia z pogranicza pomiędzy jawą a snem, ukazującą różnice i podobieństwa pomiędzy czasem teraźniejszym, przyszłym i tym już ubiegłym. Na szczególną uwagę zasługuje podkreślenie umowności i przypadkowości ludzkich zachowań: bohaterowie tej książki wydają się równie prawdziwi, co iluzoryczni, a rozgrywające się wydarzenia – niekiedy wyjątkowo subtelne, ledwie uchwytne, innym razem ogromnie zmysłowe – otacza atmosfera tymczasowości. Okazuje się, że nawet całkowicie zwyczajna czynność, na przykład zapalanie papierosa czy obserwowanie spadającego liścia, może tworzyć intrygujące pytania o sens naszego pojmowania czasu czy zakres naszego poznania: tego intelektualnego i tego zmysłowego.
Narracja jest splotem drobiazgowych obserwacji, niejasnych wyobrażeń, wątpliwych wspomnień. W warstwie formalnej widać wpływy XX-wiecznej prozy eksperymentalnej: powieści strumienia świadomości i nouveau roman.
Materiały prasowe Wydawnictwa Novae Res.