Książka nominowana w 2008 roku do Nagrody Literackiej Nike!
„Urodziłem się trzynaście lat po ostatniej wojnie światowej. Zawsze myślałem, że Niemiec to facet około metra dziewięćdziesiąt lub więcej, bardzo pewny siebie, głośny, szczególnie na ulicy w Polsce. A okazało się, że to ktoś dziwny, niepewny siebie, z poważnymi problemami tożsamości. Jak wstaję rano, to nie mówię: jestem Polakiem. Bo po co. Ale raczej nie miałbym problemu z taką deklaracją. A prawdziwy Niemiec by miał, tak mnie przekonywali niemieccy znajomi. Prawdziwy Niemiec jest nieprawdziwy. Parę wieczorów zajęło Joannie Manc z Frankfurtu nad Menem, poetce i tłumaczce Obwodu głowy, żeby mnie przekonać, że nie zna ludzi bardziej niepewnych siebie, z kłopotami tożsamości, niż Niemcy (…) OBWÓD GŁOWY wiele razy mnie zaskoczył. Stał się moim prywatnym eksperymentem polsko-niemieckim.” – fragment.
Martin Pollack: Nie znam żadnej innej książki, która tak plastycznie pokazywałaby pogranicze polsko-niemieckie, w przeszłości, ale także dziś. Włodzimierz Nowak opowiada o pojedynczych ludzkich losach i tragediach z dokładnością historyka i empatycznym językiem reportera, sprawiając, że wielkie konteksty historyczne stają się dla czytelnika zrozumiałe. To ważny zbiór reportaży, który powinien być lekturą szkolną zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Bez względu na to czy opisuje przeszłość, czy teraźniejszość, Nowak okazał się zdolnym uczniem trzech mistrzów reportażu: z Małgorzatą Szejnert dzieli miłość do szczegółów, z Hanną Krall łączy go lakoniczna forma i rzeczowość wypowiedzi, a z Ryszardem Kapuścińskim zdolność do opowiadania losów jednostki.
Materiały prasowe wydawnictwo Dowody na Istnienie
(Seria FAKTYCZNY DOM KULTURY – Nasz kanon non-fiction)