Czyli co nowego słychać w wydawnictwie Czarnym.
.
Wampir – Wojciech Chmielarz
Premiera 18-go listopada 2015 roku
Mateusz nie miał powodu pragnąć śmierci. Był zwykłym dwudziestolatkiem. Studiował socjologię, ale planował przenieść się na informatykę. Chciał podróżować, zwiedzić świat. Pewnej majowej nocy wszedł na dach wieżowca i skoczył. Nie zostawił listu. Nikt niczego nie widział. Prokuratura uznała, że to samobójstwo.
Wynajęty przez matkę krnąbrny prywatny detektyw Dawid Wolski rozpoczyna śledztwo i wchodzi w zaskakująco bezwzględny świat nastolatków. Sprawa komplikuje się coraz bardziej, kiedy tajemnice gliwickich zaułków zaczynają splatać się z wirtualną rzeczywistością. Jakie sekrety skrywał Mateusz? Dlaczego niektórzy członkowie jego rodziny najwyraźniej woleliby ukręcić łeb śledztwu? I czy zawsze warto znać prawdę? Ta wciągająca i pełna zaskakujących zwrotów akcji powieść otwiera gliwicki cykl kryminałów Chmielarza..
.
Tatuaż z Tryzubem – Ziemowit Szczerek
Premiera 18-go listopada 2015 roku
To nie jest kolejna książka o Majdanie i o wojnie w Donbasie. Owszem, jest tam i Donbas, jest i Majdan, ale stanowią tylko część skomplikowanej układanki, która nazywa się Ukrainą. To podróż przez tworzące się państwo. Niekiedy postapokaliptyczne, niekiedy ryczące od entuzjazmu. To wyprawa opłotkami najnowszej historii Ukrainy, mająca przybliżyć Polakom ten kraj, o którym czytali już sporo, ale raczej nie w ten sposób. To książka podróżnicza, ale podróże, które opisuje, są próbą zrozumienia Ukrainy, zarówno tej „prozachodniej” i „prowschodniej”. Ta książka to również wyjaśnienie, dlaczego słowa „prozachodniej” i „prowschodniej” są napisane w cudzysłowie. Tatuaż z tryzubem to podróż po ukraińskim labiryncie, fascynującym, zabawnym i przerażającym. Po Ukrainie rzeczywistej i wyobrażonej..
.
.
Perspektywa mrówki. Rozmowy z reporterami świata – Agnieszka Wójcińska
Premiera 25-go listopada 2015 roku
Agnieszka Wójcińska rozmawia z: Swietłaną Aleksijewicz, Markiem Dannerem, Jeanem Hatzfeldem, Chloe Hooper, Kjetilem Stensvikiem Østli, Martinem Pollackiem, Yoani Sánchez, Drauzio Varellą, Edem Vulliamy, Günterem Wallraffem, Liao Yiwu i Maciejem Zarembą Bielawskim
Zbiór dwunastu rozmów z wybitnymi reporterami z całego świata to inspirująca podróż przez labirynt reporterskiej pracy. Agnieszka Wójcińska nie boi się zadawać pytań, często trudnych i nieoczywistych, a odpowiedzi bohaterów książki pozwalają zagłębić się w tajniki zawodu oraz spojrzeć na reportaże z innej, bardziej intymnej perspektywy.
Kiedyś byłam dla siebie dużo surowsza, dziś uważam, że trzeba pamiętać, że życie mija, a radość istnienia jest bardzo ważna – Swietłana Aleksijewicz
Moją rolą jest opowiedzieć historię na podstawie tego, co usłyszałem, i wprowadzić w nią za rękę czytelnika. Potem w tym świecie on napotyka pytania, na które sam musi znaleźć odpowiedzi – Jean Hatzfeld
Nie uważam się za burzyciela mitów, ale lubię pokazać, że może nie było aż tak pięknie, jak nam się dziś wydaje – Martin Pollack
[Notowanie jest] całkowicie kompulsywne, taka przypadłość reportera: zawsze, gdy się czemuś dziwisz, zanotuj. Robię to ręcznie, prosta sprawa. Z tych samych powodów, dla których wolę muzykę na winylu niż z iPoda, a pocztówki od e-maila, zbierając materiał, przedkładam notowanie nad nagrywanie. Stosuję stenografię, bo jestem na tyle wiekowy, że nauczyłem się jej na państwowym kursie dziennikarskim, który skończyłem – Ed Vulliamy
Dziennikarzy interesują najnowsze wiadomości. Ja stałem się wyrobnikiem pamięci. Interesuje mnie przeszłość – Liao Yiwu
Jest mnóstwo tematów do dyskusji i tu wkracza reportaż, który w odróżnieniu od newsów próbuje odpowiedzieć na pytanie „dlaczego?”, a nie tylko „kto? jak? gdzie? kiedy?”. Poza tym w panującej sieczce informacyjnej i zalewie źle napisanych zdań, na przykład na Twitterze, coraz trudniej dotrzeć do tekstu, gdzie ktoś się wysilił, żeby w sposób interesujący opowiedzieć o czymś ciekawym. Panuje głód opowiadania, głód reportażu – Maciej Zaremba Bielawski.
.
Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan – Dariusz Rosiak
Premiera 25-go listopada 2015 roku
„Tysiące wschodnich chrześcijan giną dziś z rąk fanatyków muzułmańskich, setki tysięcy uciekają z miejsc, w których ich przodkowie mieszkali przez stulecia. Są zastraszani, wysiedlani z rodzinnych stron, a my przyglądamy się bezczynnie, jak wysycha źródło, z którego wybiła nasza kultura. Oglądamy w telewizji albo na YouTube zbrodnie Państwa Islamskiego i co najwyżej organizujemy zbiórki charytatywne – jak zwykle, gdy chcemy zagłuszyć sumienie. Nie chciałem dorzucać na tę tacę ani uprawiać salonowej moralistyki. Wolałem wyruszyć w podróż, spróbować opisać świat, który być może się kończy, złożyć hołd jego mieszkańcom. Czymże ma być prawdziwa podróż, jeśli nie wyrazem szacunku dla ludzi i ich historii, adoracją miejsc i rzeczy?” – pisze we wstępie Dariusz Rosiak, znakomity dziennikarz i reporter, autor książki.
Chrześcijaństwo powstało na Wschodzie, ale dziś, w czasach konfliktu z Państwem Islamskim, życie chrześcijan w tym rejonie stało się niemożliwe. Dariusz Rosiak ruszył śladem wschodnich chrześcijan. Pojechał tam, skąd pochodzą, i tam, dokąd uciekają. Do Turcji, Iraku, Libanu, Egiptu, Izraela, do Syryjczyków mieszkających w Szwecji.
To historia, która toczy się na naszych oczach, i nikt nie wie, jak się skończy. To historia wielkiej, liczącej ponad dwa tysiące lat kultury, ale i śmierci, rzezi, prześladowań, opowiadana przez zwykłych ludzi.
Materiały prasowe wydawnictwo Czarne