Koncert TREBUNIE-TUTKI „INSPIRACJE”
Bogactwo kulturowe Europy Wschodniej podczas Terra Madre Slow Food Festival Central Europe przejawi się w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym, podczas którego Trebunie-Tutki wystąpią na jednej scenie z wybitnym słowackim cymbalistą Miroslavem Rajtem. Koncert odbędzie się 12 grudnia o godzinie 18.00 w ICE Kraków.
Żywiołowy koncert reprezentatywny dla 20 lat działalności zespołu Trebunie-Tutki, to spotkanie tradycji góralskiej, będącej częścią dziedzictwa karpackiego, ze współczesnością. Autentyzm idei ekumenicznego muzykowania w duchu world music, gdzie elementy rdzennie polskie, podhalańskie są mocno zaakcentowane, wzmocni gościnny udział muzyka ze Słowacji. Cymbalista i multiinstrumentalista Miroslav Rajt, podkreśli związki muzyki góralskiej z muzyką górali karpackich i ludów zamieszkujących łuk Karpat.
Taneczne popisy solowe i barwne stroje stwarzają klimat rodem z góralskiej zabawy sprzed wieku. Tradycyjne pasterskie instrumentarium wzmacnia efekt ciągłości i rozwoju tradycji muzycznych górali polskich, a Nowa Muzyka Góralska tworzona przez lidera grupy, Krzysztofa Trebunię-Tutkę jest jej naturalną kontynuacją.
Zabrzmią utwory, które nawiązują do tradycji, (m.in. największe przeboje zespołu,
powstałe przy współpracy z jamajską grupą Twinkle Brothers z rodzimymi muzykami z Voo Voo) z wyraźnymi inspiracjami i nawiązaniem do muzyki całych Karpat (Rumunia, Węgry, Słowacja) i wpływów muzycznych Polski południowej.
Skład instrumentalny: skrzypce, altówka węgierska, basy podhalańskie, koza podhalańska, trombita, róg, piszczałki, fujary, cymbały węgierskie, saksofony, gitara basowa/kontrabas.
TREBUNIE-TUTKI – to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa oraz wpływy karpackie. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami, m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, chórem „African Head Charge”, gruzińskim kwintetem Urmuli a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Krzysztofem Scierańskim, Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.
Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. W ostatnich latach zespół koncertował, m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Chinach i USA, w ub. roku we Francji i w Indiach. Nowy projekt artystyczny autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki – „Legenda Tatr” w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka podnosi muzykę inspirowaną góralszczyzną do rangi sztuki narodowej. Jego wykonanie zainaugurowało nowy sezon Filharmonii Szczecińskiej w 2015 r.
Zespół wystąpi w składzie:
Krzysztof Trebunia-Tutka – lider zespołu: skrzypce, koza podhalańska, trombita, fujary, piszczałki, taniec, śpiew, prowadzenie koncertu;
Anna Trebunia-Wyrostek – basy podhalańskie, taniec, śpiew;
Jan Trebunia-Tutka – skrzypce, altówka, taniec, śpiew;
Andrzej Polak – skrzypce, śpiew;
Kuba „Bobas Wilk” – gitara basowa;
Szymon Kamykowski – saksofony;
i gościnnie: Miroslav Rajt – cymbały
Miroslav Rajt – Wychował się w rodzinie o wielopokoleniowej tradycji muzycznej – jego ojciec uczył gry na akordeonie, cymbałach i skrzypcach, prowadził też zespoły folklorystyczne w okolicy słowackiej Myjawy. Jest absolwentem Państwowego Konserwatorium w Bratysławie, gdzie studiował grę na cymbałach; skończył także kompozycję w HTF-VŠMU. Oprócz cymbałów, gra na kilku innych instrumentach: skrzypcach, altówce, fortepianie, perkusji, akordeonie oraz kontrabasie. Był solistą najważniejszych słowackich zespołów reprezentacyjnych SĽUK i LÚČNICA. Współpracował z Violin Orchestra Bratislava, obecnie jest stałym członkiem i solistą radiowej orkiestry OĽUN (Orkiestra Instrumentów Ludowych Słowackiego Radia) i współpracuje z operą w austriackim Graz.
Bilety na wydarzenie dostępne są w sprzedaży online: http://www.eventim.pl/trebunie-tutki-inspiracje-krakow-bilety.html?affiliate=PLE&doc=artistPages%2Ftickets&fun=artist&action=tickets&key=1530420%246837662
Bilety można zakupić również w 4 punktach informacyjnych InfoKraków
InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego
pl. Wszystkich Świętych 2
czynny codziennie w godz. 9:00-17:00
tel. (48 12) 616 18 86
wyspianski@infokrakow.pl
InfoKraków
ul. św. Jana 2
czynny codziennie w godz. 10:00-18:00
tel. (48 12) 421 77 87
jana@infokrakow.pl
InfoKraków Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego
ul. Powiśle 11
czynny codziennie w godz. 9:00-17:00
tel. (48 12) 417 58 10, (48 12) 417 58 12
powisle@infokrakow.pl
InfoKraków Sukiennice
Rynek Główny 1/3
czynny codziennie w godz. 9:00-17:00
tel.: (48 12) 433 73 10
sukiennice@infokrakow.pl