W najbliższą sobotę 27 lutego zapraszamy do MOCAK-u na spotkanie oraz otwarte warsztaty z izraelskim karykaturzystą i rysownikiem Michelem Kichką, autorem komiksu autobiograficznego Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu. Pierwsze polskie wydanie książki ukazało w grudniu 2015 roku nakładem MOCAK-u.
Spotkanie z Michelem Kichką, autorem komiksu Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu
W sobotę 27 lutego o godzinie 16 zapraszamy na spotkanie z Michelem Kichką, autorem powieści graficznej, w której przywołuje on decydujące momenty ze swojego dzieciństwa, młodości i dorosłego życia w cieniu Shoah. W rozmowie wezmą udział Maria Kobielska i Joanna Ostrowska. W czasie spotkania poruszone zostaną między innymi tematy postpamięci i pamięci dziedziczonej.
Ten wybitny izraelski karykaturzysta i wykładowca akademicki jest synem człowieka, który w czasie wojny stracił całą najbliższą rodzinę. Ojciec Kichki po kilku latach spędzonych w obozach koncentracyjnych powrócił do ojczystej Belgii. Urodziły mu się dwie córki i dwóch synów. Jego doświadczenia wojenne były dla dzieci ciężarem, od którego próbowały się wyzwolić – każde na swój sposób. Powieść graficzna Kichki jest wyjątkowa i wzruszająca – przedstawia bowiem przeżycia człowieka w szczególny sposób doświadczonego przez historię.
Oryginalne rysunki do pierwszego francuskiego wydania komiksu były prezentowane w MOCAK-u w ramach wystawy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz w 2015 roku.
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.
Wstęp bezpłatny.
Spotkanie z Michelem Kichką, autorem komiksu Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu
Data: 27.02.2016, godz. 16
Miejsce: Sala audiowizualna
Kolejne pokolenie – warsztaty z udziałem Michela Kichki
W sobotę 27 lutego o godzinie 11 zapraszamy na warsztaty z udziałem twórcy komiksu Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem swojemu ojcu. Michel Kichka opowiada w nim o swojej relacji z ojcem, który jako jedyny w rodzinie przeżył pobyt w obozach koncentracyjnych. W komiksie Kichki doświadczenia II wojny światowej są ciągle żywe i wywierają znaczący wpływ na wiele aspektów życia rodzinnego, takich jak wychowanie dzieci, wspólne spożywanie posiłków czy obchodzenie świąt.
W ramach wydarzenia powstanie książka artystyczna o losach kolejnych pokoleń. Warsztaty odbędą się w języku angielskim, zachęcamy do udziału młodzież i osoby dorosłe, w tym studentów i seniorów.
Kolejne pokolenie – warsztaty z udziałem Michela Kichki
Data: 27.02.2016 godz. 11
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Materiały prasowe: MOCAK