Gdy kogut zapiał dwa razy, wszyscy zebrani w holu zaczęli zajmować swoje miejsca. Teatr Plejada uroczyście rozpoczął swoją działalność w nowej siedzibie przy al. 29 listopada. Nikt się nawet nie spodziewał jakich rozmiarów jest sala mieszcząca się w niewielkiej kamienicy. Przysłuchując się słowom konferansjera – Rafała Pawłowskiego – poznajemy historię Teatru Plejada. Nowa siedziba jest wypadkową zdeterminowanych działań dyrektora, Piotra Męderaka i grupy aktorów o własną przystań, w której jak mówił będą mogli realizować projekty wedle ich smaku. Nastąpiło uroczyste przecięcie szarfy przez reprezentantów: sponsorów, patronów, aktorów i samej publiczności.
Gwałtu, co się dzieje to sztuka Aleksandra Fredry. Opowiada historię miasta Osieka, w której doszło do przewrotu: zamiany ról między kobietami i mężczyznami. Zmiana jest drastyczna, ponieważ dotyczy nie tylko pełnionych obowiązków, ale również przywdzianiu spódnicy i czepka. Mężczyźni całkowicie podlegli swoim despotycznym żonom, boją się im sprzeciwić. Kobiety odwdzięczają się pięknym za nadobne traktując swych mężów w sposób w jaki same były traktowane.
Wątek miłosny Kasi i Jana staje się kołem napędowym działań głównych bohaterów. Ona – wychowanka Tobiasza i Urszuli, oczko w głowie wujostwa zakochuje się w największym podrywaczu. Jan Doręba dzięki doświadczeniom przechodzi przemianę. Walki w których uczestniczył sprawiły, że dojrzał do poważnego związku. Pozostał jednak w pamięci kobiet Osieki jako czarujący kochaś, który żadnej kobiety nie przepuści, a któremu nie sposób się oprzeć. Jego powrót przywraca nadzieję mężczyznom. Ci mają dość pieluch i przędzy. Jan pozostaje jedyną nadzieją, aby przywrócić porządek w Osiece. Chce zebrać mężczyzn, obudzić w nich ducha walki i ruszyć przeciwko kobietom pod jednym warunkiem: ręki Kasi. Dawny podrywacz, doskonale znający kobiecą naturę postanawia rozbroić kobiecą koalicję od środka. Jak koń trojański zostaje wpuszczony za bramy wroga, aby w czułym momencie zaatakować. Używa sprawdzonych, zalotnych metod: kokietuje, zaleca się i wzbudza zazdrość wśród kobiet, które zaczynają rywalizować o jego względy.
Jest to spektakl pełen humoru. Plastyczność gry, karykaturalna kobiecość mężczyzn sprawia, że my kobiety możemy popatrzeć na siebie przez filtr mężczyzn. Kobiety również nie pozostają dłużne w ocenie zachowań władczych mężów. Obie grupy podkreślają te cechy, które są charakterystyczne i utrudniają wzajemne współżycie. Uwypuklają przywary płci, wyśmiewają je, ale dzięki nim mogą zrozumieć wartość wzajemnej pracy.
Mężczyźni przyzwyczajeni do rządzenia, zupełnie nie radzą sobie w prowadzeniu domu. Zamknięci w czterech ścianach spotykają się, zwierzają i szukają wsparcia. Sytuacja sprawia, że nabierają cech kobiecych – stają się wrażliwi, potrzebują wsparcia i zrozumienia. Kobiety kierują się emocjami. Bez znajomości prawa wolą karać w oparciu jedynie o swoje przeczucia bądź plotki. Są porywcze, agresywne, władza uderza im do głowy.
Nie brakuje tu, typowych dla twórczości Fredry charakterystycznych bohaterów. Każda postać jest indywidualnością i nośnikiem innej cechy. Mamy plotkarę (Grzegotka), sprawiedliwego (Jan Doręba), kochasia, niedorajdę itd. Paleta barw osobowościowych sprawia, że jest to ciekawy spektakl charakterów..
Cała historia zdaje się być przypowieścią, która jak każda parabola niesie ze sobą pouczenie. Historia Osieki jest przestrogą dla wszystkich tych, którzy nie doceniają pracy i poświęcenia innych, zwłaszcza płci przeciwnej. Żądza władzy potrafi być silną namiętnością, która zaślepia i burzy porządek.
Teatr Plejada
Gwałtu, co się dzieje
Reżyseria: Piotr Męderak
Obsada: Małgorzata Krzysica, Justyna Orzechowska, Kamila Mędrek Żurek / Martyna Malcharek, Ewa Breguła / Anna Warchał, Grzegorz Juras, Wojciech Michno, Piotr Męderak, Mariusz Kałwak, Mateusz Dewera, Rafał Pawłowski, Maciej Rutkowski, Agnieszka Berny, Aneta Gierat, Karolina Lisik, Małgorzata Szkotak, Piotr Majewski, Józef Więcławek, Wojciech Sukiennik, Paweł Monsiel
Scenografia: Tomasz Tajak
Kostiumy: Maria Molenda
Premiera: 17 listopada 2013 r
Spektakl obejrzany dzięki uprzejmości Teatru Plejada