Choć skłonni jesteśmy raczej do wspominania dramatyzmu II Wojny Światowej, powinniśmy wiedzieć, że zbrodnie Wojny z lat 1914–1918 ze skalą swego okrucieństwa zasługują na równie baczną analizę i kontemplację.
Najnowszy album, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bosz jest przyczynkiem do rozważań o specyfice I Wojny Światowej, towarzyszących jej okolicznościom, a przede wszystkim brutalnych skutków. To hołd złożony ludzkiemu cierpieniu oraz publikacja, która położyć chce kres naszej ignorancji w postrzeganiu Wojny z lat 1914–1918, zwłaszcza tego, co działo się wówczas na froncie wschodnim. Wyjątkowe zdjęcia opatrzone komentarzem przywracają pamięć o ofiarach i uchodźcach, walkach tragicznych z punktu widzenia nie tylko Polaków, a kilkunastu narodów, które w nich ucierpiały.
Pomysłodawcą i autorem publikacji jest dr Andrzej Nieuważny, wybitny historyk i popularyzator tej dziedziny. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, w ostatnim etapie swego życia związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Autor recenzji: Dominika Makowska
Tytuł: Zapomniana wojna 1914–1918. Front wschodni
Autor: Andrzej Nieuważny
Wydawnictwo: BOSZ
Data premiery: 10.02. 2016