Dnia 25 kwietnia 2016 w sali vipowskiej krakowskiego Klubu pod Jaszczurami (dawny Teatr 38) zlokalizowanego przy Rynku Głównym 8, odbędzie się wernisaż żywej galerii „HERstory historie nioby niepotrzebne”.
25 kwietnia,
Klub pod Jaszczurami, sala vipowska,
Rynek Główny 8, godz. 18.00
HERstory historie niby niepotrzebne to projekt kulturalno – społeczny organizowany przez trzy studentki zarządzania kulturą i mediami w Instytucie Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim: Marię Kowalczyk, Olgę Brewka i Sylwię Dyba. Realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Most Kobiet, odpowiedzialnym m.in. za organizację Małopolskiego Kongresu Kobiet.
HERstory to dziesięć historii kobiecych zebranych w różnych ośrodkach oraz grupach wsparcia udzielających pomocy kobietom zepchniętym na społeczny margines, z inspiracji którymi powstało dziesięć monologów. Nie zostaną one jednak zaprezentowane w formie tradycyjnego spektaklu, lecz jako interaktywny performance artystyczny. Aktorki rozmieszczone w wynajętej przestrzeni, niczym żywe eksponaty, będą prezentować swoje historie tylko pod jednym warunkiem. Widz, aby móc usłyszeć monolog, będzie miał za zadanie wejść w prostą interakcję z aktorką odgrywającą daną rolę. Obok każdego ze stanowisk, podobnie jak w galeriach sztuki, będą umieszczone krótkie notatki informujące o odgrywanych postaciach, dane statystyczne dotyczące danego problemu społecznego oraz opis sposobu, w jaki należy nawiązać interakcję z aktorkami.
W celu zebrania historii, organizatorki odwiedziły zakład karny, dom samotnej matki i dziecka, schronisko dla bezdomnych kobiet oraz grupy AA i AlAnon. Dzięki zestawieniu prawdziwych życiorysów z danymi statystycznymi dotyczącymi kobiecych problemów, projekt nabierze prawdziwiej mocy przekazu, udowadniając, że za każdym takim problemem stoi prawdziwy człowiek, jego emocje i uczucia.
Projekt dotyka społecznych problemów, takich jak przemoc w rodzinie pod każdą postacią, uzależnienia i współuzależnienia, bezdomność, przestępczość i samotność.
Całość rozpocznie się o godzinie 18:00 i potrwa nieco ponad dwie godziny.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Więcej na temat akcji można znaleźć na Facebooku: www.facebook.com/herstorykrakow/?fref=ts
Zachęcamy także do śledzenia projektu na Twitterze oraz Instagramie.
Zapraszamy!