W tym tygodniu Kino Paradox zaprasza na aż trzy premiery: „Pasolini”, „Opowieść o miłości i morzu” i „Najlepsze przyjaciółki”, a także film „Zabójczyni”.
Pasolini – premierowo
Reżyseria: Abel Ferrara
Scenariusz: Maurizio Braucci
Obsada: Willem Dafoe, Ninetto Davoli
Kontrowersyjny reżyser Abel Ferrara składa hołd jednemu z mistrzów włoskiego kina. Pasolini sytuuje się daleko od konwencjonalnej biografii. Film jest rekonstrukcją ostatnich godzin życia twórcy Dekameronu. Bohatera poznajemy w momencie, gdy skończył realizację skandalizującego Salo, czyli 120 dni Sodomy i przymierza się już do prac nad nowym filmem. Spotyka młodego chłopaka, którego zabiera na plażę w Ostii. Feralna podróż kończy się tragiczną śmiercią reżysera. Wbrew oczekiwaniom niektórych Ferrara nie zajmuje się teoriami spiskowymi krążącymi wokół tego wydarzenia. Swoim zwyczajem łączy sacrum z profanum i przedstawia Pasoliniego jako autodestrukcyjnego geniusza i świeckiego męczennika. Sekwencje z życia tytułowego bohatera mieszają się na ekranie ze scenami inspirowanymi jego niedokończonym scenariuszem
Opowieść o miłości i morzu – premierowo
Reżyseria i scenariusz: Natalie Portman
Obsada: Makram Khoury, Natalie Portman, Shira Haas
„Opowieść o miłości i mroku” to ekranizacja bestsellerowej powieści autobiograficznej Amosa Oza. Przejmująca historia dzieciństwa i dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku. Oz wspomina dzieciństwo u boku rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielskiej, obdarzonej niezwykłą wyobraźnią Fani. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa ukojenie znajdowała w opowiadaniu ukochanemu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści były coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu stać się rzeczywistością… Jak bardzo zmieni to życie chłopca, który wkrótce zostanie światowej sławy pisarzem?
Najlepsze przyjaciółki – premierowo
Reżyseria : Olivier Ringer
Obsada: Clarisse Djuroski, Léa Warny, Alain Eloy
Nie jest łatwo być urodzoną 29 lutego. Wie coś o tym Cathy, która na 10. urodziny otrzymuje od swojego ojca kacze jajo. Wraz ze swoją przyjaciółką, niepełnosprawną Margaux, opiekuje się tym nieoczekiwanym prezentem. Kaczątko po wykluciu nie potrafi rozstać się z Margaux, ale jej rodzice nie chcą trzymać go w domu i oddają je na kaczą fermę. Dziewczynki nie mogą się z tym pogodzić i próbują je uratować. Chcą umieścić pisklaka w raju dla ptaków, który najpierw muszą odnaleźć. Grand Prix na MFF w Montrealu
Zabójczyni
Reżyseria i scenariusz: Hou Hsiao-hsien
Obsada: Qi Shu, Chen Chang, Yun Zhou, Satoshi Tsumabuki
Opowieść o pięknej zabójczyni, która otrzymuje zadanie, by zgładzić ukochanego. „Zabójczyni” to najnowsze dzieło Hou Hsiao-hsiena, najbardziej znanego po Angu Lee reżysera z Tajwanu. Ten nagrodzony za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes film jest wielkim hołdem dla gatunku wuxia – opowieści o legendarnych wojownikach i mistrzach walk wushu. Historia rozgrywa się w Chinach dynastii Tang. Dziesięcioletnia dziewczynka trafia do klasztoru, w którym zostaje wyszkolona na profesjonalną zabójczynię. Po latach powraca w rodzinne strony, by zrealizować tajną misję. Jej lojalność zostaje wystawiona na ciężką próbę– celem jest miły jej sercu książę. Klasyczną dworską intrygę reżyser opowiada w autorski sposób. Historię o honorze, zdradzie i wierności Hou rozpisuje na detale: spojrzenia zza zasłon, obserwowane z daleka spotkania, chwile milczenia zawieszone pomiędzy słowami. Nie brakuje oczywiście sekwencji walk, fenomenalnie sfotografowanych przez autora zdjęć do „Spragnionych miłości” Wong Kar-waia.