25 kwietnia 2016 r., godz. 20.00 – Spektakl „Z wszelakich kajdan (…) niewidzialne…” (Premiera!)
W ramach 22. Dni Norwidowskich.
K. Norwid zajmował się dużo i często tematem wolności. W naszym spektaklu, inspirowanym jednym z wierszy Norwida, właśnie tym tematem się zajmujemy. Będziemy go interpretować na różne sposoby.
W spektaklu występują bardzo różne postaci literackie, uwięzione przez swoje historie. Są przedstawione pod postacią rzeźb nagrobnych, zaklęte w kamieniu. Próbują się uwolnić, ale okazuje się to niemożliwe. Jedną z postaci jest norwidowska Wanda, która wydała nam się najbardziej „wolna”.
W spektaklu staramy się tworzyć własną „muzykę” za pomocą głosów, a także – niespodzianka – przy użyciu muzyki perkusyjnej na żywo. Tekst Norwida jest traktowany jak partytura i podawany na bardzo różne sposoby.
Zamkniętą, bardzo konkretną formę kamiennych postaci, kontrujemy za pomocą bardzo dosadnego realizmu, bycia scenicznego – tu i teraz. Jest to jeden z zabiegów formalnych, za pomocą których stawiamy pytania o wolność.
Staramy się zmierzyć z jednym z ważniejszych tematów poruszanych przez C.K. Norwida. Nie chcemy tylko interpretować. Chcemy powiedzieć również coś od siebie. Pytanie brzmi, czy perspektywa aż tak bardzo się zmieniła? Czy zgadzamy się z C. K. Norwidem, czy może myślimy już zupełnie inaczej?
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
Reżyseria: Aleksandra Kowalczyk
Scenariusz: Aleksandra Kowalczyk oraz Zespół Ars – te
Muzyka: Antonis Skolias
Występują: Zespół Ars – te
27 kwietnia 2016 r., godz. 9.30 i 11.00 – „Królestwo Zakręconego Czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach”
Serdecznie zapraszamy do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na spektakl pt. „KRÓLESTWO ZAKRĘCONEGO CZASU CZYLI BAJKA O MĄDRYCH DZIECIACH” – projekt profilaktyczno – teatralny realizowany przez Straż Miejską Miasta Krakowa.
Krakowscy strażnicy miejscy od wielu lat realizują liczne działania profilaktyczne dla dzieci i młodzieży, prowadząc m.in. konkursy, akcje profilaktyczne, czy organizując spotkania w szkołach i przedszkolach. Właśnie z myślą o najmłodszych odbiorcach zostało przygotowane interaktywne przedstawienia teatralne, które łącząc muzykę, słowo, śpiew i teatralne środki wyrazu, przekazuje ważne treści dotyczące zachowania na drodze, środków ostrożności w kontakcie ze zwierzętami i reguł postępowania wobec obcych.
Spektakl opowiada historię Adasia, który za pomocą czarów poznaje prawidłowe sposoby zachowania w sytuacjach, w których może znaleźć się każdy z młodych widzów. Spotkanie z dziećmi kończą zabawy i konkursy, które pomagają utrwalać pozytywne zachowania, poznane podczas przedstawienia.
Teatr jest doskonałym narzędziem do realizacji zadań poznawczych i wychowawczych. Spektakle teatralne to również świetna zabawa, która kształtuje wrażliwość dzieci i pozwala na rozwijanie wyobraźni. Interaktywny charakter projektu pozwala wciągnąć najmłodszych widzów w fabułę spektaklu i w ciekawy sposób przekazywać najistotniejsze treści.
Najważniejszym atutem projektu jest jego autentyczność – na scenie występują strażnicy, którzy na co dzień prowadzą działania profilaktyczne w krakowskich szkołach i przedszkolach, a dodatkową zaletą jest mobilność projektu – można go wystawić praktycznie w każdym miejscu.
Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
Informacja oraz zapisy grup: k.danecka-zapala@okn.edu.pl. Spektakl kierowany jest do dzieci ze starszych grup przedszkolnych oraz pierwszych klas szkół podstawowych.
Materiały prasowe: Barbara Habieda