Już w kwietniu rozpocznie się nowy, regularny cykl kreatywnych spotkań poświęconych kulturze. Na pierwszym z nich porozmawiamy o obecności i rozwoju kultury w nowych mediach.
Jesteśmy świadkami rewolucji cyfrowej. Stale rozwijające się nowe technologie mają wpływ na niemal każdy aspekt naszego życia. Nie inaczej jest z kulturą i sztuką. Nowo powstałe środki przekazu oraz formy wyrażania myśli, zwane “nowymi mediami”, jeszcze do niedawna istniały jedynie w książkach i marzeniach futurystów. Będąc doskonałym narzędziem komunikacji, umożliwiają twórcom kultury i sztuki nie tylko na dotarcie do szerszego grona odbiorów, ale również na tworzenie jej w zupełnie nowych formach. Jak to wpływa na ich odbiór? Czy wytwory sztuki, stale powielane i szeroko dostępne w Internecie, nie tracą na wartości? Po co digitalizować kulturę?
Na te i inne tematy będziemy mieli okazję porozmawiać w środę, 13 kwietnia, w Magazynie Kultury (Kolanko no 6, ul. Józefa 17), wraz z inicjatorami projektów kulturalnych, których spora część pracy przeniosła się do cyberprzestrzeni.
Na pierwszym spotkaniu z cyklu “Kultura w Robocie”, spotkamy:
- Zofię Augustyńską-Martyniak, vice-prezes Fundacji im. Zofii Rydet. Od 2013 r. bezpośrednio współpracuje przy projekcie digitalizacji i upowszechniania prac Zofii Rydet z cyklu “Zapis Socjologiczny”. Opowie nam o “Historii archiwum Zofii Rydet.”
- Kingę Kołodziejską, redaktor prowadzącą portal Wirtualne Muzea Małopolski, która poruszy temat “Cyfrowego dziedzictwa kulturowego – od digitalizacji do upowszechniania”
- Łukasza Maźnicę, współtwórcę projektu ekultura.org – jednego z pierwszych w Polsce źródeł wiedzy na temat digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Tematem jego wystąpienia będzie: “Cyfrowe dziedzictwo w sieci i digitalizacja – po co i dla kogo? Studia przypadków najciekawszych inicjatyw z Polski i ze świata.”
Kultura w Robocie skierowana jest do wszystkich “kulturalnych aktywistów”, w tym między innymi do osób, które mają pomysł na kulturalny lub społeczny projekt, ale brakuje im praktycznych umiejętności oraz doświadczenia, by móc go zrealizować.
Kultura w Robocie to inicjatywa będąca wynikiem współpracy Fundacji Sztuk Wizualnych oraz wolontariuszy Miesiąca Fotografii w Krakowie. Jej pierwsza edycja, która miała miejsce w grudniu 2015 roku, odbyła się
w formie intensywnego tygodnia codziennych popołudniowych spotkań, traktujących kulturę w sposób praktyczny i warsztatowy. Podczas spotkań zgłębialiśmy wiedzę m.in. na tematy związane z pozyskiwaniem środków na realizację projektu, zarządzaniem budżetem i harmonogramem, tworzeniem identyfikacji wizualnej, czy komunikacji między liderem a grupą. Prowadzący, od lat zaangażowani w przeróżne kulturalne lub społeczne projekty, opowiadali również o największych napotkanych przez nich wyzwaniach i problemach oraz o sposobach ich rozwiązywania.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Zapraszamy do odwiedzenia profilu “Kultury w Robocie” oraz do dołączenia do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/kulturawrobocie/
Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z ostatniej edycji Kultury w Robocie: (link)
A także wideorelacji: (link)
Materiały prasowe: Kultura w Robocie