O tym jak bogata, a przy tym kłopotliwa jest polszczyzna, mógł z pewnością przekonać się wielokrotnie każdy z nas. Czy jednak każdy z nas jest jednocześnie na tyle sumienny i zainspirowany, by swą wiedzę językową na bieżąco weryfikować i wzbogacać?
Sprawność językowa i umiejętność poprawnego komunikowania się to potężne walory, które potrafią w nieprawdopodobny sposób działać na korzyść lub nie naszemu wizerunkowi. Ot, jeden argument przemawiający za tym, dlaczego tak ważna powinna być dla nas dbałość o słowo pisane oraz mówione wykorzystywane w codziennej komunikacji. Wie o tym doskonale Paulina Mikuła, polonistka i vlogerka, prowadząca od kilku lat youtube’owy kanał „Mówiąc inaczej”. Kanał ten to źródło wiedzy, z której z powodzeniem czerpać może każdy, jeśli tylko ma na uwadze piękno języka oraz jego poprawne zastosowanie. Jego autorce daleko do pompatyzmu charakterystycznej dla profesorów językoznawstwa. Nie ma ona też nic wspólnego z moralizatorstwem i sarkastycznym ocenianiem ludzkich niedoskonałości w dziedzinie wiedzy polonistycznej. Paulina Mikuła po prostu jest i mówi, co dobre, a co złe – a co Ty z to wiedzą zrobisz, Twoja sprawa. Sądząc po popularności kanału Mikuły, Polakom w coraz większym stopniu leży na sercu los polszczyzny. Kanał jest oglądany, komentowany i cytowany. Dziś możemy też mieć wgląd do jego treści również dzięki książce, która nie tak dawno ujrzała światło dzienne.
Książka jest wykazem najważniejszych i najpopularniejszych odcinków kanału „Mówiąc inaczej”; to przypominajka o ważkich tematach w dziedzinie językoznawstwa dla fanów Mikuły oraz lekcja polskiego dla tych, którzy Pauliny Mikuły nie znają. Dla mnie to absolutny must have w biblioteczce, inspiracja do zgłębiania literatury poprawnościowej. I wierzę, że wielu z Was przyzna mi rację. Nie tylko dlatego, że autorka książki jest niejako moją koleżanką po fachu.
Autor tekstu: Dominika Makowska
Tytuł: Mówiąc inaczej. Jak pisać i mówić, żeby się nie pogubić
Autor: Paulina Mikuła
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 2016