Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida serdecznie zaprasza na swoje wydarzenia w maju. Nie zabraknie ciekawych spotkań, osobistości i rozmów! Oto program…
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
5 maja 2016 r., godz. 18.00, C-2 Południe Cafe, os. Górali 5, Kraków.
Czarnobyl 30 lat po katastrofie. Slajdowisko z udziałem Tomka Mierzwy.
W ramach cyklu Nowa Huta na końcu świata zapraszamy na slajdowisko z udziałem Tomka Mierzwy pt. Czarnobyl 30 lat po katastrofie.
„Mija właśnie 30 rocznica katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. Był to dla nas dodatkowy impuls aby w końcu zrealizować marzenie o zobaczeniu strefy wykluczenia wokół elektrowni. W Zonie spędziliśmy cztery dni w czasie których zobaczyliśmy wiele niesamowitych miejsc oraz spotkali fascynujące i ciekawe osoby. O tym wszystkim opowiemy na spotkaniu no i oczywiście zaprezentujemy zdjęcia z wyprawy.”
Pokaz slajdów odbędzie się 5 maja 2016 r. (czwartek) w C-2 Południe Cafe o godz. 18.00, wstęp wolny.
***
8 maja 2016 r., godz. 17.00, Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków.
Czas na kobiecość – tanecznym krokiem w głąb duszy.
Spotkanie z Beatą Kołodziej, autorką książki Czas na kobiecość, czyli podróż do samej siebie.
W programie:
– kobiece rozmowy, pytania, autografy,
– pokaz tańca w wykonaniu klubowiczek Akademii Tańca Fuente de la Amapola.
Prowadzenie: Lidia Jazgar
Współorganizator: Akademia Tańca Fuente de la Amapola
Wstęp wolny
***
9 maja 2016 r., godz. 17.00, Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.
Historia „na luzie” – spotkanie ze Sławomirem Koprem
Spotkanie z autorem , zorganizowane przy współpracy z Instytutem Książki.
Sławomir Koper – (ur. 1963), historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m.in.: Tajemnic i sensacji świata antycznego, Miłości, seksu i polityki w starożytnej Grecji i Rzymie, Śladami pierwszych Piastów, Wędrówek po Polsce piastowskiej, Spaceru po Lwowie, Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej. Specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i dziejach inteligencji w PRL.
W swoich książkach stara się pokazać historię „z ludzką twarzą”; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy. A polityk czy artysta ukazany „w szlafroku i kapciach” zyskuje tylko na autentyczności. Nic tak bowiem nie fałszuje obrazu jak tworzenie posągowych postaci, pozbawionych uczuć, wad czy zwykłych ludzkich słabości.
Sławomir Koper w listopadzie 2013 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie, a w listopadzie 2015 r. odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
***
11 maja 2016 r., godz. 18.00, Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków.
„Wszystkie miejsca dobre i złe”. Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim
Biblioteka Klubu Kuźnia organizuje spotkania autorskie z pisarzami, poetami , twórcami kultury związanymi literaturą dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci.
Na większość spotkań wstęp wolny.
Wojciech Jagielski zaczynał jako dziennikarz PAP, od 1991 pracował w „Gazecie Wyborczej”, dla której pisał reportaże z różnych stron świata, zwłaszcza tych ogarniętych konfliktami. Jest współpracownikiem BBC, publikuje także w „Le Monde”. Oprócz regularnie drukowanych w „Gazecie Wyborczej” reportaży wydał także książki o Afryce, Kaukazie i Azji Środkowej. Szczególnie ceni pisarzy amerykańskich: Hemingway’a, Steinbecka, Faulknera i Dos Passosa. Za swojego mistrza uważa Ryszarda Kapuścińskiego.
Źródło opisu: pl.wikipedia.org, culture.pl
***
12 maja – 12 czerwca 2016 r., ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków.
Opowiedz mi Hutę +
Opowiedz mi Hutę + druga odsłona projektu medialnego ARTzony OKN realizowanego przez Stylowa Nowa Huta Studio. Po raz kolejny pokażemy Nową Hutę widzianą oczami samych mieszkańców i przez nich opowiedzianą.
Zapraszamy Nowohucian do podzielenia się historiami i wspomnieniami związanymi z miejscami uwiecznionymi na rodzinnych fotografiach. W wybrane dni w przestrzeni ARTzony zarejestrujemy nowohuckie historie mówione. Poszczególne historie wraz z fotografiami zaprezentujemy na fb ARTzony i na blogu Stylowa Nowa Huta www.stylowanowahuta.blogspot.com. W połowie czerwca opublikujemy krótki film podsumowujący przedsięwzięcie. Szczegółowe informacje nt. projektu oraz terminy rejestracji nowohuckich historii: www.artzona.okn.edu.pl i FB/ARTzonaOKN
**Stylowa Nowa Huta Studio działa w przestrzeni ARTzony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. W jego skład wchodzi studio filmowe, studio nagrań, blog Stylowa Nowa Huta.
Wydarzenie jest częścią Krakow Photo Fringe // www.krakowfringe.com
***
12 maja 2016 r., godz. 18.00, Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.
DKF Kropka: „Mama” reż. Xavier Dolan
Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka” 12 maja godz.18.00 film „Mama” reż. Xavier Dolan; po seansie zapraszamy na rozmowę, którą poprowadzą scenarzysta – Mariusz Sykut i Jakub Bem miłośnik kina.
„Mama” (140 minut) reż. Xavier Dolan
2014, Kanada/Francja, wyst. Anne Dorval, Antoine-Olivier Pilon, Suzanne Clément, Alexandre Goyette, Patrick Huard
Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość. „Mama” to genialna psychodrama, realizacyjny kunszt, a przede wszystkim kino zanurzone w popkulturze, którą reżyser genialnie przekuwa w sztukę i z której potrafi wydobyć coś zadziwiającego, czystego i autentycznego.
Bilety: 11 zł.
***
23 maja 2016 r., godz. 18.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.
NH Rh+ Dziedzictwo i tożsamość Nowej Huty: Jacek Dargiewicz
Spotkanie z szefem Klubu Kombinator na os. Szkolnym. Rozmawiać będziemy m.in. o tym jak na co dzień prowadzi się klub w Nowej Hucie, a także skąd pomysł na Zalew Sztuki i jak będzie on wyglądać w tym roku.
W ramach cyklu zastanawiamy się nad tym czym jest dziedzictwo Nowej Huty, jak ono wpływa na lokalną społeczność oraz czy istnieje „nowohucka grupa krwi”? Na warsztat brane są różne miejsca, obiekty, tradycje, a także nowohuckie inicjatywy i lokalni liderzy. Za każdym razem gościem spotkania jest inny znawca tematu, a rozmowa przybiera formę „wywiadu na żywo” z aktywnym uczestnictwem mieszkańców.
Wstęp wolny.
***
30 maja 2016 r., godz. 18.00, C-2 Południe Cafe, os. Górali 5, Kraków.
Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota
Kontekst historyczny i rozgrywka w planszówkę wydaną przez Małopolski Instytut Kultury. Prowadzenie: Sebastian Wacięga (MIK).
Oil City to planszowa ekonomiczna gra symulacyjna o początkach przemysłu naftowego w Galicji. Gracze wcielają się w postaci autentycznych dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców. Działają w trzyosobowych spółkach. Kupują działki, zatrudniają wiertaczy, rozbudowują infrastrukturę, prowadzą wydobycie i sprzedaż wagonów z surowcami (nafta uzyskana z ropy naftowej, gaz, wosk ziemny). Prowadzą firmy w warunkach gwałtownie zmieniających się cen surowców. Inwestują w rozwój własnych działek i nawiązują współpracę z innymi spółkami. Wygrywa spółka, która po sześciu turach gry uzyskała największą wartość.
Liczba graczy: 9–30
Wiek: 13+
Czas rozgrywki: 90–120 minut
Źródło: http://oc.mik.krakow.pl/
„Cykl „Podróże po historii i kulturze” przypomina wycieczkę wehikułem czasu. Nikt nie wie, gdzie nas zaprowadzi. Może do przeszłości? A może przyszłości? Jednak na pewno sprawi, że odkryjemy coś fascynującego!”
Więcej szczegółów na stronie OKN : www.okn.edu.pl
Zapraszamy!