Już 23 i 27 czerwca 2016 roku o godzinie 18.30 zapraszamy do Kina Studyjnego Sfinks na os. Górali 5 w Krakowie.
„Na muzycznej barykadzie” – rockowy boom lat osiemdziesiątych w polskim kinie dokumentalnym.
Wykład filmoznawcy Mateusza Kicki w ramach projektu ODBIORNIK LIVE*.
Polska lat 80. kojarzona jest przede wszystkim ze stanem wojennym, Solidarnością oraz schyłkiem PRL-u. Koniec Polski Ludowej to jednak nie tylko polityczna rewolucja, to również okres, w którym nastąpił dynamiczny rozkwit rodzimej muzyki rockowej. Maanam, TSA, Dezerter, Republika, to tylko kilka spośród wielu nazw, które elektryzowały ówczesną publiczność, a które po dziś dzień mają status legendy.
W ramach cyklu Odbiornik Live będziemy mieli okazję wysłuchać wykładu Mateusza Kicki poświęconego polskiej dokumentalistyce muzycznej lat 80., a także porozmawiać na temat rockowego boomu mającego wówczas miejsce. Prelegent opowie m.in. o takich filmach, jak: Koncert (reż. Michał Tarkowski, 1982), Być człowiekiem (reż. Julian Pakuła, 1983), Fala – Jarocin (reż. Piotr Łazarkiewicz, 1986), Maanam – Czuje się świetnie (reż. Waldemar Szarek, 1983), Wydział śledczy IPN – Jarocin (reż. Marcin Więcław, 2008) czy Beats of Freedom – Zew wolności (reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota, 2008).
Mateusz Kicka, absolwent filmoznawstwa na UJ, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Prowadzi zajęcia z teorii oraz historii dokumentu filmowego, jego praca doktorska poświęcona będzie filmowej dokumentalistyce muzycznej. Swoje teksty publikował m.in. w Kwartalniku Filmowym oraz czasopiśmie Media-Kultura- Komunikacja Społeczna.
Wstęp wolny!
27 czerwca 2016 roku o godz. 19.30 Kino Studyjne Sfinks zaprasza na, os. Górali 5 na HATI + Heart Beat Ear Drum – A Film About Z’EV
Koncert Rafała Iwańskiego i Rafała Kołackiego (HATI) oraz seans filmu dokumentalnego reżyserki Ellen Zweig w ramach projektu ODBIORNIK LIVE.
Heart Beat Ear Drum – a film about Z’EV jest to portret legendarnego artysty i muzyka Z’EVa, znanego z tego, że korzysta z osobliwego zestawu instrumentów etnicznych, znalezionych na złomowiskach i z odpadów przemysłowych. Film opowiada o tym jak ewoluowała jego muzyka oraz on sam w osobistej podróży, która zaprowadziła go na obrzeża sztuki oraz w głębiny serca.
Oglądając ten dokument, z niecierpliwością wyczekiwany przez fanów, poznajemy wyjątkową, charyzmatyczną i ekscentryczną osobę twórcy.
https://www.youtube.com/watch?v=C0gSd12pMas
Ellen Zweig – artystka z Nowego Jorku, twórczyni filmów, autorka dokumentu o jednym z najbardziej charyzmatycznych prekursorów industrialu, jakim jest niewątpliwie Z’EV, który realizowała przez 8 lat. Jest autorką cyklu wideo-portretów ludzi z zachodu zakochanych w Chinach, które powstały w latach 2001 – 2007. W VOOM HD Lab stworzyła krótkometrażowy dokument „The Lonely Girl” o chińskiej gwieździe operowej, żyjącej w Nowy Jorku. Aktualnie pracuje w Chinach nad dokumentem poświęconym Jorisowi Ivensovi oraz jego ostatniemu filmowi „Une Histoire du Vent”.
HATI (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) – duet muzyczny bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych i obiektów z recyklingu, łączący eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Od 2003 r. grupa zagrała kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Węgrzech i na Litwie. Muzycy pojawili się też na wielu ważnych festiwalach muzyki współczesnej i sztuki audiowizualnej, jak m.in. Unsound Festival w Nowym Jorku, Equinox Festival w Londynie, Laut und Luise Festival w Getyndze, Menuo Juodaragis na Litwie, Fano Free Folk Festival w Danii, CTM w Berlinie, Ars Electronica w Linz,
Trans/Wizje w Warszawie. Muzycy HATI brali udział w nagraniach, realizacji i wydaniu kilkudziesięciu płyt oraz współpracowali koncertowo i w studio m.in. z takimi artystami jak Z’EV, John Zorn, Sławomir Ciesielski (Republika), Jerzy Mazzoll, Andrzej Przybielski, PURE, Robert Curgenven, grupa PAS, Raymond Salvatore Harmon. Albumy HATI zbierały świetne recenzje w prasie polskiej i zagranicznej. Od 2007 r. podstawowy skład HATI to Rafał Iwański (występujący solo jako X-Navi:Et oraz w zespołach Kapital, Voices of the Cosmos, Innercity Ensemble, Alameda 5) i Rafał Kołacki (Mammoth Ulthana, Tonopolis, Innercity Ensemble, T'ien Lai). R. Iwański i R. Kołacki są też pomysłodawcami i współorganizatorami międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival organizowanego od 2008 r. w CSW Znaki Czasu w Toruniu.
Linki:
http://hati.serpent.pl
https://soundcloud.com/xnaviet
http://www.youtube.com/user/xnaviet
Wstęp wolny!
Kiedy: 23 i 27 czerwca
Co: Odbiornik Live 2016 – druga edycja cyklu muzycznego w Nowej Hucie
Gdzie: Kino Studyjne Sfinks
Materiał: Organizator