Serdecznie zapraszamy wszystkich do zapoznania się z najnowszym czerwcowym repertuarem Teatru Barakah i ArtCafe Barakah. Obiecujemy, że każdy wymagający artystycznych wrażeń widz znajdzie coś dla siebie.
***
TEATR
- 4,5 czerwca, sobota o 19:00 – „Dali”
„Dali.” to wydarzenie z pogranicza spektaklu i performance’u oparte na działaniach fizycznych i interakcji z widzem. Projekt powstał w ramach Sceny Eksperymentalnej Teatru Barakah. Inspiracją dla twórców jest postać Salvadora Dalego, jego dorobek i życie prywatne – relacja z żoną, Galą Dali. Istnieje analogia pomiędzy kreacją wizerunkową Dalego a zawodem aktora. Rozbudowana samoświadomość. Presja nieprzeciętności. Sekwencję scen spaja ze sobą hasło: „Od Dalego różni mnie tylko to, że nim nie jestem”.
Pomysł i wykonanie: Agata Woźnicka, Bartosz Ostrowski
Opracowanie tekstu i dramaturgia: Patrycja Kowańska, muzyka: Tamil Kuszyński, video: Lena Dobrowolska / Teo Ormond Skeaping, kostiumy: Ewelina Konior-Słowińska, charakteryzacja: Ania Zatorska, konsultacja choreograficzna: Iwona Olszowska
- 9 czerwca, czwartek o 20:00 – Kryminalne Dramatorium odc. 3 z komisarzem Montalbano
Kryminalne Dramatorium to cykl dramatoryjny, na którym śledzimy, węszymy, szukamy sprawców zbrodni i z lupami w dłoniach podążamy za detektywami i komisarzami.
PRZYGOTOWANIE: Anna Wyrwik + aktorzy (Małgorzata Brożonowicz, Filip Bochenek, Szymon Grzybek)
- 29 maja, niedziela o 19:00 – „Sąsiedzi”
Akcja tej sztuki dzieje się w Polsce, na wsi, podczas niespełna dwóch miesięcy niezwykle upalnego lata. Młode małżeństwo sprzedaje swoje mieszkanie i kupuje dom w wiejskiej okolicy. W momencie, kiedy postanawiają się wprowadzić do nowo zakupionego i wyremontowanego domu pojawia się ich najbliższy sąsiad. Od tego momentu ich życie toczy się w nowym, nieprzewidywalnym kierunku sterowane przez dziwną, nieznaną siłę, niczym w antycznej tragedii… Pomimo fatum ciążącego nad głównymi bohaterami sporo jest w tej sztuce również komicznych akcentów i absurdalnego humoru. Sztuka jest przeznaczona dla widzów dorosłych.
Autor: Andrzej Sadowski
Reżyseria: Andrzej Sadowski
Obsada: Katarzyna Galica, Wojciech Leonowicz / Kosma Szyman, Jacek Wojciechowski, Konrad Hanas
Scenografia: Andrzej Sadowski
współpraca muzyczna: Małgorzata Tekiel
- 12 czerwca, niedziela o 20:30 – Noce Waniliowych Myszy odc. 6 – „Szeherezjada, czyli baśń z jednej nocy”
Noce Waniliowych Myszy to spektakle z elementami kabaretu. Artyści Teatru Barakah komentują wydarzenia z rzeczywistości zarówno lokalnej, jak i tej dalszej – krajowej a nawet międzynarodowej. Słowem, gestem i dźwiękiem drwią ze świata kultury, polityki, religii oraz relacji damsko-męskich. Tytuł „Noce Waniliowych Myszy” został zaczerpnięty z jednego z wierszy amerykańskiego pisarza i poety Charlesa Bukowskiego, zamieszczonego w tomie o tym samym tytule wydanym w 2014 roku nakładem Noir Sur Blanc.
Autorzy: Dawid Barański, Amadou Guindo, Grzegorz Tadeusz Like; Reżyseria: Ana Nowicka; Obsada: Lidia Bogaczówna [Szeherazada / Jan Janina Kolska z domu Dobrowolska], Magda Brudzińska [Nikita], Monika Kufel [Fatma], Roksana Lewak [Jaśmina], Krzysztof Bochenek [Jan III Sobieski / Dyrektor], Bartosz Buława [ks. Tadeusz], Dariusz Starczewski [Szwagier], Karol Śmiałek [Alibaba / AlanDyn]
Muzyka: Renata Przemyk, choreografia: Jan Lorys, wykonanie i opracowanie muzyczne: Magda Brudzińska [altówka, śpiew, darabuka], Jacek Kopiec [akordeon, instrumenty perkusyjne], Piotr Południak – [kontrabas], Mateusz Krystian [piano], Bartosz Buława [saksofon]
18,19 czerwca, sobota o 22:00 – „Martwe wesele”
„Martwe wesele” to sztuka, której akcja dzieje się gdzieś na granicy pomiędzy życiem a śmiercią. To również sztuka o międzyludzkich relacjach i ich powierzchowności. O tym, jak zatraciliśmy (prawdopodobnie) umiejętności komunikacyjne i jak czasami związki międzyludzkie stają się zwykłym kontraktem.
Autor: Asja Srnec Todorvić; tłumaczenie: Agnieszka Cielesta, Leszek Małczak;
Reżyseria i adaptacja: Ana Nowicka; Obsada: Lidia Bogaczówna, Monika Kufel, Franciszek Muła, Dariusz Starczewski;
Muzyka: Piotr „Lala” Lewicki; scenografia i kostiumy: Monika Kufel;pracownia plastyczna: Bolesław Pająk
- 23 czerwca, czwartek o 20:00 – Miejsce, w którym już dłużej się nie da, czyli historie z pewnego miasta na Dramatorium
Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.
PRZYGOTOWANIE: Anna Wyrwik + aktorzy
***
MUZYKA
- 1,15,29 czerwca, środa o 20:00 – Rytmiczna Barakah
Wznowiliśmy długą tradycję krakowskich jamów perkusyjnych! Zaproszeni i mile widziani są wszyscy krakowscy bębniarze, niezależnie od instrumentów i stylów gry.
PRZYGOTOWANIE: Karol Wilkoszewski
- 2 czerwca, czwartek o 21:00 – Masha Stecko
Krakowski zespół śpiewający piosenki o tęsknocie, miłości, emigracji, uzależnieniach… Obecnie zmagają się z graniem na trzeźwo.
SKŁAD ZESPOŁU: Masha Stecko [vocals, guitar & songwriting], Pablo Stonka [bass guitar], Marian Paczenko [drums & stuff]
- 3 czerwca, piątek o 20:00 – Sublokator
SUBLOKATOR to czteroosobowy kwintet, który gra nieprzerwanie od 18 lat w Krakowie i poza. Przemyca jazz do muzyki alternatywnej i na odwrót. Laureat, Członek i Posiadacz. Dumny ojciec 2 płyt studyjnych, jednej koncertowej i jednej z muzyką filmową.
SKŁAD ZESPOŁU: Łukasz Jamrozik [drums], Filip Jarmakowski [saxophone, bass, moog], Tomasz Kosoń [bass, gitar], Marcin Rusek [vocal, guitar, moog]
- 4 czerwca, sobota o 21:00 Ludzie
Zespół istnieje od listopada 2015 i gra coś w rodzaju artpopu, a może jednak muzyki alternatywnej lub cold-warm wave.
SKŁAD ZESPOŁU: Krzysztof Gryko [bouzouki, wokal], Marcin Dzierżak [gitara basowa], Mateusz Opyrchał [perkusja]
- 8,22 czerwca, środa o 20:00 – Folk Session – jam z przytupem
Zapraszamy na jedyny w Krakowie otwarty i przyjazny Jam Session w klimatach etno-folkowych. Dźwięki z Polski przeplatamy tu z bałkańskimi, ukraińskimi, muzyką wschodu, Afryki i innych kultur, których muzykę znacie i cenicie. Liczy się przede wszystkim folkowa szczerość i energia.
PRZYGOTOWANIE: Żmij
- 11 czerwca, sobota o 21:00 – Zawiało
Zawiało zagra u nas projekt Folk Free Music – pieśni archaiczne w autorskich aranżacjach, nasycone emocjami kultury słowiańskiej z rejonów Polski, Serbii, Bułgarii, Macedonii, Ukrainy, a także pieśni romskie.
SKŁAD ZESPOŁU: Mariola Rodzik-Ziemiańska [śpiew], Justyna Dzierbicka–Przeliorz [skrzypce i chórki], Estera Manderla [akordeon], Mateusz Paszek [kontrabas], Tomasz Rodzik [djembe, dar buka]
- 17 czerwca, piątek o 20:00 – Raspberry Hills
Idea zespołu Raspberry Hills powstała na festiwalu Rawa Blues z inspiracji niecodzienną muzyką dawnych mistrzów Delty
SKŁAD ZESPOŁU: Karol Ochodek [Gitara/Wokal]. Mateusz Januła-Gniadek [Gitara Solowa, Łukasz Bielecki [Bass], Patryk Gajda [Perkusja]
- 25 czerwca, sobota o 20:00 – Żmij
- 30 czerwca, czwartek o 21:00 – Apple Fields
APPLE FIELDS to młody, pięcioosobowy zespół z Krakowa, założony w 2015 roku, grający muzykę zakorzenioną w klasyce brytyjskiego rocka, głównie lat 90’, a źródłowo – 60’.
SKŁAD ZESPOŁU: Tomek [gitara], Aga [bas], Kuba [gitara], Sebastian [wokal] Adrian [perkusja]
***
LITERATURA
- 9 czerwca, czwartek o 20:00 – Kryminalne Dramatorium odc. 3 z komisarzem Montalbano
- 10 czerwca, piątek o 21:00 – Chochla literacka – Kolory Okultyzmu, czyli hokusy i pokusy literatury czarnoksięskiej
Twórcy Chochli literackiej to przede wszystkim trójka młodych twórców, których w grupę literacką połączyła praca nad Nocami Waniliowych Myszy, autorskim projektem Teatru Barakah będącym cyklem spektaklów z elementami kabaretu i piosenki, które cieszą się dużą popularnością w krakowskim świecie rozrywki i kultury. Od ponad roku przygotowują dla ArtCafe Barakah spotkania z literaturą, na których panuje zasada open microphone – każdy może zaprezentować swój ulubiony fragment lub własną twórczość. Nie brakuje również muzyki a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session.
PRZYGOTOWANIE: Dawid Barański, Amadou Guindo, Grzegorz Like
16 czerwca, czwartek o 20:00 – Bitwa na teksty
Bitwa na teksty to absolutna nowość krakowskiego podziemia literackiego. Ring MMA, dwa mikrofony, dwoje zawodników a przystojny tylko spiker. Jest to impreza pełna metaforycznych sierpowych, poetyckich kopniaków karate i uników w stylu ninja.
PRZYGOTOWANIE: Miłosz Majchrzak, Anna Siwoń, Jakub Śledź
- 23 czerwca, czwartek o 20:00 – Miejsce, w którym już dłużej się nie da, czyli historie z pewnego miasta na Dramatorium
- 24 czerwca, piątek o 21:00 – Chochla literacka – Niebiańscy Włóczędzy, czyli podróżnicze wyznania pewnych meneli
***
FILM
- 7, 14, 21, 28, wtorki o 19:30 – Akademia Filmowa Barakah – „Błazeństwa Woody’ego Allena”
***
Serdecznie zapraszamy i obiecujemy, że nikt nie będzie się nudził!
Wszelkie dodatkowe informacje:
Materiały prasowe: Anna Wyrwik