WSCHODZĄCA GWIAZDA LITERATURY AMERYKAŃSKIEJ
Wciągająca historia i prawdziwa eksplozja emocji.
Powieść bardzo amerykańska,
a jednocześnie pełna afrykańskiej magii.
Jedna z najgorętszych, najczęściej komentowanych i chwalonych książek tego roku za oceanem.
Yaa Gyasi urodziła się w Mampong, małym miasteczku oddalonym o sto kilometrów od Cape Coast Castel. Jej rodzina wyemigrowała z Ghany do Stanów Zjednoczonych. Mieszkała w Huntsville, a potem w Alabamie. Ojciec Yaa pracował nad doktoratem z filologii francuskiej na uniwersytecie stanowym w Ohio, ale frankofońsko-afrykańskie teksty, które zgłębiał nie interesowały córki. Dziewczynka pochłaniała za to powieści Dickensa i Charlotte Brontë. Jej najważniejszą książkową inspiracją jest wciąż Sto lat samotności Gabriela Garcíi Márqueza. Zawsze uwielbiała też czytać jak najdłuższe rodzinne sagi.
Yaa Gyasi ukończyła drugi rok studiów na Uniwersytecie Stanford i spędzała lato w Ghanie, kraju, który opuściła, będąc dzieckiem. Zawsze wyobrażała sobie, że zostanie pisarką.
Czarnoskóra, wykształcona studentka zwiedzała twierdzę niewolników i fotografowała bramę Cape Coast Castle, gdzie widniał napis: Droga bez powrotu. Nagle opanował ją gniew. Jej rodzice nigdy nie wspominali historii niewolnictwa, nie mówiło się o tym w domu. Po powrocie z Ghany Gyasi odnalazła swój cel, swoje miejsca na ziemi w Afryce. Stąd właśnie wzięła się Droga do domu, to złowrogie miejsce w Ghanie stało się tematem opowieści, a wkrótce także bestsellerowej sagi. Obecnie 26-letnia debiutantka mieszka w Berkeley w Kaliforni i świętuje zasłużony pisarski sukces.
„DROGA DO DOMU” YAA GYASI
Osiemnasty wiek – przyrodnie siostry, Effia i Esi, przychodzą na świat w różnych wioskach w Ghanie. Effia wychodzi za mąż za Anglika i żyje w przepychu Cape Coast Castle. Nie wie, że jej siostra Esi została uwięziona w zamkowym lochu, sprzedana jak tysiące innych przez handlarzy niewolników ze Złotego Wybrzeża i wyprawiona na statku do Ameryki, gdzie jej dzieci i wnuki będą dorastały jako niewolnicy. Jeden z wątków powieści podąża za potomkami Effii przez stulecia wojny w Ghanie, gdy plemiona Fante i Asante walczą z handlem niewolnikami i brytyjską kolonizacją. Inny wątek to losy Esi i jej dzieci w Ameryce. Od południowych plantacji po wojnę secesyjną i wielką wędrówkę, od kopalni węgla w Pratt City w Alabamie aż po kluby jazzowe i narkomańskie spelunki w dwudziestowiecznym Harlemie.
Tytuł: Droga do domu
Autor: Yaa Gyasi
Data premiery: lipiec 2016 r.
Materiały prasowe: Wydawnictwo Literackie