„Niezwykłe liczby profesora Stewarta” to bardzo interesująca propozycja dla wszystkich zainteresowanych nauką i chcących poznać historię oraz znaczenie liczb w naszym świecie.
Profesor Stewart to fachowiec w dziedzinie popularyzowania matematyki. Swoją pasję nauczania „przelewa” na karty książek, wśród których można wymienić takie tytuły jak: „Matematykę życia”, „17 równań, które zmieniły świat” czy „Wielkie problemy matematyczne”. Jego działalność jest doceniana przez środowisko naukowców co przyczyniło się do uhonorowania go takimi nagrodami jak Złoty Medal przyznawany przez Institute for Mathematics and its Applications czy Medal Faradaya londyńskiego Towarzystwa Królewskiego.
W nowej książce Ian Stewart postanowił podzielić się z Państwem swoją fascynacją liczbami. Na początku trzeba zaznaczyć jedno – niech temat nie odstrasza matematycznych leniuchów! To czego uczyliśmy się w szkołach (a raczej czego próbowano nas nauczyć) z pewnością zostało przedstawione w sposób mniej ciekawy niż uczynił to profesor Stewart.
Pracy Stewarta nie można odmówić głębokiego zaangażowania – przedstawienie historii pojęć takich jak ciąg Fibonacciego, liczby urojone czy stała Eulera wymaga dużej wiedzy i cierpliwości do, prawdopodobnie, nie wtajemniczonych w świat matematyki czytelników. Jednak podobnie jak w przypadku swoich poprzednich książek udaje mu się to wyśmienicie. Wszystkie tematy sa omawiany w sposób przejrzysty i łatwo przyswajalny a konieczne wyprowadzenia są ukazane w podstawowym zakresie i nie przyprawiają o zawrót głowy. Czysto matematyczne aspekty są zgrabnie uzupełnione przykładami zastosowań w świecie rzeczywistym – w konstrukcji płatków śniegu, podczas gry w wieżę Hanoi czy w budowie kosmosu.
Książka „Niezwykłe liczby…” jest bardzo ciekawą propozycją dla każdego zainteresowanego poznaniem świata matematyki. Do efektownej lektury wymagane jest jedynie pozytywne nastawienie i dziecięca ciekawość 🙂
Autor recenzji: Patryk Nalepka
Tytuł: „Niezwykłe liczby profesora Stewarta”
Autor: Ian Stewart
Data premiery: 7.06.2016 r.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka