
Kraina szczęścia zbliża się wielkimi krokami. Organizatorzy zdradzają coraz więcej szczegółów dotyczących tegorocznych występów. Przyjrzyjmy się tym, którzy uświetnią imprezę swoją muzyką.
KLEZMAFOUR – 12.10.2016, 21:00 – (Klub Studencki Żaczek, al. 3 Maja 5)
to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskiej tradycji tych regionów czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z rockową energią i bałkańskim szaleństwem. Zespół składający się z klasycznie wykształconych muzyków jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego Internatonal Jewish Music Festval 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą koncertową po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak Balkan Beat Box, jak również licznymi festiwalami za granicą. Międzynarodowe osiągnięcia zaowocowały zasileniem szeregów impresariatu i wydawnictwa Karrot Kommando obok tak znanych grup jak Kapela ze Wsi Warszawa, czy Vavamufn. Zespół jest finalistą programu emitowanego przez telewizję Polsat: „Must be the Music”. Ma na swoim koncie świetnie przyjęte występy na tak ważnych festiwalach jak Heineken Open’er, Przystanek Woodstock, Ethnoport Poznań, Lviv Klezmer Fest (Ukraina), Leeds Jewish Festval (Wielka Brytania), Intercultural Days, Stambuł (Turcja).
SHOFAR – 11.10.2016, 21:00 (Teatr Barakah, ul. Paulińska 28)
Zespół Shofar to trio składające się z trzech filarów polskiej sceny muzyki improwizowanej: Mikołaja Trzaski, wybitnego saksofonisty i klarnecisty, Raphaela Rogińskiego, gitarzysty i kompozytora oraz Macia Morettiego, perkusisty, znanego m.in. z działalności Mitch&Mitch. Grupa powstała z inicjatywy Raphaela Rogińskiego w maju 2006 roku.
Ideą projektu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i współczesnym kreatywnym jazzie. Także kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla członków zespołu jest wciąż żywa. Repertuar zespołu Shofar składa się z tradycyjnej, religijnej muzyki żydowskiej. Zespół wykonuje najczęściej tzw. „niguny”, magiczne pieśni religijne oraz „frejlaksy”, czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej. Podobnie jak w komentowaniu Tory, tak i tu poprzez muzykę odtwarzane są różne prądy religijności, obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego.
MAGDA BRUDZIŃSKA TRIO „EThNO LOVE” – 11.10.2016, 18:00 (Synagoga Wysoka, ul. Józefa 38)
Energetyczne krakowskie Trio znane z oryginalnego brzmienia i koncertów porywających każdą publiczność. Wykonuje piosenki i utwory polskie, bałkańskie, aszkenazyjskie, czeskie, ukraińskie, łemkowskie i romskie. Koncert będzie mieć świeży i dynamiczny charakter, aranżacje połączą ze sobą elementy jazzu, klasyki i muzyki improwizowanej, a piosenki wykonywane będą w oryginalnych językach.
Magda Brudzińska to wokalistka, altowiolistka, aranżerka i producentka muzyczna. Uwielbia eksperymentować ze wszystkimi gatunkami muzyki: zarówno klasyczną, jak i rozrywkową oraz alternatywną. Wykorzystuje przy tym nie tylko umiejętność gry solowej na altówce, ale też wyjątkowo oryginalny, niski i mocny głos. Współpracowała z zespołami bluesowymi, rockowymi, punkowymi i rozgłośniami radiowymi. Brała udział w projektach związanych z piosenką aktorską i poezją śpiewaną.
KLEZMERSKA ORKIESTRA TEATRU SEJNEŃSKIEGO –09.10.2016, 18:00 (Synagoga Wysoka, ul. Józefa38)
Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Podczas ich koncertów muzyka żydowska miesza się z klimatem bałkańskich orkiestr dętych i jazzową improwizacją. Wielu twierdzi, że to właśnie członkowie Orkiestry w Sejnach – młodzi ludzie wychowani na Pograniczu, nie tylko geograficznym: polsko-litewsko-białoruskim, ale przede wszystkim kulturowym: katolicko-prawosławno-ewangelicko-cygańsko-żydowskim, mający próby w dawnej jesziwie a koncerty w starej Synagodze – najbardziej godni są miana klezmerów. Młodzi muzycy muzyki uczą się nie w konserwatorium, lecz w niezwykłej, organicznej szkole, jaką jest zespół prowadzony przez Wojciecha Szroedera.
Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia: http://krt-festival.pl/?lang=pl
41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne
Materiał prasowe: Anna Wyrwik
Data wydarzenia: 7-12 października 2016 roku
Miejsce wydarzenia: Kraków