
Już w najbliższy czwartek w Muzeum Etnograficznym rusza nowy cykl warsztatów, które tym razem będą dotyczyły technik graficznych.
Natura od wieków inspirowała artystów. Jej zmienność przywodziła na myśl ulotność chwili, którą starali się uchwycić w swoich dziełach. Wielość wzorów, kolorystyka, kształty zaczerpnięte z natury można odnaleźć w wielu dziełach twórców ludowych, którzy wykorzystywali te motywy przy tworzeniu swojej opowieści o świecie, który zachwycał ich i inspirował.
Cykl działań warsztatowych pt. „Odbicia” odnosi się do bogatej kolekcji sztuki ludowej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Tematem tegorocznych spotkań będzie „Ogród”. Działania z zakresu technik graficznych staną się punktem wyjścia do odkrywania motywów natury i odnajdywania ich w dziełach artystów ludowych. Będą też zaproszeniem do wspólnej obserwacji otaczającego nas świata, zmian w nim zachodzących i próbą utrwalenia tego, co ulotne. Kolor ziemi, kształt korzeni, struktura wody, ulotność powietrza staną się inspiracją do własnych poszukiwań i twórczej ekspresji.
W nowej odsłonie uczestnicy i uczestniczki warsztatów będą poznawać techniki graficzne, za pomocą których nauczą się utrwalać swoje obserwacje otaczającego świata. Będą to m. in. linoryt, monotypia i pieczątkowanie.
Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z grafiką.
Prowadzenie: Justyna Mazur – litograf i rysownik. Mieszka i pracuje w Krakowie. Współtworzy Duet artystyczny z Justyną Sławik.
Harmonogram spotkań:
Wodna impresja, 27 października, godz. 18:00 – 20:00
Przegląd prac artystów ludowych zainspirowanych wodą. Drukowanie elementów graficznych w układach tworzących desenie inspirowane strukturami wody. Ćwiczenia z pieczątkowania.
Ziemia, 17 listopada, godz. 18:00 – 20:00
Ćwiczenia z niestandardowymi materiałami graficznymi. Tworzenie matryc ze sznurków i ścinków pianki panelowej, inspirowanych kształtami bulw i korzeni.
Motywy kwiatowe a technika Irys, 15 grudnia, godz. 18:00 – 20:00
Irys, czyli technika graficzna polegająca na nanoszeniu na matrycę kilku kolorów jednocześnie. Tradycyjne wzory ludowe jako inspiracja do tworzenia autorskich prac.
Powietrze, 19 stycznia, godz. 18:00 – 20:00
Ulotność, jednorazowość, niespotykane wzory, niepowtarzane rysunki – czyli tworzenie monotypii na pianie. Drukowanie na wielkim formacie.
Tytuł: „Odbicia” – cykl warsztatów graficznych
Data: 27 października / 17 listopada / 15 grudnia 2016 r. / 19 stycznia 2017 r. godz. 18:00 – 20:00
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1
Cena: karnet (4 warsztaty) – 100 zł; pojedynczy warsztat – 30 zł
Informacje i rezerwacje: szelingowska@etnomuzeum.eu lub tel.: 12 430 18 27, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.
Materiały prasowe: MEK