Zapraszamy na spotkanie autorskie z Andrzejem Muszyńskim pt. „Wiejskość w literaturze”. Odbędzie się ono 24 listopada 2016 r. o godz. 18.00 w krakowskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego na Rynku Głównym 34.
Andrzeja Muszyńskiego czytelnicy mogli poznać zarówno ze strony reportaży, takich jak „Południe” czy „Cyklon” oraz dzięki prozie, opowiadaniom zawartym w „Miedzy” i powieści „Podkrzywdzie”.
„Miedza” powstała w wyniku wkurzenia. Niespecjalnie potrafiłem pogodzić się z tym, jak zmienia się wieś, co dzieje się z jej dawną, dobrze mi znaną żywiołowością. To znikało w oczach (…). „Podkrzywdzie” zassało totalnie wszystko, co przejąłem po swoich przodkach i kulturze, którą mi zostawili. Poprzez to chciałem opowiedzieć o tym, co widzę przez okno tu i teraz. Przeszłość w ludzkich głowach spotyka się z teraźniejszością i przyszłością, to wszystko występuje tam naraz.
Andrzej Muszyński w wywiadzie z Jarosławem Czechowiczem (Krytycznym okiem)
Miejsce: Rynek Główny 34, oficyna, III piętro
Data: godz. 18.00, 24.11.2016 r.
Gość: Andrzej Muszyński
Organizator: jagielloński24.pl
Wydarzenie na fb: TUTAJ
Obraz polskiej wsi w literaturze pojawiał się od dawna. Począwszy od XIX w., kiedy chłopi nauczyli się pisać i reprezentowali ich Jan Kasprowicz czy Władysław Orkan, poprzez wiek XX, kiedy przedstawicielami nurtu chłopskiego byli np. Tadeusz Nowak, Julian Kawalec czy Wiesław Myśliwski. Choć wszystkie te powieści odwoływały się do kultury chłopskiej, to każda w swoim czasie poruszała trochę inne problemy. Od biedy i najgorszej pozycji społecznej chłopów, poprzez „lament chłopski” nad zatratą dawnej wsi i wytworzonej przez nią kultury, aż po kwestię awansów chłopskich, wyjścia ze wsi, migracji do miast i pewnego poczucia przegranej. Kryzys tożsamości powstały w wyniku zmiany funkcjonowania wsi postawił kolejne ważne pytania.
Do rozmowy o polskiej wsi w literaturze zaprosiliśmy Andrzeja Muszyńskiego, który w swoich utworach, w „Miedzy” i „Podkrzywdziu”, zajmuje się mitem prowincji. Jak sam mówi: „Ja wychowałem się na wsi, dalej tu mieszkam. Czerpię z tych doświadczeń, co jednak nie znaczy, że nie mam innych. Ale te były pierwotne i mocne. Gdy piszę, nigdy nie kalkuluję – nie interesuje mnie, czy ktoś już podjął dany temat. Tyle że ja opisywałem dotąd wyłącznie mit, zastanawiając się jednocześnie, jak się do niego ustawić – bokiem, tyłem? Stać w takim rozkroku to, z jednej strony, trudność, z drugiej, wielka frajda”. (dwutygodnik.com)
To już drugie takie wydarzenie z cyklu o znaczeniu polskiej wsi. Pierwsze pt. „Polak-chłop: wyobrażenia a rzeczywistość” zaplanowaliśmy z udziałem socjologa, dra hab. Piotra Nowaka.
Zapraszamy!
Andrzej Muszyński – ur. 1984, pisarz, reportażysta, podróżnik. Z wykształcenia prawnik. Autor takich reportaży, jak „Południe” i „Cyklon”. Wydał również zbiór opowiadań „Miedza” oraz powieść „Podkrzywdzie”. Pierwszy stypendysta Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Gdynia, Paszportu Polityki.
Materiały prasowe: Klub Jagielloński