
Pan Pickwick to typowy, angielski dżentelman. Trochę flegmatyczny, chodząca uprzejmość, ale przede wszystkim pełen uroku. Razem z trojgiem przyjaciół – Panami Winkle, Snodgrass i Tupman – wybierają się w podróż po kraju, aby poznawać naturę ludzką. Historie mają następnie stanowić materiał do książki, ktora będzie uwieńczeniem podróży tak zwanego Klubu Pickwicka.
Każda z przygód opisanych w książce jest zabawna. Przygody jakie spotykają na swojej drodze mężczyźni niesamowicie wciągają. Czyta je się z ogromnym zaciekawieniem i uśmiechem na ustach. Przez książkę przejawia się ogromna liczba bohaterów, liczona w setkach. Każda natomiast jest indywidualnością, która wprowadza czytelnika w swój świat. To obraz i zarazem krytyka angielskiej wsi, klasy wyższej czy sądownictwa. Nieprawdopodobne jak Dickes potrafi z każdej sytuacji wyciągnąć komizm, zaskakujący zwrot akcji i przyprawić je humorem.
W scenach rodzajowych, a także dokładnych opisach charakteru bohaterów, można odczytać stosunek autora do ówczesnej Angli. Dickens w swych utworach niejednokrotnie operuje satyrą. Prezentuje świat poprzez komiczne wyolbrzymienie i pozostawia czytelnikowi refleksję nad poruszanym zagadnieniem. Klub Pickwicka to w końcu fantastyczne studium ludzkich zachowań, które do dziś są aktualne. Pocieszający jest fakt, że rodzaj ludzki jest niezmienny w swych postępowaniach i może być wspaniałym materiałem poznawczym i w konsekwencji – prześmiewczym.
Język początkowo może stwarzać problem. To styl, do którego przyzwyczajamy się i odkrywamy jego piękno z kolejnymi rozdziałami, głębiej wchodząc w świat osiemnastowiecznej Angli. Podobnie jak w Olivierze Twiście – każdy rozdział jest „zajafką” do wydarzeń zaraz przedstawionych, która przyciąga. Natomiast w przeciwieństwie do wspomnianego dzieła pełno tu poczucia humory i uszczypliwości autora.
Warto wspomnieć, że dzieło Dickensa początkowo nie cieszyło się entuzjastycznym przyjęciem. Po dokonaniu małych korekt i wprowadzeniu dodatkowych bohaterów, książka stała się hitem. Tworzono kapelusze i cygara na wzór tych, z których korzystali pickwickowcy.
Autor recenzji: Anna Haza
Tytuł: Klub Pickwicka
Autor: Charles Dickens
Tłumaczenie: Włodzimierz Górski
Wydawnictwo: MG
Data premiery: 26 października 2016