Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na spotkania dyskusyjne „Za i przeciw-historie” pod kuratelą dr hab. Diany Poskuty-Włodek oraz dyskusje związane z premierami na scenie eksperymentalnej Małopolskiego Ogrodu Sztuki poświęcone współczesnym relacjom kultury i polityki, a także poszukiwaniu źródeł współczesnej awangardy.
W cyklu spotkań z artystami, historykami, badaczami teatru otworzymy puszkę Pandory wypełnioną historią teatru: wypartą, wstydliwą, czasem uciążliwą lub wręcz zapomnianą. Szukać w niej będziemy klucza do współczesności, do rezerwuaru naszych kompleksów, traum, stereotypów.
Na początek stawiamy pytania: czym jest dla nas mitologia Wyspiańskiego, co znaczyć może odkrywanie – poprzez teatr – naszej osobistej przeszłości, czym jest potrzeba nieustannego wyzwalania się teatru wbrew politycznym i obyczajowym opresjom. Czasem w dyskusji pomoże nam anegdota teatralna, czasem to, co w teatrze tak cenne – autoironia i przymrużenie oka.
Najbliższe spotkania:
-> 2 kwietnia, godz. 19:00, Scena Miniatura
„Kod Wyspiańskiego – świętość czy przekleństwo mitologii”
Spotkanie z udziałem prof. Andrzeja Romanowskiego i prof. Franciszka Ziejki, prowadzenie: dr hab. Diana Poskuta-Włodek
-> 3 kwietnia, godz. 19:00, Małopolski Ogród Sztuki
„XXI wiek – Współczesna awangarda”
Jaki jest świat, w którym żyjemy? Jak wielki wpływ na nas mają ruchy polityczno-społeczne,które mają miejsce teraz w Polsce, w Europie? Jak wielki wpływ mają na kulturę? Jak kultura – a w szczególności teatr – zmienia się przez te ruchy? Co one wymuszają, ale też jak można z nimi dialogować i jak się im opierać? Za czym warto podążać, a na co nie zgadzać? Czym jest/mogłaby być/powinna być współczesna awangarda w sztuce?
Spotkanie z udziałem Jana Sowy, Marcina Kościelniaka, Bartosza Szydłowskiego oraz reżyserów nowych przedstawień w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Prowadzenie: Jakub Roszkowski (kierownik literacki Teatru im. Juliusza Słowackiego)
Kolejne spotkania:
-> 7 maja
„Z biegiem lat… i z powrotem. Odzyskiwanie pamięci”
Spotkanie z udziałem Joanny Olczak-Ronikierowej i Agnieszki Glińskiej
-> 4 czerwca
„<<Klątwa>> i inne spektakle wyklęte. Czyli o cenzurowaniu teatru”
Spotkanie z udziałem prof. Grzegorza Niziołka i dr. Marcina Kościelniaka
Wstęp: 5zł, bilety dostępne w kasie Teatru i online
Materiały prasowe: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie