Pytając o narodową (nie)odpowiedzialność stajemy na rozdrożu. Albo myślenie w kategoriach narodowych jest skrajnie nieodpowiedzialne, stanowi bowiem pretekst, aby uciec od wyzwania, jakim jest odpowiedzialność indywidualna. Albo nieodpowiedzialność jest po stronie nowoczesnego, pluralistycznego społeczeństwa, które odpowiedzialność za naród zastępuje wizją świata „multikulti”. Rozstrzygnięcie tego dylematu, który w nieco innej formie nieobcy był również Stanisławowi Wyspiańskiemu, stanowi klucz do zrozumienia sytuacji społeczno-kulturowej, w której się dziś w Polsce znajdujemy.
W poszukiwaniu odpowiedzi pomoże nam wykład prof. Jacka Filka, który wprowadzi nas w problematykę odpowiedzialności jako radykalnej idei etycznej. Jego zdaniem właściwego znaczenia odpowiedzialności nie pojmiemy dopóty, dopóki będziemy się posługiwać fałszywą, egologiczną koncepcją wolności, błędnie utożsamiając jej istotę z wyzwoleniem. Bartosz Szydłowski, komentując wykład, opowie o dylematach odpowiedzialności artysty. Przewidujemy burzliwą dyskusję z udziałem widzów, którą poprowadzi Piotr Augustyniak.
Wprowadzeniem do spotkania będzie jak zwykle performance teatralny. Przed nami kolejna uczta intelektualna w magicznej atmosferze Teatru w Krakowie im. Juliusza Słowackiego.
Prof. Jacek Filek – filozof, etyk i tłumacz. Jeden z najbardziej charyzmatycznych wykładowców Instytutu Filozofii UJ ostatnich lat. Wybitny znawca problematyki odpowiedzialności. Kontynuator refleksji etycznej Emmanuela Levinasa i ks. Józefa Tischnera. Wydał m.in.: Filozofia jako etyka (2001), Filozofia odpowiedzialności XX wieku (2003), Życie, etyka, inni (2010), Etyka. Reinterpretacja (2014). Laureat nagrody im. Józefa Tischnera. Cyklista i miłośnik kultury śródziemnomorskiej.
Bartosz Szydłowski – reżyser, kurator programu artystycznego Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, twórca takich spektakli jak: Wejście smoka. Trailer, Klub Miłośników Filmu MISJA, czy Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego.
Piotr Augustyniak – filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, znawca filozofii i mistyki niemieckiej, autor krytycznych analiz polskiej tożsamości. Wydał m.in. Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015) oraz Aporetyczna nieśmiertelność (2016). Gospodarz cyklu spotkań teatralno- filozoficznych „Sztuka myślenia”.
„Sztuka myślenia” to zainicjowany przez Bartosza Szydłowskiego i Piotra Augustyniaka performatywny sojusz teatru i filozofii – sztuki i myślenia – który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał. Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas bowiem i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia.
Tytuł: „Narodowa (nie)odpowiedzialność” z cyklu „Sztuka myślenia”
Miejsce: Scena Miniatura Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Data: 13.05.2017, godz. 20.00
Materiały prasowe: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie