Końcowe dekady XVIII wieku. Na francuskim dworze intryga goni intrygę, w społeczeństwie górę biorą nastroje antyrojalistyczne. Na tronie zasiadają król Ludwik XVI oraz jego żona, pochodząca z dynastii Habsburgów – Maria Antonina. Każdy dworzanin chce żyć z nimi w zgodzie, ponieważ gwarantuje mu to mnóstwo profitów. Wśród osób, które bezskutecznie starają się o względy królowej jest kardynał Rohan, wielki jałmużnik Francji, ozdoba swojego szlachetnego rodu. Gdzieś w oddali od hucznego dworskiego życia, swój ciężki los przeżywa Jeanne, potomkini królewskiego rodu Walezjuszy, której rodzinna godność i majątek zostały rozmienione na drobne przez niekompetentnych przodków. Bijąca matka, zmuszająca Jeanne do żebractwa odcisnęła złowrogie piętno na duszy tej młodej osoby. Jeanne po śmierci matki, przekazywana z rąk do rąk do kolejnych opiekunów, budzi w sobie pragnienie odbudowany swojej rodzinnej, utraconej godności, nawet jeżeli droga prowadziłaby po trupach.
Książka Jonathana Beckmana pt. „Jak zrujnować królową” jest pozycją historyczną, choć wydarzenia opisane na jej kartkach wydają się być tak nieprawdopodobne, że trudno uwierzyć w ich istnienie. Ciężko wytłumaczyć samemu sobie, że tak inteligentna i obyta w kręgach władzy osoba jaką był kardynał Rohan da złapać się w sidła intrygi, zbudowanej przez Jeanne wraz z jej mężem Nicolasem. I nie dość, że pomyli królową z prostytutką to jeszcze bez żadnych pewnych poręczeń będzie pośredniczył w kupnie naszyjnika wartego ceny 609 pierścionków zaręczynowych księżnej Kate (a wcześniej Diany) czy około pół miliona flakonów perfum Chanel No5.
Książka ta jest obowiązkową pozycją nie tylko dla fanów historii, ale także dla miłośników kryminałów, bo choć winnego znamy już od samego początku intrygi, to sam sposób prowadzenia śledztwa przyciągnie ciekawość wielu czytelników. Trzeba zaznaczyć, że autor zadał sobie wiele trudu w dogłębnej analizie nie tylko samego procesu najdroższej, do dziś fascynującej i zagadkowej afery naszyjnikowej, ale także codziennego życia dworu francuskiego w tych trudnych, przedrewolucyjnych czasach. Król czuł na swych plecach oddech francuskiego społeczeństwa, dlatego też nie mógł pozwolić, żeby sprawa, która dotyczyła samej królowej była rozstrzygana w nieodpowiedni sposób. Mimo tego, że winni intrygi zostali prawomocnie skazani to sprawa ta rzuciła cień na majestat królowej i być może przyczyniła się do szybszego wybuchu rewolucji francuskiej, której Maria Antonina nie przeżyła – została dekapitowana.
Książkę tę polecam z pełnym przekonaniem, że jej lektura pozwoli poznać wiele politycznych technik, obecnych w każdym czasach. Bo choć czasy się zmieniają, ludzie pozostają tacy sami. Zapraszam do pasjonującej lektury.
Autor recenzji: Agnieszka Jedynak
Autor: Jonathan Beckman
Tłumaczenie: Anna Grelak
Tytuł: Jak zrujnować królową
Premiera: 3 lipiec 2017
Wydawnictwo: Znak Literanova