Zachęcamy do zapoznania się z jesiennymi zapowiedziami wydawniczymi Dwóch Sióstr.
Największą wydawniczą dumą tej jesieni są:
Klechdy sezamowe, Bolesław Leśmian
Przedział wiekowy: 7+
Termin wydania: 20 września 2017
Sześć orientalnych baśni opowiedzianych przez jednego z najwybitniejszych polskich poetów i zilustrowanych przez jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.
Młody perski książę wsiada na zaklętego drewnianego rumaka i znika w obłokach. Zanim odkryje, jak wylądować, doleci aż do Bengalu.
Pewien rybak wyławia z morza miedzianą szkatułkę; kiedy ją otworzy, okaże się, że lepiej było tego nie robić.
Afrykański czarnoksiężnik przybywa do Chin, by odnaleźć jedynego człowieka, który może wydobyć z podziemi cudowną lampę…
Pamiętacie te historie?
Trzeba bardzo natężyć uwagę, aby od początku do końca wysłuchać tych baśni. Są to bowiem baśnie pełne zdarzeń niespodzianych i cudów niesłychanych. Nieuważnemu i nieostrożnemu słuchaczowi łatwo zabłąkać się w nich tak samo, jak się pewien chłopiec zabłąkał w lesie czarodziejskim. O północy wszystkie ścieżki i drogi tego dziwnego lasu zaczęły ze śmiechem skakać i pląsać i rozpląsane uciekały przed chłopcem, ile razy chciał na jedną z nich nastąpić nogą, ażeby po niej wrócić do domu. Trzeba być bardzo uważnym wówczas, kiedy się wchodzi do czarodziejskiego lasu, albo wówczas, kiedy się słucha naprawdę czarodziejskich baśni. Nawet królowie perscy, arabscy i indyjscy natężali swoją królewską uwagę, gdy im opowiadano te dziwne i straszne, i osobliwe, i niepojęte baśni.
Prosimy więc o ciszę, gdyż oto opowieść się zaczyna!
Tekst został opracowany na podstawie I wydania (Kraków: Wydaw. J. Mortkowicza, 1913), z pominięciem skrótów i zmian wprowadzonych w edycjach opublikowanych po śmierci autora. Fleksja, pisownia i interpunkcja zostały uwspółcześnione.
Bolesław Leśmian (1877–1937) – poeta, prozaik, eseista i krytyk literacki; współzałożyciel i reżyser eksperymentalnego Teatru Artystycznego w Warszawie; od 1933 członek Polskiej Akademii Literatury. Autor zbiorów wierszy „Sad rozstajnyˮ, „Łąkaˮ, „Napój cienistyˮ i „Dziejba leśnaˮ oraz zbiorów baśni prozą „Klechdy sezamoweˮ, „Przygody Sindbada Żeglarzaˮ i „Klechdy polskieˮ, a także esejów, szkiców literackich oraz przekładów (m.in. Edgara Allana Poego).
Jan Lenica (1928–2001) – grafik, autor rysunków satyrycznych, plakatów teatralnych i filmowych oraz ilustracji książkowych. Od 1957 roku zajmował się głównie filmem eksperymentalnym.
Dla najmłodszych przygotowane zostały nowe książeczki kartonowe: o Króliczku, przyjaciely maluchów, który tym razem przygotowuje się do kąpieli…, dowcipną dwustronną kartonową książeczkę o dwóch pracowitych braciach – kominiarzu i piekarzu, oraz o kolejnej wyprawie na niedźwiedzia – tym razem w poręczniejszej, mniejszej i kartonowej formie.
Do kąpieli, króliczku, Jörg Mühle
Przedział wiekowy: 1+
Książka kartonowa
Objętość: 20 stron
Termin wydania: 13 września 2017
Urocza, prosta książka, która pomoże zachęcić dziecko do kąpieli.
Zawołaj króliczka do wanienki. Umyj mu głowę. Tylko uważaj, żeby woda nie dostała mu się do oczu! Opłucz go i wytrzyj. Wysusz mu futerko suszarką, posmaruj buzię kremem. Gotowe. Jaki czyściutki!
Jörg Mühle (ur. w 1973) – niemiecki ilustrator i autor książek dla dzieci. Ukończył Hochschule für Gestaltung w Offenbach i prestiżową paryską École nationale supérieure des arts décoratifs. „Śpij, króliczku” to jego najbardziej popularna książka.
Kominiarz/Piekarz
Przedział wiekowy: 1+
Książka kartonowa
Objętość: 54 strony
Termin wydania: 27 września 2017
Urzekająca prostotą i dowcipem dwustronna kartonowa książeczka o dwóch pracowitych braciach.
Jeden ubiera się na czarno, drugi na biało. Jeden pracuje w dzień, drugi w nocy. To dwaj bracia: kominiarz i piekarz. Czym jeszcze się różnią, a w czym są podobni? Opowiedzą wam o tym zabawne, czarno-biało-czerwone ilustracje i zwięzły rymowany tekst zgrabnie wykorzystujący uwielbiane przez maluchy wyrazy dźwiękonaśladowcze.
Dominika Czerniak-Chojnacka (ur. 1990) – graficzka. Absolwentka projektowania graficznego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, doktorantka na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, studentka etnologii. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2013.
Idziemy na niedźwiedzia, Michael Rosen, Helen Oxenbury
Przedział wiekowy: 1+
Książka kartonowa
Objętość: 34 strony
Termin wydania: 25 października 2017
Wielki przebój angielskiej literatury dziecięcej – teraz w wydaniu kartonowym, w mniejszym, zgrabnym formacie.
Idziemy na niedźwiedzia.
Złapiemy wielkiego niedźwiedzia.
Jest taki piękny dzień!
Nie boimy się.
Czwórka dzieci, tata i pies wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu niedźwiedzia. Po drodze muszą pokonać wiele przeszkód: wysoką trawę, rzekę, błoto, las, śnieżycę… A gdy już spotkają niedźwiedzia? Przekonają się, że w przeciwnym kierunku da się je pokonać o wiele szybciej!
Prosty, rytmiczny tekst pełen wyrazów dźwiękonaśladowczych, duże ilustracje i dowcipna puenta składają się na książkę, która zapewni wspólną zabawę całej rodzinie, od najmłodszego do najstarszego.
Michael Rosen (ur. 1946) – angielski pisarz i poeta, znany przede wszystkim jako autor humorystycznych wierszy dla dzieci. Redaktor popularnych antologii poetyckich dla młodych czytelników i twórca audycji radiowych. Otrzymał m.in. prestiżowy tytuł Children’s Laureate, przyznawany w Wielkiej Brytanii wybitnym autorom i ilustratorom za znaczący i trwały wkład w świat książek dziecięcych. Tekst książki „Idziemy na niedźwiedzia” stworzył, adaptując słowa popularnej tradycyjnej piosenki.
Helen Oxenbury (ur. 1938) – jedna z najwybitniejszych i najpopularniejszych angielskich ilustratorek i autorek książek obrazkowych dla dzieci. Twórczyni m.in. niezwykle popularnych, sprzedanych w milionach egzemplarzy serii książek kartonowych dla maluchów. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie Kate Greenaway Medal, prestiżową brytyjską nagrodę przyznawaną za najlepsze ilustracje.
Binek i jego pies Pulpet trafili tym razem do Chin i… znowu wpadli w tarapaty! Nowa pomysłowa książka-gra dla spostrzegawczych.
„Binek i Pulpet w królestwie chińskiego smoka”
Koncepcja i scenariusz: Krzysztof Łaniewski-Wołłk
Ilustracje: Adam Wójcicki
Przedział wiekowy: 4+
Objętość: 10 stron
Termin wydania: 27 września 2017
Ach, ten Pulpet! Zawsze musi wciągnąć Binka w jakieś tarapaty! To miała być zwykła wycieczka do Chin. Ale właz tego batyskafu wyglądał tak kusząco…
Dołącz do Binka i Pulpeta, zanurkuj z nimi w chińskich głębinach i zwiedź zaginione miasto ukryte głęboko pod ziemią. Śledź bohaterów i wędruj po książce TAM I Z POWROTEM, by wydostać się razem z nimi na powierzchnię. Uważaj, by się nie zgubić!
Książka obrazkowa pomysłowo wykorzystująca architekturę książki. Przemierzając wraz z bohaterami zakamarki podziemnego miasta, dzieci szukają właściwej drogi przez kolejne strony książki. Nim trafią do wyjścia, będą musiały kilkakrotnie przemierzyć ją w tę i z powrotem, a po drodze wypatrzeć ukryte szczegóły i rozwiązać zaszyfrowane zagadki.
Krzysztof Łaniewski-Wołłk (ur. 1982) – architekt, laureat wielu nagród w konkursach architektonicznych. Tata Marianki i Inki, dla których stworzył pierwowzór książki o Binku (a imię „Binek” wymyśliła jedna z nich).
Adam Wójcicki (ur. 1987) – malarz, rysownik i ilustrator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Laureat m.in. międzynarodowego konkursu „Książka dobrze zaprojektowana” (2012). W wolnej chwili zajmuje się muralem. Zilustrował m.in. wydaną przez Dwie Siostry książkę Ewy Kołaczyńskiej „O.G.R.Ó.D.”.
Już niebawem kolejny Šašek! Już szósta część serii o miastach czeskiego mistrza. Tym razem zabierze nas do Wenecji…
„Oto jest Wenecja”
Tłumaczenie: Katarzyna Domańska
Przedział wiekowy: 4+
Oprawa twarda
Objętość: 56 stron
Termin wydania: 4 października 2017
Szósty tom kultowej serii albumów dla dzieci o miastach świata.
Niezliczone wysepki, kanały i mosty. Romantyczne przejażdżki gondolą. Koronkowe pałace nad Canale Grande, setki gołębi na placu Świętego Marka i… konie w słomkowych kapeluszach.
Oto jest Wenecja!
Odwiedź Wenecję sprzed lat i poczuj jej niepowtarzalny klimat. Przeniosą cię tam czarujące ilustracje Miroslava Šaška, które podbiły świat w latach 60. i do dziś niezmiennie zachwycają elegancją, humorem i polotem.
Miroslav Šašek (1916–1980) – czeski ilustrator, malarz, autor książek dla dzieci. Z wykształcenia architekt. W 1948 roku, gdy w Czechosłowacji władzę przejęła partia komunistyczna, wyemigrował do Niemiec. Osiedlił się w Monachium, gdzie przez kilka lat pracował w Radiu Wolna Europa. Na wakacjach w Paryżu wpadł na pomysł książki „Oto jest Paryż”. Wydana w 1959 roku, zapoczątkowała 18-tomową serię książek dla dzieci o miastach i państwach świata, która przyniosła Šaškowi międzynarodową sławę. Dwa kolejne tomy – „Oto jest Londyn” i „Oto jest Nowy Jork“ – zdobyły przyznawany przez „New York Times” tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku.
A w październiku nowe zachwycające pop-upy Anouck Boisrobert i Louisa Rigauda! „W lesie” to opowieść o pięknie dzikiej natury, niszczycielskiej sile człowieka i nadziei na to, że zniszczona przyroda może się odrodzić. „W głębinach oceanu” zaprasza nas w wielki rejs dookoła świata, ale to co najwspanialsze, czeka na nas… pod wodą!
„W lesie (pop-up)”
Anouck Boisrobert, Louis Rigaud
tekst: Sophie Strady
Przedział wiekowy: 3+
Oprawa twarda
Książka rozkładanka (pop-up)
Objętość: 16 stron
Termin wydania: 4 października 2017
Przestrzenna opowieść o pięknie dzikiej natury, niszczycielskiej sile człowieka i nadziei na to, że zniszczona przyroda może się odrodzić
Gdy otworzysz tę książkę, wyrośnie przed tobą las. Las, w którym wszystko jest zielone i wszystko tętni życiem. Pełen dzikich zwierząt, kolorowych ptaków i wielkich tropikalnych drzew. Las, w którym pewnego dnia rozlega się metaliczny hałas…
Czy zdołasz wypatrzyć leniwca i inne ukryte zwierzęta? Co się stanie, gdy w lesie pojawią się maszyny o straszliwych szczękach? Czy leniwiec zdąży się obudzić, zanim będzie za późno?
Anouck Boisrobert i Louis Rigaud (ur. 1985) – francuscy graficy i ilustratorzy. Poznali się podczas studiów w Szkole Wyższej Sztuk Zdobniczych w Strasburgu, gdzie na zajęciach z techniki pop-up stworzyli makietę swojej pierwszej książki. Od tamtej pory wspólnie tworzą przestrzenne i interaktywne projekty książkowe. W ich duecie Anouck odpowiada za opracowanie graficzne, a Louis za inżynierię papieru. Gdy nie pracują razem, Anouck zajmuje się ilustracją książkową i prasową, a Louis – tworzeniem gier komputerowych, filmów animowanych, stron internetowych i projektowaniem graficznym.
Sophie Strady (ur. 1966) – francuska wydawczyni i autorka książek dla dzieci. Dyrektor wydawniczy w wydawnictwie hélium.
„W głębinach oceanu (pop-up)”
Anouck Boisrobert, Louis Rigaud
Przedział wiekowy: 3+
Oprawa twarda
Książka rozkładanka (pop-up)
Objętość: 12 stron
Termin wydania: 4 października 2017
Imponujący pop-up o pięknie podmorskiej przyrody
Wejdź na pokład jachtu Oceano i wyrusz z nami w wielki rejs dookoła świata. Pożeglujemy przez bezkresny błękit i lodowatą arktyczną biel, zmierzymy się z szalejącym sztormem i odwiedzimy zaciszne tropikalne laguny. Ale to, co najwspanialsze, czeka na nas… pod wodą!
Zanurz się w tej niezwykłej książce, by zachwycić się niesamowitym światem podmorskiej natury. Czy wiesz, co kryje się pod powierzchnią oceanu? Czy zdołasz wypatrzyć wszystkie ryby i zwierzęta żyjące w głębinach?
Anouck Boisrobert i Louis Rigaud (ur. 1985) – francuscy graficy i ilustratorzy. Poznali się podczas studiów w Szkole Wyższej Sztuk Zdobniczych w Strasburgu, gdzie na zajęciach z techniki pop-up stworzyli makietę swojej pierwszej książki. Od tamtej pory wspólnie tworzą przestrzenne i interaktywne projekty książkowe. W ich duecie Anouck odpowiada za opracowanie graficzne, a Louis za inżynierię papieru. Gdy nie pracują razem, Anouck zajmuje się ilustracją książkową i prasową, a Louis – tworzeniem gier komputerowych, filmów animowanych, stron internetowych i projektowaniem graficznym.
Materiały prasowe: Wydawnictwo Dwie Siostry